27 Mayıs 2024 Pazartesi

KMA Yazılımın o projesine TÜBİTAK’tan destek geldi 

KMA Yazılımın o projesine TÜBİTAK’tan destek geldi 

Isparta

Genç ve deneyimli beyin takımının oluşturduğu KMA Yazılım Şirketi, elma sektörünün önemli bir sorununa çözüm sağlayacak elma işleme makinesi projesi için TÜBİTAK’tan 2.3 milyon TL destek almaya hak kazandı.SDÜ  Göller Bölgesi Teknokenti’nde genç ve deneyimli ekiple çalışmalarını yürüten ve ildeki çeşitli sektörlerin sorunlarına  çözüm amaçlı AR-Ge projeleri gerçekleştiren KMA Savunma Sanayi ve Yazılım firması projelerine bir yenisini daha ekledi.  Esnaf Cebinde mobil uygulama girişimi ile isminden söz ettiren firma,  şehrimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan elma sektörü içinde yeni girişim projelerini hayata geçiriyor. Bu kapsamda firma,  sektörün önemli sorunu olan elma işlemesinin yapay zekayla yapılmasını sağlayan elma işleme makinesi projesini  TÜBİTAK’a sundu. Ticaret Borsası işbirliğiyle hazırlanan projeye TÜBİTAK’tan 2.3 milyon TL destek sağlandı.

İÇ KURDUNU BİLE TESPİT EDEBİLİYOR


Ekim 2021 yılında Göller Bölgesi Teknokenti’nde faaliyetlerine başladıklarını kaydeden KMA Savunma Sanayi ve Yazılım Hizmetleri firmasının kurucu Kaan Murat Ayvaz,  firma olarak  11 ayda KOSGEB üzerinden bir ar-ge projesi desteği aldıklarını da söyledi. TÜBİTAK’a sunulan projenin detaylarını paylaşan Ayvaz “Elma işleme makinesi barındırdığı ileri teknolojik altyapı ile elmaların yıkanmasından paketlenme aşamasına kadar bütün elma işleme aşamalarını insan gücü kullanmadan otonom olarak gerçekleştirmektedir. Projenin geliştirilme aşamasında Türkiye’nin en büyük elma veri seti oluşturulmuştur. Bu sayede elmaların dış sağlıklarını tespit eden yapay zeka algoritması geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra geliştirilen görüntü işleme algoritması ile elmaların boyutları tespit edilebilmektedir. Ürünün muadil ürünlerden farklılaşan tarafı ise elmaların iç sağlıklarının tespitidir. Kullanılan NIR teknolojisi ile elmalara temas etmeden iç kurdu, iç çürük, el beresi gibi hastalıklar ve bereler tespit edilebilmektedir. Bu makineni sektörde kullanılmasıyla üreticinin eleman bulma sorunu çözülecek hem zamandan tasarruf sağlanacak, hem de otomatik işleme özelliğiyle ürün standardının belirlenmesi  çok kolay olacak” dedi.   

YENİ PROJELER YOLDA

Bununla birlikte firma Esnaf Odaları Birliği ile paydaşlık halinde Esnaf Cebinde girişimini de hayata geçirdiklerini kaydeden Ayvaz, “Şehrimizde girişimcilik alanında genç ve dinamik ekibimizle en aktif firma durumundayız.  Şehrimizde girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına birçok projeye imza atıyoruz.  Yakın zamanda iki yeni girişim projesini de kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ahmet

16 Ağustos 2022 Salı 14:41

geç kalınmış ama yinede neden olmasın ... seçme makinaları ihtiyacı kalmış mı hemen hemen alabilecek durumdaki her depo sahibinin makinesi var hollanda ve avrupa firmaları çoktan satmış herkese daha bir 10 15 yıl ihtiyaç çok az ... Ama bu tip projelerle belki yeni kapılar açılır....

YUSUF ERDOĞAN

15 Ağustos 2022 Pazartesi 19:25

HAYIRLI OLSUN, ANCAK; TARIMSAL SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİN ÖNCELİĞİ BU DEĞİL,ÜRÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESI, PAZARLANMASI OLMALIDIR DİYORUM. KÜÇÜK ÇİFTÇİ ELMASINI SATMAKTA SIKINTI ÇEKİYOR.. NEDEN BİR FISKOBİRLİK, ÇUKO BİRLİK GİBİ BIR SİSTEM DÜŞÜNÜLMEZKİ?

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR