27 Eylül 2020 Pazar

ISPARTA
ISPARTA VALİLİĞİ'NDEN ÇARPICI KORONAVİRÜS KARARI

ISPARTA VALİLİĞİ'NDEN ÇARPICI KORONAVİRÜS KARARI

AKSU'DA GASP ETTİ ISPARTA'NIN O İLÇESİNDE YAKALANDI

AKSU'DA GASP ETTİ ISPARTA'NIN O İLÇESİNDE YAKALANDI

SİYASETİ NEDEN BIRAKTINIZ SORUSUNA CEVAP VERDİ

SİYASETİ NEDEN BIRAKTINIZ SORUSUNA CEVAP VERDİ

SU KUYUSUNA DÜŞEN KADIN HAYATINI KAYBETTİ

SU KUYUSUNA DÜŞEN KADIN HAYATINI KAYBETTİ

TÜRKİYE'NİN İLK ENGELSİZ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR

TÜRKİYE'NİN İLK ENGELSİZ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Timuçin Baykul ve Diş Hekimliği Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Süha Türkaslan; Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan ve Ispartalı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Diş Hekimliği Fakültesinde gerçekleştirilen toplantıda, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, gazetecilerin “Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı ve yakın zamanda Türkiye’de ilk kez üniversitemiz bünyesinde hizmete açılacak olan Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi hakkında bilgi verdi.

Hem Şehrimiz Hem Ülkemiz İçin Çok Büyük Bir Değer Olan Proje Hayata Geçiyor

Toplantıda ilk olarak söz alan Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, “SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’ya göreve geldiği ilk günden bu yana basın mensuplarına verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Üniversiteyi layık olduğu yere getirmek için her daim önemli çalışmaları başarı ile yürütüyor. Biz bulunduğumuz her ortamda üniversitemizden gururla söz ediyoruz. Bugün hem şehrimiz hem ülkemiz için çok büyük bir değer taşıyan güzel bir projeyi hayata geçiriyorlar. Başarılarının devamını diliyoruz.” diye konuştu.

 “Engelsiz Ağız ve Diş Hastanesi” Gurur Duyduğumuz Bir Proje

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı da çağımızda önemli görevlerden birini üstlenen gazetecilerin gününü kutlayarak Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan “Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi”nin hizmete açılmasına sayılı günler kaldığının müjdesini verdi. Çarıkçı, sözlerinin devamında “Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi bizim gurur ve heyecan duyduğumuz bir proje. Bu hastane, engelli ve yaşlı bireylerin, tedavi süreçlerinde kaliteli hizmet alacakları özel bir merkez. Bizlere bu projemizde destek veren ilgili makamlara, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç’e çok teşekkür ediyorum. Yakın zamanda hastanemizin resmi açılışını da yapacağız.” dedi.

Engelli Bireylerin Tedavi Sürecinde Karşılaştığı Her Türlü Zorluğu Ortadan Kaldırmayı Hedefliyoruz

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Timuçin Baykul ise Diş Hekimliği Fakültesi olarak 2015 yılından bu yana bu projeyi hayata geçirebilmek için çalıştıklarını dile getirerek “Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi”nde engelli ve yaşlı bireylere sağlanacak hizmetler hakkında bilgi verdi. Uzmanlık eğitimi aldığı yıllarından bu yana engelli bireylerin tedavi sürecinde karşı karşıya kaldığı zorlukları gözlemlediğini belirten Prof. Dr. Baykul, “Biz engelli bireylerin tedavi sürecinde yaşadığı zorluklara hekim olarak yakından tanık olduk ve bu proje ile onların tedavi sürecinde karşılaştığı her türlü zorluğu ortadan kaldırmayı hedefledik.” dedi.

Prof. Dr. Baykul, “Uzun tedavi süreleri”, “yüksek tedavi masrafları”, “eksik kooperasyon ve anksiyeteye bağlı uygulama zorlukları”,  “özel ekipmanlara ihtiyaç duyulması” gibi nedenlerin engelli hastaların diş tedavilerini aksattığını dile getirdi. Baykul, şunları söyledi: “Bedensel ve zihinsel engelli hastalar, tedavi sırasında farklı fiziksel şartlara ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle zihinsel engelli hastaların tedavilerinin yapılamaması aileleri çaresiz bırakmaktadır. Bu hastaların kalabalık hastane ortamından olumsuz etkilenebilmeleri tedavi sürecini daha da zorlaştırmaktadır.”

Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Ülkemizin Engelli Bireylerin Tedavisine Yönelik Tek Merkezi

SDÜ’de açılacak “Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi”nin bu alanda bir ilk olduğunu vurgulayan Baykul, ülkemizde ve bölgemizde engelli vatandaşlara ağız ve diş sağlığı hizmeti veren özellikli bir hastane bulunmadığını söyleyerek merkezde hastaların tedavileri için farklı klinikleri dolaşmadan tek merkezde tedavi olabileceğinin altını çizdi.

“Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi”nin model olabilecek bir merkez olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baykul, “Merkezimiz, 3 genel ameliyathane, 2 sedasyon ünitesi, 27 yatak, lokal ameliyathane, poliklinik, radyoloji ünitesi, sterilizasyon ünitesi, biyokimya laboratuvarı ile önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak.” dedi.

Prof. Dr. Timuçin Baykul sözlerinin devamında Ülkemizin dört bir yanından gelen hastaların SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinde tedavi edildiğini belirterek, “2019 yılında Kars, Ardahan, Malatya gibi 72 farklı ilden gelen 1549 hastanın tedavisini başarıyla tamamladık.” dedi.

Toplantının ardından basın mensuplarına önümüzdeki günlerde hizmete girmesi planlanan hastane tanıtıldı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Sdü torpili

17 Ocak 2020 Cuma 21:50

Benim eşimide yüksekokul sekreteri yapsalar bende övgü ile bahsederim sdü den :)

öğrenci

17 Ocak 2020 Cuma 10:11

Üniversiteye olan güvenin tazelenmesi gerekiyor. Bazı öğrencilerin hocalar ile yaşadıkları sorunlar ile ilgili olarak rektörün soruşturma izni vermemesi, bu güveni yıkıyor.

Çamur Zülfü

17 Ocak 2020 Cuma 02:44

Gazeteciler cemiyetinde artık değişiklik olmalı diye düşünüyorum. Taze kanlara ihtiyaç var. Yeni yüzlere ihtiyaç var.

Has Ekmek Temiz Millet

17 Ocak 2020 Cuma 01:08

Isparta'ya Üniversiteyi Biz Getirdik Biz'de Yalan Söyleyen de Var Yalana İnanan da Var Biz'de Yalan Söyleyip Alkış Alan da Var Yalanı Alkışlayan da var Ne Var Böyle Bir Memleket Has Ekmek Temiz Saf İnanan Millet.

osman kuyucu

16 Ocak 2020 Perşembe 23:17

sdü ıspartanın göz bebegidir. emegi gecen herkese yönetim siyaset vatandaş... tesekkür ederiz.

Vay be

16 Ocak 2020 Perşembe 23:12

Türkiye Herşeyiyle Oksijen Çadırına Girmiş Tüm Cepeleriy le Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Kırizini Yaşıyor Fakat Lafa Geldi mi Atma Konusunda Mangalda Kül Bırakılmıyor Burov be Elin Oğlu Pelteyi Yuturamıyor'lar Bizimkiler Palta'yı Yuturuyor'lar.

Osteomyelite sebebiyet verilmesinde!

16 Ocak 2020 Perşembe 22:59

Lütfen hijyene ve kullanılan maddelerin sağlık üzerindeki etkilerinede dikkat edin! Bir tane eksik dişi yapmak için iki tarafından iki dişe zarar veren diş tedavi zihniyeti hastalara daha fazla zarar vermekte ve güven kaybetmektesiniz bu sebeple! Hiç bir diş hekiminin yapacağı diş Allahteâlânın yarattığı bir dişin yerini tutmuyor lütfen dişçilikte ticâreti ön pilanda tutup insanların ağzındaki Allahvergisi dişlerden etmeyiniz! Her bir diş bir organ gibi kurtarılmak için ****ret etmeli dişçiler!

THe Ispartalı

16 Ocak 2020 Perşembe 21:34

Personel lazım mı hocam gelelim işsiziz malum

Türkan

16 Ocak 2020 Perşembe 21:16

Tebrik ederim

Vatandaş

16 Ocak 2020 Perşembe 19:11

Siyasetçiler yüzünden her şey, her yer vıcık vıcık reklam oldu.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR