24 Ekim 2021 Pazar

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Ali Ceylan hayatını kaybetti

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Fabrika binası Atabey’e tekrar kazandırıldı

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Bakan Kurum'dan Yalvaç'ta Millet Bahçesi ve Sıfır Atık projesine destek

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Başkan Kaynak'tan teşekkür

Emeklilikten sonra ceviz uzmanı oldu

Emeklilikten sonra ceviz uzmanı oldu

Isparta

ISPARTA'nın Eğirdir İlçesi'nde emekli olduktan sonra 7 dönümlük elma bahçesini cevize dönüştürüp, yılda 1 ton hasat yapan Emin Boran, deniyimini diğer üreticilerle paylaşarak, ilçede ceviz üreticiliğinin yaygınlaşması için emek harcıyor.

Eyüpler Köyü'nde chandler ve fernor cinsi ceviz yetiştiren Emin Boran evinin bahçesindeki makineyle de cevizleri soyup, kurutmaya alıyor. Yaklaşık 8 yıldır ceviz fidanı ve cevizcilik konusunda araştırma yapan Boran, bölgedeki diğer çiftçilerle deneyimini paylaşıyor. Boran, ceviz bahçesi oluşturmak isteyenlere en iyi ceviz üretimi için tavsiyede bulunuyor. Ceviz verimini sürekli artırmak için incelemeler yapan Boran, çevresinde verdiği tavsiyelerden dolayı 'ceviz uzmanı' olarak tanınıyor.

Maliyeden emekli olduktan sonra 8 yıldır cevizle ilgili araştırma yapıp, verimi artırmak için uğraştığını anlatan Boran, "Bahçemde üretim, ürettiğim ürünlerin de pazarlamasını yapıyorum. Ceviz üretiminin fazla masrafı yok. Bakımı da çok kolay. Bu nedenle bölgemizde kolaylıkla yetişebilir. 1200 rakımına kadar chandler türü ceviz, 1200'den sonrada fernor türü ceviz daha iyi oluyor. Verimde sıkıntı yok, pazarlamada sıkıntı yok, depolama sıkıntısı yok, iyi bir ürün" diye konuştu.

Ceviz üretimini tek başına yaptığını anlatan Boran, şunları söyledi:

"Bölgemizde çok yerde üretim yapılıyor. Bakımı ile ilgili bana soranlar oluyor. Bahçelerine gidip danışmanlık görevi yapıyorum. Yaptığım araştırmalarla Türkiye'nin ceviz ihtiyacının yüzde 75'ini ithal ettiğini öğrendim. Halen dışarıdan ceviz almaktayız. Chandler ve fernor cinsi cevizlerin her ikisinin de yetiştirmesi üretimi çok iyi. Bu bölgelerde bu cevizleri yetiştirirken rakıma çok dikkat etmek gerekiyor."

Cevizlerin kilogramını 35- 40 liradan sattığını belirten Emin Boran, ceviz bahçesi oluşturmak isteyenlere chandler ve fernor cinslerinin taban suyunda iyi yetişmediğini, geçirgen toprakta veriminin fazla olduğu tavsiyesini verdi. Yılda 1 ton hasat yaptığını anlatan Boran, cevizleri kurutup daha sonra satışa hazır hale getirdiğini söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Okuyucu

15 Ekim 2021 Cuma 12:59

7 dönümden 1 ton ,yapma bu işi daha iyi

Ali ersoy

14 Ekim 2021 Perşembe 14:30

“Ceviz üretiminin çok masrafı tok” ironi yaptınız herhalde.

Heyy gayri

14 Ekim 2021 Perşembe 13:22

En az 4000 olması lazım

Gecehaber

13 Ekim 2021 Çarşamba 23:45

1 ton yaziyor zaten

Yerli

13 Ekim 2021 Çarşamba 18:35

Markası verilen cevizlerin yağ oranları düşük,Anadolu'da yetişen yerli cevizlerimiz daha iyi bence, yerli cevizlerimizi yayalım ve onun üzerinde çalışalım derim. Elin markasını değil kendi markamızı yayalım.

dertli kiracı

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:59

Allah razı olsun . ne kadar güzel. bu ülkenin üreten insanlara ihtiyacı var.

1000 ton mu

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:40

1000 ton verim 7000 m2 den ya yazan yanlış yazdı, ya söyleyen...

sayid

13 Ekim 2021 Çarşamba 16:37

1000 ton hatalı bence.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR