27 Mayıs 2024 Pazartesi

Tarım alanları dronla ilaçlanacak

Tarım alanları dronla ilaçlanacak

Isparta

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde tarım alanlarının zirai dron ile ilaçlanması için çalışma başlatıldı.

Türkiye'nin önemli tarım kentlerinin başında gelen Isparta'da, İl Özel İdaresi öncülüğünde zirai alanlarda dron ile ilaçlama dönemi başlıyor. Bu doğrultuda Yalvaç Ziraat Odası'nın da katkılarıyla Yalvaç'a zirai ilaçlama dronu kazandırılırken, Eğirdir için de çalışma başlatıldı. İl Özel İdaresi tarafından Eğirdir'de muhtarlar ve çiftçilerin katılımıyla zirai ilaçlama dronunun tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu ile Tarım ve Orman İl Müdürü Eyüp Adıgüzel de katıldı.

İlk olarak muhtarlar ile çiftçilere firma yetkilileri tarafından zirai ilaçlama dronu tanıtıldı, ardından faydaları anlatıldı. Teorik bilgilerin verilmesi sonrasında ise zirai dronun sahada uygulaması gerçekleştirildi. Zirai dronlar ile 12 dakikada 25 hektarlık alanın ilaçlanabildiği belirtildi.

Zirai dronlarla ilaçlamanın Türkiye'de ikinci defa Isparta'da uygulandığını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, "Yalvaç'taki uygulamalardan olumlu sonuçlar aldık. Bunu bütün Isparta'ya yaymak istiyoruz. Bu nedenle uygulamak isteyen sivil toplum kuruluşları ile belediyelere yüzde 50 hibe desteği sağlayacağız" dedi.

Zirai dronun avantajlarına değinen Tarım ve Orman İl Müdürü Eyüp Adıgüzel, "Dron ile ilaçlamaya da destek vererek, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesini hedefliyoruz" diye konuştu.

ISPARTA'NIN EGIRDIR ILCESINDE TARIM ALANLARININ ZIRAI DRON ILE ILACLANMASI ICIN CALISMA BASLATILDI.(FOTO:EGIRDIR-DHA)

ISPARTA'NIN EGIRDIR ILCESINDE TARIM ALANLARININ ZIRAI DRON ILE ILACLANMASI ICIN CALISMA BASLATILDI.(FOTO:EGIRDIR-DHA)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

H.Yörük

25 Mayıs 2023 Perşembe 12:56

2008 yılında üretici arkadaşlara demiştim ki traktör le ilaçlama işini bırakıp ilaçlama uçağı kiralıyalım Boğaz ovayı komple ilaclayalım demiştim ama kabul görmemişti gecde olsa güzel gelişme

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR