27 Mayıs 2024 Pazartesi

Türk Mutfağı Haftasında Isparta'nın yemekleri sunumu

Türk Mutfağı Haftasında Isparta'nın yemekleri sunumu

Isparta

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda 21-27 Mayıs tarihleri arasında "Türk Mutfağı Haftası" olarak kutlanılmaya başlanılmıştır. Bu sene ikincisi kutlanan 'Türk Mutfağı Haftası'nın ana teması “Sürdürülebilir Türk Mutfağı: Atıksız, Geleneksel, Sağlıklı” olarak belirlenmiştir.

Isparta Valiliği koordinatörlüğünde ilgili kurum ve kuruluşlar iş birliğinde, çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası Açılış Töreni 23 Mayıs 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde İlimizde bulunan Kadın Kooperatifleri tarafından yapılan Isparta yöresel yemekleri sunumuyla başladı.

Isparta mutfağı tarihten gelen kültürel birikimin yanı sıra İç Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgesine olan komşuluk nedeniyle çevresel lezzetlerden mutfağını zenginleştirmiştir. Türkiye’nin her yerinde görülebilen yemek çeşitleri olduğu gibi, tamamen yöreye özgü yemek çeşitleri de bulunmaktadır. Bölgedeki tarımsal yapı, hayvancılık, göçebe kültürü ve başka yörelerden etkilenme, Isparta’nın beslenme şeklini belirlemiştir.

İlimizde Coğrafi işaret almış olan yemeklerimizden Samsa, Banak, Hamursuz, Kabune Pilavı gibi birçok yöresel lezzetlerimiz ziyaretçilerimizin beğenisine sunuldu.

Isparta, Türkiye’nin gül ve gülyağı üretim merkezidir. Değerli bir yenilebilir çiçek türü olan gül (Rosa Damascana), eski zamanlardan beri farklı kültürlerde ve mitolojide yer alarak toplumlar için çeşitli anlamlar ifade etmiş ve mutfaklarda sıkça kullanılmıştır. Gelişmiş bir mutfak kültürüne sahip olan Osmanlı mutfağında ise başta tatlı ve içecekler olmak üzere çeşitli ürünlerin hazırlanmasında güle yer verilmiştir. Ayrıca Osmanlı hekimleri tarafından bazı ilaçların yapımında da kullanılmıştır. Günümüzde de Gül lokum, reçel, Gül şerbeti, gülsuyu ve tatlı ürünleri gibi ünlerde kullanılmaktadır.

Gülle ilgili bir farkındalık yaratılmak üzere Isparta’da bir ilk…

İlk defa bir sıcak yemek içerisinde gülün yağlılık oranını, rengini ve tadını koruyarak

ISUBU Şarkikaraağaç Turizm MYO Öğr.Elm., Öğr. Gör. Mehmet Ensari Kalenderoğlu ve Öğr. Gör. Murat Baş tarafından hazırlanan Gül Çorbası lansmanı yapıldı ve ve misafirlerin beğenisine sunuldu.

Hafta boyunca "Türk Mutfağı Haftası" etkinlikleri Isparta’nın yöresel lezzetleri ile devam edecektir.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR