05 Ekim 2022 Çarşamba

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Sırtından defalarca bıçaklandı

Sırtından defalarca bıçaklandı

Tarlada acı son

Tarlada acı son

Belediye başkanının yeğeni çıktı

Belediye başkanının yeğeni çıktı

Vali Baruş'tan önemli açıklamalar

Vali Baruş'tan önemli açıklamalar

Isparta

2022 – 2023 eğitim-öğretim yılı değerlendirme toplantısı Vali Aydın Baruş başkanlığında Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur, okul idarecileri ve okul aile birliği temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“OKUL ÇEVRELERİMİZDE KESİNLİKLE SEYYAR SATICI İSTEMİYORUZ”

Toplantıdaki konuşmasında önemli konulara değinen Vali Baruş “Okullarımızda öncelikli konularımızdan birincisi okul içi ve çevresinin güvenliğinin sağlanması, okul içerisindeki güvenlikten kastımız disiplin anlayışının korunmasıdır. Yani hem çalışanlar arasında, öğretmenler arasında hem de öğrenciler arasında huzurlu bir ortamın sağlanması okul idarelerimizin baş sorumluluklarından birisi. Okul dışındaki güvenlik tedbirleri anlamında da artık bu iş daha çok emniyet, jandarma ve belediyelerimizin ilgilendiren konular. Okul çevrelerimizde kesinlikle seyyar satıcı istemiyoruz.  Okul idarecilerimiz bu konu da gerekli gözlemleri yapacaklar, bu şekilde faaliyette bulunanlar varsa bunları Belediye zabıtası marifetiyle kaldırılmasını temin edecekler.  Şimdi bu alacağımız tedbirleri temel mantığı, temel gerekçesi şudur: Bu çocuklar okula gelip gittikleri müddetçe bize emanet arkadaşlar.  Bu çocuklar sabah evden çıkıp eve dönene kadar bize emanetlerdir.  Onları güvenli bir şekilde eğitim ortamına getirip evlerine ulaştırmanız lazım.  Dolayısıyla bu konuda kimin üzerine sorumluluk düşüyorsa layıkıyla bunu yerine getirmesi gerekiyor.

“OKULLARI ÖĞRETMENLERLE BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

Okul İdaresi ile öğretmenler arasında çok sıkı bir iletişim olacak. Okul müdürlerimiz düzenli aralıklarla öğretmenler toplantısını yapacak, okulla ilgili meseleler sorunlar varsa onları görüşecek. Şeffaf olacak ve öğretmenlerin eleştirilerine açık olacak. Bu okulları beraber yöneteceğiz arkadaşlar. Öğretmenlerimizin de yönettiğimiz konularla ilgili vereceği katkıları, çok değerli düşünceleri olabilir. Öğrencilerimizle karşı karşıya geldiğimiz zaman, öğretmenlerimiz sınıfta derse girdiği zaman öğretmenin yüzünde olumlu bir ifade görmek istiyor. Suratı asık, hayatından bezmiş, efendim dışarıdaki sorunlarını sınıfa taşıyan bir öğretmen istemiyor öğrenciler. Sadece öğretmen gelip 40 dakika ders anlatıp giden bir bilgi aktarıcısı olmayacak, gerektiğinde anne babanın vakarını  arkadaşın yakınlığını kurmamız lazım onlarla ki başarılı bir şekilde eğitim öğretim sürecini yürütelim.

“SINIFLARDA KESİNLİKLE CEP TELEFONU KULLANDIRMIYORUZ”

Disiplini okullarımızda muhakkak muhafaza edelim. Okulda disiplini bozucu davranışlarda bulunan öğrencilere müsamaha göstermemeliyiz. Sınıflarda kesinlikle cep telefonu kullandırmıyoruz arkadaşlar. Sınıflarda telefonlar için özel kutular oluşturmamız gerekiyor. Okul müddetince çocuklarımız bu aletleri kullanmasınlar.  Çünkü derste çalan bir telefon sesi, öğrencinin telefon ekranına bakması, böyle bir eğitim olamaz. Bu öğretmenlerimiz içinde geçerli tabi. Öğretmenin sınıfta telefonu çalarsa o öğrenci artık derse odaklanamaz, öğretmenlerimiz de telefonu bırakacak.

“ÇOCUKLARIMIZ ARASINDA DENGEYİ BOZUCU BİR DIŞ GÖRÜNÜŞ İSTEMİYORUZ”

Her okulumuzun ayrı bir kıyafet uygulaması olması var. Asgari düzeyde kıyafet olması lazım okullarımızda. Neden ? Çocuklarımız arasında dengeyi bozucu bir dış görünüş istemiyoruz. Birinin durumu çok iyi birinin durumu alamıyor, sonra çocuklar arasında bir takım duygusal konular başlıyor. Kışlık ayakkabısı olmadan gelen veya üzerinde yeteri giysisi  olmadığı bir şekilde derse gelen çocuklar olmasın. Bunları özellikle maddi durumu yerinde olmayan ailelerimizin yaşadığı semtlerdeki okullarımız için söylüyorum. Bu konuda lütfen koruyucu olalım arkadaşlar. Bu durumda olan vatandaşlarımızı mutlaka bize bildirin gerekiyorsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız aracılığıyla her türlü yardımı yapabiliriz.

“HAREKETLİ GENÇLER İSTİYORUZ”

Öğrencilerimizin sosyal yönden gelişmesini sağlayacak faaliyetlere ağırlık vermemiz lazım. Bunun için gerek sınıf öğretmenlerimiz gerek branş öğretmenlerimizin yoğun çaba göstermesi lazım. Uygun mekanlarda  değişik aktiviteler,  öğrencilerimizin sosyal olarak katılımlarını sağlayabileceği, kendilerini ifade edebileceği, kendi yeteneklerini ortaya koyabileceği ortamlar oluşturmamız lazım. Biz hem sanatsal yönden hem spor yönünden hem de diğer sosyal aktiviteler yönünden hareketli gençler istiyoruz. Diğer yandan çocukları manevi yönden güçlendirici, vicdani değerler bakımından güçlendirici faaliyetlere de ağırlık vermemiz gerekiyor.

“ZORLAYICI BAĞIŞ UYGULAMASINI KESİNLİKLE KABULLENMİYORUZ”

Ders kitabı, kaynak kitap konusunda devletimiz her türlü olanağı sağlıyor. Burada bazı okullarımızın işte; ben diğer okullardan ön plana çıkayım, başarı sağlayayım,  okul aile birliklerinin; Şu kaynak kitabı da alalım bunu da alalım dememesi lazım. Bakın arkadaşlar burada devletimiz, Milli Eğitim Bakanımız şu teminatı verdi: Biz eğitim için bütün ortamı sağladık. Bu konuda kesinlikle velileri zorlayıcı efendim; Şu kaynak kitabı alacaksın gibi  öğrenci zorlayıcı işlere kalkışmayın. Diğer taraftan okullarımıza zorla bağış alma konusu var . Okul aile birlikleri tabii ki öğrencilerimizin sosyal faaliyetlere destek verecek. Bu konuda mümkün olduğunca olumlu iletişimi kurarak, gücü olmayan, asgari ücretle çalışan, düşük ücretle çalışan bir aileden veya düzenli geliri olmayan bir aileden; Sen mecburi bu parayı vereceksin dediğiniz zaman çocuk zaten eziliyor aile de eziliyor. Zorlayıcı bağış uygulamasını kesinlikle kabullenmiyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Vali Baruş ve Baydur katılımcıların talep ve önerilerini dinlediler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Öğrenci veli

23 Eylül 2022 Cuma 19:58

Naşide Halil Gelendost okulun önündeki yol tek yön olmasına rağmen okul saati olsun mesai dışı olsun ters yönden gelen var bir de yol hakkı varmış gibi yol verilmesinin ekliyor.Okul saatinde arka taraftaki çift yönlü yolda aynı şekilde iki tarafa daters yönde park yapılıyor. Yaya çizgi üzerine de park yapılıyor üstelik.,#####LÜTFEN DİKKAT####

Magdur

23 Eylül 2022 Cuma 19:58

Sayın valim birde ispartadaki halk otobüsü terörü ile ilgilenebilirmisiniz.yuksek fiyatlar garibanı çok zor durumda bırakıyor

öğrenci velisi

23 Eylül 2022 Cuma 18:37

İlkokula gönderilen soru bankalarını lütfen inceleyin. Konular bir baştan bir sondan, sorular sınıf seviyelerinin çok üstünde. Sınava dayalı soru bankası yerine etkinlik kitabı gönderilmeliydi. Gönderilen çalışma yapraklarıda çok az yetersiz.

osman

23 Eylül 2022 Cuma 16:05

bakanlık veya valilik kara alsın okullara akıllı telefon sokulmasın yoksa eğitim zor

idareci

23 Eylül 2022 Cuma 16:04

okulda öğrencilerin telefonları toplanıyor vermeyen öğrencinin telefonu 1 gün alınıyor hiç okulun yolunu bilmeyen veliler şıp diye damlıyor cocuğu kıymetli ya kav****a geliyor işin yoksa uğraş

Ye kürküm ye

23 Eylül 2022 Cuma 14:02

Sayın valim. Bir çocuğumuz ülkü ilkokuluna diğer çocuğumuz mustafa kaçıkoça gidiyor. Lakim iki kantin arasında çok fiyat farkı var. Ülkü ilkokulu kantini gereğinden çok yüksek. Çocuklarımız küçük olunca fiyat muhakemesi yapamıyorlar parayı alıp ellerine yalan yanlış ürünleri fahiş fiyata veriyorlar

vatandaş

23 Eylül 2022 Cuma 13:21

8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerine özel ders ve dersaneye gitsinler diyemi dersler özentisiz oluyor. aynı öğretmenler özelde ve dersanelerde çok güzel anlatırken neden okullarda izin kullanıp duruyorlar.

imkan farkı

23 Eylül 2022 Cuma 13:14

kaynak kitabı öğretmenler öğrenci daha iyi öğrensin diye istiyor. almak isteyen alsın almak istemeyen almasın. ülkü de nazmiyede kimse şikayetçi değil tavsiye edilen kitapları alıyorlar.o okullara gidenlerin çoğu özel ders de alıyorlar. diğer okulların öğrencileri hep geri mi kalsın. bari kaynak kitap alıp yetişmeye çalışsınlar. okullar arasında uçurum var.

uygulayan yok

23 Eylül 2022 Cuma 13:09

telefonların okula getirilmesi yasak olmalı. hele de akıllı telefon getirilmesin. ama çocuklar malesef ****ürüyor arkadaşım ****ürüyor deyip o da ****ürüyor. dilde söylemesi güzel ama uygulamada yok. telefonların getirilmesine engel olamıyorsunuz. girişte toplatılacak ise bile sadece tuşlu telefonlara izin verilmeli. ama sözde telefon yasak uygulama yok.

Mert TAYLAN

23 Eylül 2022 Cuma 11:58

Eğitim çok önemli sayın Valim.Eğitim kurumlarımızın kantininden sınıflara öğretmenlerden idarecilere ders programları işleyişine kadar her safhası titizlikle takip etmenizden Isparta halkı olarak memnuniyet duyuyoruz.Tarım ve çevre şehircilik planlama konularında da gerekli titizliğe sahip olmanız nedeni ile ayrıca teşekkür ediyoruz. Isparta Antalya Isparta Konya ve Isparta Burdur çevre yolları içinde takipçi olursanız çok seviniriz.Allah kolaylıklar versin inşallah.

Kaynak kitap

23 Eylül 2022 Cuma 10:49

Daha yeni veli toplantısı oldu. Öğretmenler kaynak kitap önermedi ama veliler toplantıda öğretmenleri baskı altına aldılar. Öğretmenler de ne yapacağını şaşırdı. Burada kaynak kitap diye şikayet eden veliler acaba toplantılarda tepki veriyor mu yoksa susuyorda burada mı şikayet ediyor.

veli

23 Eylül 2022 Cuma 10:44

evden çıkan öğrenciye aileler okulamı gidiyorsun,yoksa mankenliğemi (kız-erkek) diye neden sorulmuyor. özgürlük olabilir her çocuk,müdür.öğretmen okul personeli değerlidir. ama dizilerdeki gibi özenti olmamalı. veli-müdür- öğretmen-öğrenci arasında saygı ve iletişim olmalı. bizler görünüşüne,davranışına özen gösteren müdür,öğretmen,öğrenci görmeye hasret gibi olduk.

ali

23 Eylül 2022 Cuma 09:23

Halıkent lisesi müdürü dibinde olay olsa görmemezlikten gelir.Bana ne der gider.

Ali kinik

23 Eylül 2022 Cuma 00:38

Bazı ögretmenlerinde telefonları alınsın..ders esnasında sürekli borsa takip ediyorlar.derse nasıl konsantre olsun akılları borsada

Kılıçaslan

23 Eylül 2022 Cuma 00:38

Öğretmenler ve okul idarecileri bana ne ya diyorlar öğrenciler her teneffüste okul dışına çıkıp sigara içip çevreyi kirletiyorlar. Örnek olarak Halıkent lisesi. Gelin görün. Okul etrafındaki bütün sitelerin bahçesindeler.

Muhibbi

22 Eylül 2022 Perşembe 23:19

Bizim cumhuriyet ilkokulunda müdür bey olsun sınıf öğretmenimiz olsun bağış veya kaynak kitap talepleri hiç olmadı aksine maddi durumu olmayan öğrenciler için kılık kıyafet yardımları yapmaya gayret eden öğretmen ve müdürümüz var burda genelleme yapıp da bilip bilmeden konuşan arkadaşlar da aile gibi olduğumuz hocalarımız var yanlız sınıflarımızın sıkışık olduğundan da rahatsızım çocuklar nerdeyse 3lü oturacaklar bu konun da çözülmesini istiyoruz

Veli

22 Eylül 2022 Perşembe 22:09

Okul kapıları sonuna kadar açık hiç bir önlem yok acaba nobetci ogretmenler neden horebini yapmıyor çocuklar tenefus de dahil öğlen arası disarda .

Vali bey

22 Eylül 2022 Perşembe 21:26

Tebrikler sagin vali uzun zamandır duymak istediklerimiz bunlar

Velii

22 Eylül 2022 Perşembe 20:55

Şehit Erkan pala okulu İngilizce öğretmeni zorla kaynak kitap aldırıyor dersi oradan yapıyor

Kim takıyor devleti

22 Eylül 2022 Perşembe 20:53

Erkan pala İngilizce öğretmeni zorla kaynak kitap aldırıyor dersi oradan işleyecek miş oradan da işliyor dilko yayıncılık kitap seti 1300 tl

Mete

22 Eylül 2022 Perşembe 20:22

Telefonları toplamak ve dağıtmak zor olur, en iyisi okula getirmesinler, kapıdan girerken arama yapılsın

Recep Yavuz

22 Eylül 2022 Perşembe 20:19

Sayın Valim Okulların kapasitesi ve mevcudu ile okullardaki sınıf mevcutlarını bir bakmanızda fayda var. Anadolu Lisesinde sınıf mevcudu 38 kişi dersliklerin metrekaresine bir bakarsanız sınıflar sıkış tepiş durumda.

Ispartali vatandaslar

22 Eylül 2022 Perşembe 20:09

Yalniz sayin valim,:okul idarecileri bagış aliyorlar zorla,acaba ödenek az mı veriliyor okullara?

Ayla

22 Eylül 2022 Perşembe 19:52

Servislerde bi müdahele olsa km ye göre fiyat 10 dk yerle çünür bağkurbevleri merkez okullara aynı para biz kendi aracımızla getirip götürüyoruz.1 haftada 250 tl yaktı yani aylık 500 özel araba bu 800 tl fiyat çok fahiş degilmi.Ayrıca en az 3 okulu idare ediyor 1 servis adamlar köşe ne zararı.

Rıfat

22 Eylül 2022 Perşembe 19:48

Orta okulda öğretmenler biraz zaman geçsın evler aranıyor ilerliyen zamanlarda kaynak kitaplarını alacağız diyor sayın valim.Bu işi sıkı tutun bu arada okul kantinleri çok pahalı bu konuyada deyinin marketin 2 katı fiyatlar.

Spartali

22 Eylül 2022 Perşembe 19:41

Önce şu isiklardaki çiçek mendil satanlar dan kurtarsin da sonra seyyarlara sıra gelsin bıktık usandik çiçek satandan mendil satan Suriyeli Afgan Konyalı lardan 8/10 yaşındaki çocuklar isiklarda

Okull

22 Eylül 2022 Perşembe 19:22

Okullarda yazıcı yok öğretmen sandalyesi yok perde yok tamamını velilerden talep ediyorlar. Bu millet zamanı gelince milli eğitime ayrılan bütçenin nereye gittiğinin hesabını sorar!

Kepeci Mahallesi Sakini

22 Eylül 2022 Perşembe 19:13

Sayın Vali merkezdeki okullarda 1 nci ve ara sınıflara mahallede ikamet etmediği halde kayıt yapılmasına niçin izin veriyorsunuz ? Şehmus Günaydın döneminde bir kişi bile bu şekilde kayıt edilmiyordu çünkü o bu işi çok iyi takip ediyordu. Sınıflar 35 kişiyi aşmış sahte kayıt olmadan önce 24 25 kişilik sınıflar oluyordu. Okul kayıt döneminde sahte adres taşımaları engellesinize.

Metin

22 Eylül 2022 Perşembe 18:43

Okullarda serbest kıyafet kaldırılsın.. Eski sistem formalı. Egitime dönülsün..

Eğidimsiztem

22 Eylül 2022 Perşembe 18:12

Keşke her yönetici özgün olabilse özgür olabilse ama olduğunu sanmıyorum neyse yine vali iyi başladı okullara gelince kıyafet serbestliği zaten yetersiz saçma olan eğitim sistemimize vurulmuş en büyük darbeydi bazı kız öğrenciler okumaya mı gidiyor kendini teşhiremi belli değil göbek açık bacak açık dekolte vs böyle disiplinmi olur bu kızların böyle giyinmesine izin verilmesi en başta saçma zaten evinde isterse ailesinin yanında çoplak dolaşsın bizi ilgilendirmez ama ulu orta olmaz

Serhad KAiM

22 Eylül 2022 Perşembe 17:49

Sayın valim, okulların çevresinde alınan önlemleri ayakta alkışlıyoruz; okul kantininde öğrenciyi tehdit eden gıda terörüne ne zaman çözüm üreteceksiniz. MEB bilim kurulu kararına göre satışı yasak ürünler okul kantinlerinde kol geziyor. Gıda üretim belgesi olmayan kantinci kafasına göre kantini lokantaya çevirip sulu yemek satıyor. Kantin dernek başkanı istediğinizi satın kimse birşey yapamaz diyor ve en kötüsü bütün sorumluluk öğrencilerimizi Emanet ettiğimiz öğretmenlere yıkılmış.

Mustafa

22 Eylül 2022 Perşembe 17:45

Hiçbir şey zorunlu değil amaaaa , bu kitapları alırsak öğrencinin eğitimi bira daha fazla olacak....o yayınlar alınacak, okula yardım parası vermezsen bakışları değişir... Yani vali bey herşey sizin konustugunuz gibi olmuyor

Veli

22 Eylül 2022 Perşembe 17:29

Sayın valim bu söylediklerimizi gerçekten başarabilirsebiz,eğitimcilerin iade ellerini taşın altına koyarlarsa tam nokta atışı olur.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR