22 Ekim 2020 Perşembe

ISPARTA'DAKİ 20 BİN TONLUK TORYUM REZERVİ

ISPARTA'DAKİ 20 BİN TONLUK TORYUM REZERVİ

KIZINI SERBEST BIRAKTI

KIZINI SERBEST BIRAKTI

ÇALINTI ARAÇLA BETON BARİYERE ÇARPTI

ÇALINTI ARAÇLA BETON BARİYERE ÇARPTI

KORONAVİRÜS DENETİMİNDE SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

KORONAVİRÜS DENETİMİNDE SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

MASKEYİ ÇENEYE İNDİRENLER DİKKAT

MASKEYİ ÇENEYE İNDİRENLER DİKKAT

Isparta

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, corona virüs ile mücadelede maskenin önemine dikkat çekerek maskenin mutlaka 3 kat olması gerektiğini ifade etti.

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, piyasada satılan çeşitli cerrahi maskelerin corona virüse karşı koruyuculuğunu değerlendirdi. Vargı, satılan maskelerin güvenirliği konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyledi. Tüketicinin maskealırken dikkat etmesi gerekenlere değinen Vargı, "Bunların ne kadar güvenli olduğu konusunda tüketicimiz ambalajın üzerindeki TSE standardına bakması gerekiyor. TSE standardının dışında, maskenin burun kısmına gelen yerde mutlaka bir tel olması gerekir. Bir diğer konu da maskenin 3 katlı olması gerek. Dışarıya gelen yeri ayrı, ortadaki filtre eden yeri ayrı, ağzımıza-burnumuza değen yerin ayrı kumaş olması gerekir" dedi.

Boyunluklar güvenli değil

Çocukların taktığı baskılı maskelerin güvenirliği konusunda da endişe duyulduğuna vurgu yapan Vargı, "Bir araştırma ile lazer ışığının altında insanları öksürtüp hangi partikülün hangi maske ile ne kadar yayıldığına bakılmış. En güvenli olan cerrahi maskeler, en güvensiz olan ise bizim bandana ya da boyunluk olarak takıldığını gördüğümüz maskeler. Bir takım boyalı çocuk maskelerinin güvenliği konusunda da endişeler var, alerjik reaksiyonlara sebep olduğu konusunda. Ama en kötüsü de bandana ya da boyunluk gibi kumaşların virüsü, öksürme sırasında kumaşın arasından geçirerek partikülleri böldüğü ve daha uzağa yaydığı tespit edildi" diye konuştu.

Çenedeki virüs buruna geliyor

Vargı, maskelerin çene ve kola takılmasının çok tehlikeli olduğunu vurgulayarak, "Bizim halkımız arasında tespit ettiğimiz en tehlikeli maske takma şekli maskeyi çeneye indirmek. Çenedeki corona virüsü alıyorsunuz burnunuza getiriyorsunuz. Kolunuza maskeyi takmak, koldan virüsü alıyorsunuz onu burnunuza getiriyorsunuz. Tabii bir de en kötüsü var; sigara içmek için toplum içinde maskeyi çıkarmak. Bu maskeyi çıkardığınız anda karşınızdaki insan ile de sohbet ettiğimizde dumanın içindeki corona virüsdaha ileriye yayılıyor. Duman ile birlikte daha çok insanın üstüne gidiyor. Kamu alanlarında sigara yasağının yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Siyah bez maskeler ile corona virüsü yenmek mümkün değil. Bunların kaliteli olanları var; ama 5 defa yıkandıktan sonra geçirgenliği artıyor, maskenin kalitesi düşüyor" ifadesini kullandı.

Maske alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Vargı, şunları söyledi:

Ambalajlı bir maske değilse tüketici önce bunun 3 kat olup olmadığına bakacak, burnunda tel var mı, maske dikişli mi yoksa üstünde kendiliğinden ezmeli bir dikiş mi var ona bakacak. Ambalajlı maske alıyorsanız buna 'karekod' dediğimiz bir uygulamanın mutlaka gelmiş olması gerekiyor. Piyasada medikal cerrahi maskeler ile ilgili bir standardımız var; ama birçok maskenin içinde bu yok. Koronavirüs salgını o kadar hızlı başladı, maske üretimine o kadar hızlı girdik ki bunun ne derece süzdüğünün kontrollerini yapamadık. Eline makine alan maske dikti. İnsanlarımızı kamu spotları ile eğitmemiz gerekiyor. Bizim ülkemizde bunun basılıp okullara, iş yerlerine, metro çıkışlarına asılması gerekiyor. Bizim tüketicilere tavsiyemiz bütün maskeleri eczanelerden ve tıbbi malzeme satıcılarından alın. Açık alanlarda, metro, otobüs duraklarında satılan maskelerin üzerinde 'karekod' ve 'TSE standardını' göremiyorsanız o maskeleri almayın. Ama mecbur kaldınız aldınız, 2 tane takın.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Önceakıl-32

27 Eylül 2020 Pazar 22:58

-1930'larda bira sağlıktır.-1940'larda sigara övüldü.-1950'lerde zeytinyağı yiyemem dendi.-1960'larda donmus yağlar sağlıklı dendi.-1970'lerde tereyağ zararlı dendi. '' Ve EN KORKUNCUDA BUNLARIN HEPSİNİ BİLİM ADAMLARI DEDİ.

Maske

27 Eylül 2020 Pazar 22:56

Nerde bulacan öyle kaliteli maskeyi biz ceza yememek için takıyoruz maskeyi devlet dağıtamadı bir dunya telsiz maske var piyasada

Berkecan

27 Eylül 2020 Pazar 18:42

Sigara dumanı ve isi virüsü engelliyormuş. Meksika'da sigara ve puro içenlerin hiçbiri virüs kapmamış. Dedeme gemici bir arkadaşı soylemiş.

Sigara

27 Eylül 2020 Pazar 14:32

Kesinlikle toplum içinde sigara yasaklanmalı

leventa.gülkent

27 Eylül 2020 Pazar 14:00

Zaten MASKE korusaydı virüsten onlarsa hemşire doktor virüse yakalanmazdı hepsi bir oyun rant başka bişey degil.

Neyden bahsediyorsunuz

27 Eylül 2020 Pazar 12:20

Millet maskenin daha nasıl takılacağını bilmiyor

Gerçek

27 Eylül 2020 Pazar 12:17

Millete dağıtın bedava telli melli dışarıya hibe olarak gönderesiye

Bilinçli "32

27 Eylül 2020 Pazar 11:44

BU ZAMANA KADAR Takılan MASKELERİN yüzde,95 İNİN BU KADAR KORUMA SAĞLAMADIĞI ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA. ARTIK MASKEYİ NERENE TAKARSAN TAK HİÇBİR FAYDASI YOKTUR. TAM TERSİNE MASKE TEDBİR DEĞİL TEHDİTTİR CİĞERLER İÇİN SOLUNUM YOLLARI İÇİN.! BEDENSEL TEMİZLİK VE MESAFE en DOĞRU OLANDIR. SOKAKTA AÇIK HAVADA OKSİJEN HERKESİN EN TEMEL İNSANİ HAKKIDIR. ZORUNLU MASKE UYGULAMASININ KANUNA VE ANAYASAYA AYKIRI OLDUĞUNA DAİR PEK ÇOK YARGI KARARLARI VARDIR. İSTEYENLER BUNLARI İNTERNETTEN BULUP OKUYABİLİRLER.

Seyyah

27 Eylül 2020 Pazar 11:29

Açıklamayı yapanin sağlık ile ilgili belgesi nedir. TSE belgesi varsa da kontrol edileceği yer neresi.

Vatandaş

27 Eylül 2020 Pazar 11:25

Yani maskeyi doğru takın. Yoksa süs eşyası gibi yanınızda taşıyıp kendinizi ve milleti tehlikeye atmayın diyor.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR