25 Mayıs 2020 Pazartesi

ISPARTA
KORONAVİRÜSE YAKALANDI

KORONAVİRÜSE YAKALANDI

ISPARTADA HANGİ CAMİLER İBADETE AÇILIYOR?

ISPARTADA HANGİ CAMİLER İBADETE AÇILIYOR?

ŞEHİDİMİZİN EŞİNDEN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM

ŞEHİDİMİZİN EŞİNDEN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM

ARBEDE SIRASINDA GÖLETE UÇAN OTOMOBİLDEKİ KADIN BOĞULDU

ARBEDE SIRASINDA GÖLETE UÇAN OTOMOBİLDEKİ KADIN BOĞULDU

MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR'DAN ÇOK SERT TEPKİ

MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR'DAN ÇOK SERT TEPKİ

Isparta

İYİ Parti Isparta Milletvekili  Dr. Aylin Cesur, Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Haftası nedeniyle meclis kürsüsünde sert çıktı.

14 MİLYON KADINIMIZ ŞİDDET GÖRÜYOR

Milletvekili Aylin Cesur, yoksulluktan en çok kadınları etkilediğini, işsizlikten en çok kadınların mağdur olduğunu söylediği konuşmasında; 25 Kasım’da-Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Gününde İYİ Parti’nin standında görevli genç kızlara yapılan saldırıyı nefretle kınadığının altını çizdi.

Cesur; "25 Kasımda Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nü kutladık. Kutlamak derken, farkındalık yaratmak aslında ve gerek toplum, gerek biz siyasiler ve gerekse devletin önlem alması gereken bir konu bu ve çok önemsiyoruz. Bizler önemsiyoruz ve bu kürsüde defalarca dile getirdik.

Bugün ülkemizde 14 milyon kadının şiddet gördüğünden, son on yılda kadına yönelik şiddetin ne kadar arttığından, 2.337 kadınımızın cinayete kurban gittiğinden de daha evvel söz ettik. 2008'de 80 olan şiddete uğrayan sayısının her yıl artarak geçen sene 4-5 kat fazla bir sayıya ulaştığından da söz ettik. Araştırma önergeleri verdik, maalesef AK PARTİ ve MHP oylarıyla reddedildi.

Çözüm önerileri sunduk, dinlemediniz. “6284 no.lu yasayı uygulayın” dedik, uygulamadınız.

Her acı olayla bir şeyler yapalım deniyor ve arkasından yeni bir olay oluncaya kadar unutuluyor değerli milletvekilleri. İş hayatından özel hayata, hayatın her alanında itilen, kakılan kadınlarımızın vahşete kurban olmaları, bu yüzyıldaki en büyük ayıbımız esasında. Yasal düzenleme şart ve acilen de sosyal, adli ve idari tedbirlerin hayata geçirilmesi de bir o kadar lazım.

25 Kasımda, böyle önemli bir günde ne oldu biliyor musunuz?

Kayseri'de İYİ PARTİ tarafından açılan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü standımıza saldırı yapıldı. Esefle ve nefretle kınıyoruz.

Kadına şiddete karşı açılan standa saldırı neden yapılır, ben şimdi size bunları soruyorum? Neden korkmaktasınız? Geniş kitlelerin teveccühünün artık yeni bir arayışta olmasından mı?

Garibanın, çiftçinin, köylünün, emeklinin, asgari ücretlinin artık koruyup kollayanı, sesi ve soluğu var diye mi?

Yanlışı söyleyen ve hak, hukuk isteyen dağınık kitleler, cumhuriyet ve halk ortak paydasında el ele, her türlü fitne ve fesada karşı beraberce iktidara yürüyorlar diye mi?

Bu saldırı, iktidarın sadece artan şiddete karşı bugüne kadar önlem alamamış olmasının beceriksizlikten ibaret olmadığının ve samimiyetsiz olduğunun da bir göstergesi.

İYİ PARTİ bir kadın ve gençlik hareketi; yoksulluktan, fakirlikten, adaletsizlikten, eğitim hakkından, hukuksuzluktan en çok kadınlar etkileniyor çünkü. Ve bu nedenle bir cesur kadın liderin etrafında toplanarak; Türkiye önce eski, normal ayarlarına dönsün ve sonra da daha iyi eğitim, daha iyi hukuk, daha iyi üniversite, daha iyi anayasa, daha iyi yönetim, daha iyi ne varsa Atatürk cumhuriyetinin hedef koyduğu ve cumhuriyet hükûmetlerinin bugüne kadar getirdiği, onların daha iyi olması için yola çıkmıştır.

Değerli milletvekilleri, önce kadınlarımız iyi olacak ki evlerde iyilik olsun. Önce kadınlarımız iş bulacak ki çocuklarımızın karnı doysun, evlerde neşe olsun.  Önce kadınlarımız okuyacak ki aydınlık yarınlara, onların yetiştirdiği çocuklarımızla ulaşabilelim.  Birazdan bu kürsüde "Kadına şiddete karşıyız." dememişler gibi bu önergeyi de reddedecekler, biz biliyoruz. Onun için umutsuz kadınlarımıza sesleniyorum.  Sabredin ve mücadele gücünüzü kaybetmeyin. Büyük Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sadakatle bağlı kalmaya devam edin.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

VATANDAŞIN BİRİ

03 Aralık 2019 Salı 00:46

muhalefet yapacaksınız aylin hanım iyi parti başkanı meral hanım gibi yapın..ensarda o kadar çocuk kirlendi hiç ses,iniz çıkmadı o kadar agaç kesildi kaz daglarında sesiniz çıkmadı 10 yıldır bin kadın öldü hatırlatalım lğtfen daha çok sesiniz çıksın daha çokkkkkkk

kemal

03 Aralık 2019 Salı 00:04

gençlerin denklik işini iletmemize rağmen hiç ilgilenmedi nedir yani popilist davranışlarla demirel dadı ile 2 dönem zor

VATANDAŞ""

02 Aralık 2019 Pazartesi 23:21

Ferhat kardeşim senin bence derdin bence bu kadınla. Allah askina öbürleri her gun calisiyor mu sanki. Bir yol yapilacak kac sene gecti. Diğer parti vekillerinin kaci isparta hakkında konuştu. Ya bi bakin da oyle konusun. Kadin EYT den kadin cinayetlerinden atama bekleyen ogretmenlerden eğirdirden bahsediyor sen hala ne yapmis diyorsun. Yapma imkani elinde olan iktidar ve vekilleri ne yapti ben de sana soruyorum.

Eğirdirli

02 Aralık 2019 Pazartesi 22:44

Alkışlıyorum aylin hanımı gerçekten önemli bi konuya değinmiş iktidardan tecavüz ve kadına şiddet cinayetle ilgili ses yok çocuk istismarı ve tacizi olunca 3 maymun oluyorlar ama konu göçmenler olunca halk istemiyo deyince ekonomi kötü deyince hemen vatan haini ilan edilip m.vekilliğinden istifası istenilen insanlar var

vatandaş

02 Aralık 2019 Pazartesi 20:22

gençlerin DENLİK

şarkikaraağaçlı

02 Aralık 2019 Pazartesi 17:23

FERHAT İSİMLİ YORUMCU KARDEŞİM BU KADIN MUHALEFET MİLLETVEKİLİ HİÇ OLMAZSA MECLİSTE BİR ÖNERGE VERİYOR İKTİDAR MİLLET VEKİLLERİ ISPARTAYA NE YAPTIDA BU KADIN YAPACAK ÖNCE İKTİDARDAKİ VEKİLLER BİRŞEYLER YAPMASI GEREKMEZMİ LÜTFEN ARKADAŞ AYLİN HANIMI ISPARTADAN SOVUTMAYALIM GEREKENİ ISPARTA İÇİN AYLİN HANIM YAPAR SÜREYYA BEY RECEP BEY UĞUR BEY BAKAR

MARDİN/47

02 Aralık 2019 Pazartesi 17:21

patates,soğan 5000 tl ye çıkması için HALDEKİ KOMİYONCULAR KİMLERDİR. DEMİREL ZENĞİN TOPTANCILARA MAL STOKLATIP,HALKI KARNEYE,KUYRUĞA MAHKÜM EDİP, ECEVİT İKTİDARINI KÜTÜ ĞÖSTERMEK İÇİN YAPTIĞI OYUNDU.AYNI OYUNU hdp,chp,ip çi hatta ERDOĞAN DEVLET BEYİ ÇEKEMEYİP MAL STOKLATILAR .ŞİMDİ NE OLDUDA SOĞAN,PATATES KİLOSU 1 TL YE DÜŞTÜ DÜŞÜNEN VARMI

Ferhat

02 Aralık 2019 Pazartesi 13:04

Bu kadın her zaman ki gibi zırvalıyor. Bugüne kadar Isparta adına ne yapmış söyleyin, Allah aşkına...

...

02 Aralık 2019 Pazartesi 11:46

adamlar sadece ekonomiyi, doğayı, itibarımızı değil, toplumun dokusunu da bozdular....Allah sonumuzu hayretsin...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR