26 Mayıs 2022 Perşembe

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Minik Eray'ı kaybettik

Minik Eray'ı kaybettik

Muammer Topal Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Muammer Topal Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Isparta

Anayasa Mahkemesi Üyesi Hemşehrimiz Muammer Topal Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına seçildi. Uyuşmazlık Mahkemesi için yapılan başkanlık seçimi sonunda Hemşehrimiz Muammer Topal bu göreve seçildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 158. maddesi, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 12. maddesi ve 2247 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun’un 4. maddesi uyarınca 19 Ocak 2022 tarihinde yapılan seçimde Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Muammer Topal seçilmiştir.”

MUAMMER TOPAL KİMDİR?

1 Ağustos 1966 tarihinde Isparta'da doğan Muammer Topal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden 1988'de mezun oldu. Topal, 3 Mart 1992'de Danıştay tetkik hakimliğine atanarak mesleğe başladı. Bir süre Ankara Bölge İdare Mahkemesi üyeliği görevinde bulunan Topal, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kamu yönetimi yüksek lisans programını Stratejik Yönetim konulu projesiyle tamamladı. Türkiye Adalet Akademisinde idari yargı hakim adaylarına ihale mevzuatı konulu dersler veren Topal, 24 Şubat 2011'de Danıştay üyeliğine seçildi. Danıştay Yedinci Daire üyeliği görevini sürdürürken Danıştay Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 29 Ocak 2012'de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Topal, 17 Aralık 2020'de Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanvekilliğine seçildi.

Uyuşmazlık Mahkemesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesinde düzenlenmiş olan yüksek bir mahkeme olarak uyuşmazlık mahkemesi öne çıkar. 1945 yılında kurulmuş olan mahkeme 75 yıldır adından da anlaşılacağı üzere, gerekli alanlar için uyuşmazlığın giderilmesinde önemli bir görev üstlenir. Daha detaylı anlatım ile adli ve idari yargı organları arasındaki hüküm ve görev uyuşmazlıklarını kesin olarak çözen mahkeme olduğunu söylemek mümkün. Yüksek mahkeme sıfatına sahiptir ve aldığı kararlar doğrultusunda kesinlik öne çıkar.

Uyuşmazlık Mahkemesi’nin

Temel Görevleri Nelerdir?

Uyuşmazlık mahkemesinin temel görevi adli ve idari yargı organları arasındaki sorunları çözüme kavuşturmaktır. Özellikle bu iki yargı arasında yer alan görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözer. Yaşanabilecek olası görev uyuşmazlığı ve hüküm uyuşmazlığı söz konusu olduğunda, eğer daha yüksek bir durum yok ise kesin karar verilir. Özellikle idari yargı davalarında ileri sürülen görevler üzerine itiraz etti olduğu vakit, adli yargı ile yine olumlu görev uyuşmazlığı çıkabilmektedir.

 Hem idari hem de adli yargı organları doğrultusunda herhangi bir uyuşmazlık söz konusu olduğu vakit, direkt olarak dava açma durumu söz konusudur. Yüksek mahkeme olduğu için ise açılan davalar üzerinden sonuç kesinlik kazanır. Bu yönüyle en önemli ve güçlü merci organları içerisinde yer alan mahkemelerden birdir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

mohikan

21 Ocak 2022 Cuma 08:54

Bu abimize hayırlı olsun ve kolaylıklar dilerim, ancak Ülkemiz hukuk devleti! olduğu için her kim olursan olsun adil olsun yeterli gerisi ****, adil olarak görevini yapmıyor ise hemşerimiz değil babamız çocuğumuz da olsan nafile, bu gün geldiğimiz durumdan hukuk'un ne kadar gerekli ve gerçekçi olduğu aşikar dır.

Fero

20 Ocak 2022 Perşembe 22:04

AKP'den milletvekili adayı olan biri de bugün anayasa mahkemesi ne üye seçildi..

Ali

20 Ocak 2022 Perşembe 18:04

Bize ne bundan !!Bu ülkede adalet ve hukuk diye birşey yok.Bir adam 71 defa hüküm yemiş,denetimli serbestlikten salıveriyorlar..Adamını bulan torpille memur oluyor,işe giriyor.

Delikanlı

20 Ocak 2022 Perşembe 17:53

Hemşerimize hayırlı uğurlu olsun

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR