10 Aralık 2023 Pazar

Şiddet gören kadınların sayısı tam olarak bilinmiyor

Şiddet gören kadınların sayısı tam olarak bilinmiyor

Isparta

Isparta Barosuna bağlı Kadın Hakları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Aysel Artan, kadına yönelik şiddet sayısında sağlıklı veriye ulaşılamadığını, veri toplama konusunda yetersiz kalındığını ve bu durumların da kadına yönelik şiddet için yapılan çalışmalarda sorun oluşturduğunu anlattı.

Aysel Artan Açıklamalarında; ''Isparta'da şiddet gören kadınların kaç kişi olduğu hakkında sağlıklı bir veri elde etmek malesef mümkün değil. Emniyete, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)'ne ve Cumhuriyet Savcılığına yapılan başvurular noktasında şiddet ile ilgili bir veri elde edilebilir ama bizler biliyoruz ki şiddet görenlerin büyük bir kısmı da hiç gün yüzüne çıkmıyor. Birçok kadın şiddet görmeye devam ediyor. Bazen maruz kaldığı eylemin şiddet olduğunun farkına varmıyor. Bazen de can güvenliği korkusu, ekonomik yetersizlik korkusu, yeni bir hayat kuramayacağının korkusu ve yalnız kalma gibi faktörler nedeniyle şiddeti normalleştirip, meşrulaştırmak durumunda kalıyor ve bu şekilde hayatını devam ettiriyor. Bu sebeplerden dolayı net bir veri vermek malesef ki mümkün değil'' dedi.

KADINA ŞİDDET GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Artan; kadına şiddetin her geçen gün arttığını, bu durumun kaygı verici olduğunu ve şiddettin hiç bir türüne sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

Artan yaptığı açıklamada; ''Şiddete maruz kalan kişiler Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun acil hattını arayarak yardım isteyebilirler. Bu hattın daha fazla yaygınlaşması için çalışmalar yapıp farkındalık oluşturabiliriz. Aile Bakanlığı 183 Acil Yardım Hattı'na gelen şiddet vakalarında detaylı analiz paylaşımı yapılabilir. Doğru veriye ulaşamadığımız için ürettiğimiz politika da bir noktada yetersiz kalıyor'' ifadelerinde bulundu. (Kübra Kevser Karataş)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ahmet

23 Mayıs 2023 Salı 12:43

Şiddet gören erkekler de var. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz hanım efendi?

Halil Ispartalı

23 Mayıs 2023 Salı 12:42

6284 sayılı kanun biran önce kaldırılmalıdır. Kadın her pisliği yapacak, kocasına itaat etmeyip her türlü hakareti yapacak sonra eşi müdahale etti mi, şikayetçi olacak. Kadının beyanı esastır hükmüne göre eşine bir ay uzaklaştırma verilecek. Bence burada mağduriyet yaşayan Erkek, ceza alan yine erkek. 6284 sayılı kanun derhal kaldırılmalıdır.

deli dumrul

22 Mayıs 2023 Pazartesi 09:26

önce anne ve babalar erkek çocuklarını pohpohlayarak,erkeksin istediğini yaparsın elinin kiri diye yetiştirdiği sürece toplumun her kesimindeki şiddet bitmez..ayrıca şebeke sularına antidepresan katacaksın artık bu şart oldu;zengini fakiri herkes agresif herkes sinirli

Ragıp elibol

20 Mayıs 2023 Cumartesi 22:04

Şunu iyi blin bi sıkıntı çıktığı zman karakola gidip uzaklaştırma kararı çıkartmayın her 3vde kavga olur tuzu biberidir illaaki fiziksel bir durum olmadıkça

Ispartalıyım

20 Mayıs 2023 Cumartesi 21:02

Peki kadınların erkekler üzerindeki psikolojik baskı ,çok konuşma,ailesinden uzaklaştırma ,trip bunlar ne olacak ,bunlara çare var mı ,kadın hele birde çalışıp para kazanıyorsa tamam

eurymedon

20 Mayıs 2023 Cumartesi 18:31

bu kültür, eğitim seviyesiyle var olmaya devam ederseniz evrenin ne kadar büyük olduğunu ve hem psikolojik hem fiziksel şiddet gören kadın sayısının ne kadar çok olduğunu asla bilemeyecek, tahayyül dahi edemeyeceksiniz. problemsiz gibi görünen evlilik ya da birlikteliklerin çoğunda bile şiddet çok yaygın boyutta. bu toplum zıvanadan çıkmış vaziyette.

Kadına şiddet son bulmalı

20 Mayıs 2023 Cumartesi 18:26

Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz kadın her şeyie mustahak zihniyeti var çünkü yazıklar olsun bir dur diyemiyuz mslesef çok acı verici bir durum

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR