28 Ekim 2020 Çarşamba

PERSONELİMİZİ EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ

PERSONELİMİZİ EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ

YÜZLER GÜLÜYOR

YÜZLER GÜLÜYOR

KALBİNE YENİK DÜŞTÜ

KALBİNE YENİK DÜŞTÜ

CESEDİ TANDIRDA BULUNDU

CESEDİ TANDIRDA BULUNDU

KARANTİNADAKİLER CENAZEYE VEYA DÜĞÜNE KATILABİLİR MİYİM DİYE SORUYOR

KARANTİNADAKİLER CENAZEYE VEYA DÜĞÜNE KATILABİLİR MİYİM DİYE SORUYOR

Isparta

Isparta'da Covid-19 ile etkin mücadele yürüten Filyasyon Koordinasyon Merkezi'nin sorumlusu Uzm. Dr. Özaydın Boylubay, filyasyon çalışmalarının yanı sıra vatandaşların çeşitli sorularına da cevap verdiklerini anlattı. Boylubay, karantina ve filyasyondaki vatandaşlardan 'Karantinadayım, yakınımın cenazesine çift maske takarak ve uzakta durarak katılabilir miyim', 'Düğüne katılabilir miyim' gibi sorular geldiğini anlattı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, sağlıkçılar da vaka tespiti ve filyasyon çalışmalarında önemli rol oynuyor. Isparta'da oluşturulan Filyasyon Koordinasyon Merkezi, müdahalede bulunmak üzere 7/24 hazır halde bekletilirken, her şikayeti ayrı ayrı değerlendirip, ekiplerini yönlendiriyor.

Merkez Sorumlusu Uzm. Dr. Özaydın Boylubay, filyasyon çalışmalarının yanı sıra vatandaşların çeşitli sorularına da cevap verdiklerini anlattı. Boylubay, pozitif vaka ve temaslı olarak karantinada bulunan vatandaşların çeşitli soruları ile de karşılaştıklarını ve kendilerine detaylı bir açıklama yaparak her soruyu cevaplandırdıklarını söyledi.

Boylubay, karantina ve filyasyondaki vatandaşlardan 'Karantinadayım, yakınımın cenazesine çift maske takarak ve uzakta durarak katılabilir miyim', 'Düğüne katılabilir miyim' gibi sorular geldiğini anlattı. Boybulay, "Cenaze, düğün gibi topluluk içeren organizasyonlarda risk yüksek olduğu için temaslı veya pozitif kişilerin katılımı birçok kişiyi risk altına sokmaktadır. Bu yüzden karantinadan toplu organizasyonlara katılım gerçekleşemez" dedi.

'TESTİM POZİTİF, KAÇ GÜN KARANTİNADA KALACAĞIM?'

Özaydın Boylubay, Covid-19 ile ilgili gelen çeşitli sorular ve yanıtları ise şöyle sıraladı:

"Soru: 'Benim testim pozitif çıktı. Kaç gün karantinada kalacağım?'

Yanıt: Hastanede yatışı yapılmadıysa ve testi pozitif çıktıysa, testi pozitif çıktığı gün itibarıyla 10 karantina süresi oluyor. Eğer 24 saatten uzun süre hastanede yatışı yapıldıysa, testin pozitif çıktığı gün itibarıyla 14 gün karantina süresi oluyor. Eğer yoğun bakım yatışı yapıldıysa testi pozitif çıktığı gün itibarıyla 20 gün karantina süresi oluyor."

'TESTİM POZİTİF, ŞİKAYETİM YOK, İLAÇLARIMI KULLANACAK MIYIM?'

"Soru: 'Testim pozitif çıktı, hiçbir şikayetim yok, karantinada kalacak mıyım, ilaçları kullanmama gerek var mı?'

Yanıt: Testin pozitif çıktığı gün itibarıyla kişinin karantinası başlar. İlaçlar Sağlık Bakanlığının algoritmasına göre başlanır ve kişi ilaçlarını kullanır."

'TESTİM POZİTİF, EVDEKİ VE İŞ YERİNDEKİ ÇALIŞANLARA NE OLACAK'

"Soru: 'Testim pozitif çıktı, evdeki kişiler 14 gün karantinaya alınacak mı, iş yerindeki çalışanlar filyasyona alınacak mı?' Yanıt: Maske, mesafe ve süre birlikte değerlendirilerek yakın temaslılar ev ve işleri dahil tüm yakın temaslılar 14 gün karantinaya alınır."

'KARANTİNA SÜRESİ SONUNDA TEKRAR TEST OLACAK MIYIM?'

"Soru: 'Testim pozitif, ilaçlarımı kullandım, normal hayata dönebilir miyim?' Karantina süresi sonunda tekrar test olacak mıyım?'

Yanıt: Karantina süresi bitince normal hayata kişi dönebilir. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan argoritmaya göre tekrar test yapılmasına gerek yoktur."

"Soru: '14 günlük karantinadayım. Testim negatif çıkarsa, karantinam sonlanır mı?'

Yanıt: Hastalığın 2-14 gün gibi kuluçka süresi olduğu bir gerçek. Test sonucu negatif çıksa dahi karantina süresince kişinin pozitife dönme olasılığı mevcuttur. Bu yüzden test sonucu karantina sürecini etkilemez. Karantina devam eder."

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Servet

19 Ekim 2020 Pazartesi 19:31

Servet katılabilirsiniz size birşey olmaz hadi gidin laa dangalaklar sizin yaşamak bile hakkınız değil istediğiniz yere gidin kendi başınızı yiyin diycem ama nafile sizler koronodan bile tehlikelisiniz

Sercan

19 Ekim 2020 Pazartesi 00:08

Pozitif testli kisi karantina sonunda tekrar test yapılmiyorsa bu kisi süre bittiği an iyileşen hasta mi oluyor yani,nasil belirleniyor bu bugün iyilesen kisi sayısı, o de mi yazilip geciliyor yoksa.

vatandaşın biri

18 Ekim 2020 Pazar 22:16

be sene kabunelere yumulamadılar dertleri o düğün falan degil....oturun pişirin çokmu zor bi bardak pirinç 250 gr haşlama et acık nohut bi tane soğan karabiber yaw oturun pişirin ben pişiyorum çokta güzel oluyor...:)

Isparta le

18 Ekim 2020 Pazar 13:45

Bu halkın cahil olduğunu görüyoruz bu şekilde .

Akıllı ol

18 Ekim 2020 Pazar 13:06

Bu soruyu soran kafada kesinlikle sıkıntı vardır

Vatandaş

18 Ekim 2020 Pazar 12:37

Bu kafa olduğu sürece Isparta'da bu iş bitmez ne meraklıymışsınız gezmeye bıktım sizin gibi insanlardan

Abdurrahman

18 Ekim 2020 Pazar 12:18

Gerizekalı bu soruyu soran

covid 19

18 Ekim 2020 Pazar 11:57

az daha gidin de siz başkalarına başkaları da bi başkalarına bulaştırsın .onca emek çaba herşey boşa gitsin ne gezme meraklısı bi toplumuz arkadaş anlamadım gitti .KIRIN DİZİNİZİ OTURUN EVDE ......

Covid

18 Ekim 2020 Pazar 11:54

He he katılın katilin ki baskalarida hasta olsun bu ne sorumsuzlukdur yaa

Vatandaş

18 Ekim 2020 Pazar 11:24

Katılın katılın ben yandım başkalarınında başını yakayım hatta kronik ve yaşlı olanları öldüreyim diyemi izin almak istiyorsunuz aklınızı yiyeyim sizin konuşacağım çok şeyler var ama ALLAHA havale ediyırum artık..

Vatandaş

18 Ekim 2020 Pazar 11:20

Katılın katılın ben yandım başkalarınıda yakayım diyemi gitmek istiyorsunuz.aklınızı yiyeyim sizin...

seyran

18 Ekim 2020 Pazar 10:57

katılın tabii ya gezmelere doyamadınız artık nereleri geziyorsanız sanırsınız sahil köyü

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR