03 Mart 2024 Pazar

Yusuf için yol engeli kaldırıldı

Yusuf için yol engeli kaldırıldı

Isparta

Küçük Hacılar Köyünde ikamet eden 12 yaşındaki yüzde 94 oranında bedensel engelli Yusuf Kenan Say, tekerlekli sandalye ile kullandığı yolun şartlarının iyi olmamasından dolayı zorluk yaşıyordu. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, küçük Yusuf’un hayatını kolaylaştırmak için evinin önünde sorun yaşanan yola kilit parke taşı döşetti. Çalışmaların tamamlanmasıyla Yusuf için yol engeli ortadan kaldırıldı. Küçük Yusuf, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla evinde kendisini ziyaret eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e teşekkür ederken Başkan Başdeğirmen, “Yusuf bizden ne isterse biz yaparız” dedi.

 

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, engelli vatandaşların sorunlarını gidermek amacıyla her türlü çalışmayı gerçekleştiriyor. Başkan Başdeğirmen, gerek cadde ve sokaklarda engelli vatandaşların kullanımları için düzenlemeler yaptırırken, bunun yanında engelli vatandaşların talepleri doğrultusunda evlerinde ve evlerinin önlerinde hayatlarını kolaylaştırmak için de yapılması gerekenlerin talimatlarını veriyor. Bunlardan biri de Küçük Hacılar Köyünde yaşayan 12 yaşındaki bedensel engelli Yusuf Kenan Say’ın yaşadığı zorluklara karşı oldu.

Küçük Hacılar Köyünde ikamet eden bedensel engelli Yusuf Kenan Say, rahatsızlığından dolayı çok ağır şartlarda hayatını sürdürüyor. Yusuf, dışarı çıkmak istediğinde babası Mustafa Say ya da annesi Fatime Say’ın yardımıyla tekerlekli sandalye ile çıkabiliyor. Ancak evlerinin önü çakıl ve toprak olması dolayısıyla oldukça zorlanıyorlar. Özellikle kış aylarında yağmurlu günlerde Yusuf’un tekerlekli sandalyesinin kullanımı oldukça zorlaşıyor. En çok zorlandıkları alanda evlerinin az ilerisinde bulunan yokuş oluyor. Çakıl ve toprak zeminde tekerlekli sandalyeyi sürmek oldukça güçleştiği için Yusuf’un babası Mustafa Say, yaşadıkları bu durumu Isparta Belediyesine yazdığı dilekçe ile aktardı ve destek istedi. Engelli vatandaşların taleplerini yerine getiren Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Yusuf için gelen talebe anında karşılık vererek, Yusuf’un zorluk yaşadığı evinin önündeki alana kilit parke taşı döşenmesi talimatını verdi. Isparta Belediyesi tarafından Yusuf’un rahatlıkla ulaşım sağlaması için 500 metrekarelik alana kilit parke taşı döşendi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından artık Yusuf tekerlekli sandalyesiyle evinden çıktıktan sonra rahat ve konforlu bir ulaşım alanına sahip oldu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen eşi Şadiye Başdeğirmen ile birlikte 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Yusuf Kenan Say ve ailesini evinde ziyaret etti. Yusuf, Başdeğirmen çiftini kapıda karşılayarak, onlarla sohbet ederken, yolun yapılmasından dolayı teşekkürlerini iletti.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Yusuf’un tekerlekli sandalyesinin yolda giderken zorluk yaşadığını belirterek, “Yolun yapılması için hemen koştuk geldik. Ekibimiz geldi ve bu yolu yaptılar. Yusuf bizden ne isterse biz yaparız” derken Yusuf da “Başkanım teşekkür ederim” diye konuştu.

Başdeğirmen çifti, Yusuf’un ailesi ve kendisiyle sohbet etti. Şadiye Başdeğirmen, Yusuf’un çok zeki bir çocuk olduğunu belirterek, ona oyuncak hediye etti.

Mustafa Say, Yusuf’un yüzde 94 oranında bedensel engelli olduğunu belirterek, nöropati hastalığı bulunduğunu anlattı. Yusuf’un zihinsel bir sorunu olmadığını belirten Say, “Bizim evimizden köyün kullanım alanındaki yol arasında rampa var. Burası kum ve çakıldı. Tekerlekli sandalyeyi çıkaramıyorduk. Annesi önce sandalyeyi çıkarıyor sonra gelip çocuğu alıyordu. Oldukça zorlu bir süreçti. Takip ettiğimiz kadarıyla Belediye Başkanımızın yardımlarını duyduk, gördük. Bir kez dilekçe yazdım. O dilekçem bir hafta içerisinde onaylandı, kabul gördü. Ertesi gün Allah razı olsun ekip geldi ve taş döşendi. Benim ve çocuğumun işi kolaylaştı. Başkanımızdan ve emeği geçenlerden Allah razı olsun, hayatımızı kolaylaştırdılar. Çocuğumuzun hayır duasını aldılar. İnşallah iki cihanda da yüzleri güler. Sayın Başkanımız ve eşi evimize geldi, şeref verdi. Kendilerine tekrar çok teşekkür ediyorum, onur duydum” dedi.

Yusuf’un anneannesi Cemile Toptaş da torununun yapılan hizmete çok sevindiğini belirterek, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e teşekkür etti. Toptaş, “Allah bin kere razı olsun. Yavrumu sevindirdiniz. İstediği yoldu, o yol yapıldı. Bazen yol kötü olduğu için çıkaramıyorduk. Çok güzel oldu. Yusuf’u sevindirmeniz yeter” şeklinde konuştu.

Yolun çok problemleri olduğunu kaydeden anne Fatime Say, dışarı çıkmak istediğinde Yusuf’u evde bırakıp önce sandalyeyi yokuştan çıkardığını sonra gelip çocuğunu aldığını söyledi. Artık istedikleri zaman istedikleri yere gidebileceklerini ifade eden Say, “Devletimizden, Başkanımızdan Allah razı olsun. Hayatımız kolaylaştı” dedi.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Mustafa Say’ın belediyeye müracaatının ardından konuyla hemen ilgilendiklerini, Yusuf’un yürüyüş yolundaki engellerini kaldırdıklarını belirtti. Başkan Başdeğirmen, “Bizler ne zaman bize ihtiyacı olan bir vatandaşımız olsa orada oluyoruz. Bugün de Yusuf’un yanında olduk. Yusuf, engelinden dolayı ailesinin desteğine ihtiyaç duyuyor. O desteğe ihtiyacında gerekli olan cihazları da kullanabilmeleri gerekiyor. O cihazları kullanabilmeleri için bizler de belediye olarak bir katkı sağladık. Allah devletimize zeval vermesin. İhtiyaç sahibi olan, desteğe ihtiyacı olan kim olursa olsun yanlarında olmak için mücadele veriyoruz. Belediyedeki en önemli amaçlarımızdan bir tanesi de bize ihtiyacı olanın yanında olmaktır. Yolu gördüm çok mutlu oldum, Yusuf’u tanımaktan çok mutlu oldum. Ailesi onunla yakından ilgilenerek rahat yaşaması için her türlü desteği sağlıyorlar. Biz de küçük bir katkıda bulunduk” ifadelerinde bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu söyleyen Başkan Başdeğirmen, “Engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, sıhhatli yaşam diliyoruz. Yüce Rabbim onları en kısa zamanda sıkıntılarından kurtarmayı nasip etsin inşallah. Tüm dualarımız engellilerimizin normal bir yaşama dönmeleridir. Bizler de elimizden geldiği kadar belki daha fazlasını vatandaşlarımızla paylaşarak bu tür problemlerden kurtulmaları için emek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüzde 94 engelli olmanın kolay olmadığına değinen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Bunlar çok zor ama Rabbimizin bir hediyesi olarak düşünüyoruz. Allah en kısa zamanda acil şifalar versin, Yusuf da koşsun ağabeyi ile top oynasın inşallah” dedi.

Küçük Hacılar Köyü Muhtarı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in gönül belediyeciliğinin nasıl yapıldığını bir kez daha gösterdiğini dile getirirken, “Başkanımız engelli çocuğumuzun yolunu yaparak onun yaşam standardını yükseltti. Allah razı olsun. Başkanım yeter ki gönüller engelli olmasın, her şey bir şekilde çözülür diyor. Ne zaman gitsek başkanımızdan elimiz boş dönmedi. Başkanımıza ailemiz, köyümüz ve şahsım adına teşekkür ediyorum, Allah bin kere razı olsun” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin ardından küçük Yusuf, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve eşi Şadiye Başdeğirmen’i el sallayarak uğurladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Giderlerse gitsinler....

04 Aralık 2022 Pazar 11:48

2024 yilinda hala sunu yaptilar bunu ettiler, bunlar zaten yapilmasi gerekenlerdir, yillardir ispartaya tek civi cakilmasi tek bisey yapilmadi vekilleri de belediye baskanlari da kendi ceplerine yonttu herseyi. Yol yapmak engellilere yardim etmek zaten yapilmasi gerekenlerdir. Mhp ve akp gideceksiniz.

...

03 Aralık 2022 Cumartesi 18:53

Bu başarı başkanımız ve sayın vekillerimizin başarısıdır

Hüseyin

03 Aralık 2022 Cumartesi 18:36

Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Sayın başkanıma da teşekkürler. Sayın biz sadece seni seviyor sayıyoruz. Biz sadece oy verdik unutmayın.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR