26 Mayıs 2022 Perşembe

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Minik Eray'ı kaybettik

Minik Eray'ı kaybettik

Su problemi Isparta’nın pek çok yerinde var

Su problemi Isparta’nın pek çok yerinde var

Isparta

Geçtiğimiz günlerde Isparta’nın Yalvaç ilçesinde İYİ Parti Isparta İl Başkanlığı’nın başkanlığında, genişletilmiş ilçe başkanları toplantısı gerçekleşti. İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un da katıldığı, uzun saatler boyunca süren teşkilat toplantısında Isparta’nın ilçe ilçe, köy köy tüm sorunları masaya yatırıldı.

Yalvaç’taki toplantının öncesinde üye katılım töreninde bir saati aşkın süre boyunca konuşan Cesur’un konuşmasının önemli bir kısmını Yalvaç halkının geçtiğimiz aylarda yaşadığı su sorunu oluşturdu. Konuşmasında Yalvaç’ın su sorununun bir an önce çözülmesi için Belediye’ye bulunmuş olduğu çağrıyı yineleyen Cesur, yetkilileri de göreve çağırdı.

“Su kaynaklarının ortasında olan Isparta'mızın en büyük ilçesi Yalvaç'ımızın 21.nci yüzyılda çamaşır, bulaşık yıkayacak suyu dahi bulunmaması kabul edilemez bir skandaldır.” dedi.

SORUMLU, VATANDAŞIN İHTİYAÇLARINDAN BİR HABER VE BU İHTİYAÇLARI DEĞERLENDİREMEYEN BİR YÖNETİM ANLAYIŞIDIR

Milletvekili Cesur, önce 31 Ağustos 2021’de, Yalvaç’ta yaşanan su krizine yönelik olarak yaptığı çağrıda, çözümleri söylediklerini ancak belediye yönetiminin herhangi bir çözüm üretmediği gibi, önceki yönetimleri, fazla sayıda gelen gurbetçileri ve su kaynağının bulunduğu Hisarardı köyünde yaşayan vatandaşları suçlayarak sorumluluktan kaçındıklarını belirtti, “Herkes kendi döneminden sorumludur. Yönetimde olanlar sorumluluktan kaçınamaz.” dedi.

Belediye başkanının 7,5 yıldır görevde olduğunu, buna karşın Yalvaç’ın nüfusunun ve su tüketiminin artışına yönelik önlemlerin 5 yıl içinde alınabilecekken alınmadığını, alt yapı yatırımlarının, su kaynağı ıslahının su krizi ortaya çıkmadan tamamlanabileceğini belirten Cesur, “Sayılar, veriler, su tüketimin ne kadar olduğu, su tüketimine ne kadar ihtiyaç olacağı, ne kadar yağış olduğu, su kaynaklarında ne kadar su kaldığı gibi bilgilerin hepsi önlerindeyken Yalvaç'ta sorumlu bugünkü boyuta getiren, bunları değerlendirmeyen veya değerlendiremeyen bir yönetim anlayışıdır.

Evde su yok, kalkmış yüzme havuzu yapıyorsunuz. Türkiye'nin gerçeğinden oturduğu, ilçenin yönettiği ilçenin, vatandaşın neye ihtiyacı olduğundan bihaber bir yönetimdir.” dedi.

CEUSR, BELGELERLE KONUŞTU: “DEVLET TESPİTİNİ YAPMIŞ, SORUNUN KAYNAĞINI SÖYLEMİŞ”

Devlet Su İşleri’nin inceleme raporunda yazan detayları anlatan Cesur, “Talimat verilmiş ve Şuçıktığı kaynağının debisi 307, belediye deposuna giren ise 126 olarak ölçülmüş, sorunun kaynakta olmadığı ortaya çıkmış. Sorunun tahliye vanalarındaki bir arızadan kaynaklanabileceği raporda söylenmiş” dedi ve sorularını sıraladı:

“Bu sorun neden ortaya çıktı? Ne kadar sürecek? Çözüm için neler yapıyorsunuz, bunları anlatmak zorundasınız. Yalvaç halkı soruyor, bu vanalar ne oldu, değerli başkan? Su debisini düşüren o vanaları rapordan sonra değiştirdin mi? Değiştirmedi iseniz neden değiştirmediniz. Paranız mı yoktu? Eğer yoksa havuz yapıyorsun, ne ile yapıyorsunuz? Bu havuzu hangi suyla dolduracaksın? Evlatlarımız elbette spor yapacaklar, desteleriz havuzu da ancak önce eve gelmeyen suyu çözmelisiniz, acil olan budur.”

CESUR’DAN YALVAÇ’IN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DAYANIŞMA TEKLİFİ

“Şimdi vanaları tamir ettirmek, değiştirmek için para gerekiyorsa, beraberce gidelim Bakanlarla görüşelim, para bulalım. Randevu alamıyorlar ise ben randevuyu alayım, gelsinler buyursunlar. Ben Isparta halkının tamamının tüm Isparta'da yaşayan, hatta sayın başkanın da milletvekiliyim, yeter ki Yalvaç’lımızın sıkıntısını çözelim, ben seve seve yardım ederim.”

“Elbette seve seve el ele gider bu işi hallederiz. Isparta milletvekillerini de buradan benimle beraber çalışan mevkidaşlarımı da göreve çağırıyorum. Gelin Yalvaç'ın su sorunu çözelim.”

YALVAÇ’IN SUYU YOK, VARKEN DE SULARI KİRLİ

Aylin Cesur, 14 Aralık 2021’de Isparta İl Sağlık Müdürlüğü, Isparta Halk Sağlığı Laboratuvarlarında, Yalvaç’ın suyu için yapılan analizlerin raporlarını da konuşmasında paylaştı. Tüketim amaçlı kullanılan suların, Resmi Gazete'de yayınlanan, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği’ne uygun olmadığını, bakteri yönünden sağlıksız olduğunun analiz sonucu tespit edildiğini söyleyen Cesur, “Kirliliğin boyutu çok büyük, üst sınırdan yapılan klorlama dahi sorunu çözmemiş, bakın elimdeki 14 Aralık 2021 tarihli raporları Özyalvaç Gazetesi 17 Aralık’ta yayınladı, ne yaptınız ondan sonra” dedi ve ekledi: “İhmal ederek, sadece dedikodu yaparak, sadece onu bunu suçlayarak, sadece Yalvaç halkını susuz bırakmamışsınız aynı zamanda arada bir akan o su var ya, o su da sağlığına zararlı. Yalvaç halkının sağlığıyla oynuyorsunuz, değerli başkan. Ben konuşuyorum diye kızıp beyanatlar veriyorsunuz ya hani, 31 Ağustos’ta dile getirdim diye bana kızmışsınız ya hani, bak haklı çıktım yine, yine su yok, olan da sağlığa zararlı, ben konuşmayayım da kim konuşsun?”.

Raporda belirtildiği üzere, sorunun kaynağının içme suyu hatlarındaki yıpranma olduğuna dikkat çeken Cesur, “ilk yapılacak iş, en kısa zamanda bu altyapının yenilenmesindedir. Gelin bekletin havuzu mavuzu, önce bu altyapıyı yenileyin. Hem Yalvaç halkını suya kavuşturalım hem de önce bu suyu temizleyin ki kimsenin sağlığı zarar görmesin.”

İYİ PARTİ’YE YAPILAN SUÇLAMALARI CEVAP VERECEK NİTELİKTE BULMUYORUZ

Yalvaç’ta su krizi yaşandığından beri su sorununun sebeplerini ve çözüm önerilerini tartışmaya açan Aylin Cesur’a ve İYİ Parti Isparta yöneticilerine karşı Yalvaç Belediye Başkanı’nın sürekli bir suçlama içinde olduğunu belirten Cesur, “Yönetici biz değiliz, sizsiniz. Bizim söylediklerimiz çözüm önerisidir. Biz size çözüm öneriyoruz. Biz diyoruz ki bunu çözmek zorundasınız. Biz bunu diyoruz çünkü görevimizi yapıyoruz. Halk bizi bunun için seçti. Siz yöneticisiniz, yöneticiler şikayet etmez. Birilerini suçlayarak, suçu ona buna atarak, yanınızdaki çalışanları, bu sorunu dile getirenleri suçlayarak, suçu filancalara atarak bu iş çözülemez.

Çözüm tekniktir. Türkiye'nin mühendisleri var, Türkiye'nin parası var, pulu var, kurumları var. Biz muhalefet olarak elbette ki tüm arkadaşlarımızla beraber bu problemleri hiçbir şekilde bize yöneltilen suçlamalara bakmadan söylemeye, dile getirmeye devam edeceğiz. İktidar ortağınızla çözemiyorsanız, gelin biz halledelim. Bu sorunu beraber çözelim ama su sorunu hallolsun.” dedi.

SU PROBLEMİ ISPARTA’NIN PEK ÇOK YERİNDE VAR

Su probleminin Isparta’nın pek çok beldesinde, köyünde yaşandığını, bunlarla ilgili yapılacaklar için sürekli önergeler verdiğini sözlerine ekleyen Cesur, gittiği köylerde vatandaşlar tarafından dile getirilen en büyük sorunun hep su konusu olduğunu söyledi. Su sorununun çözümü için neler yapılması gerektiğini söylediklerini, gerekirse iktidar-muhalefet fark etmeden birlikte sorunu çözmeye hazır olduklarını belirtti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ertem Karay

21 Ocak 2022 Cuma 12:59

Reklamları izlediniz. 15 gün 1 ay sonra yeni bir haberle karşımıza çıkar. Ispartayı bilmez Ispartaya gelmez gelmesinde de vardır başka neden... git işine ya... istenmediğin yerde duruyorsun... cenazelerde boy göster ya salda gölünde tadilat varmış oraya git sen

Mete

21 Ocak 2022 Cuma 10:03

Kimse sormuyor niye lağım pisliğininin aktığı eğirdir gölünün suyunu içiyoruz diye, ıspartanın başka su kaynakları yokmu

mert 2

21 Ocak 2022 Cuma 09:18

Yiğidi öldür hakkını yeme varmı bu hanımefendi gibi dolaşan hal hatır soran Diğer 3 ü burnundan kıl aldırmıyor Selam verisin kafasını çevirirler Telefon açarsın cevaplama zahmetinde bulunmazlar Aylin hanımı tebrik ediyorum Müsait oldukça seçmenini ziyaret edip sohbet ediyor

Helal olsun

21 Ocak 2022 Cuma 00:37

Ezmiş geçmiş Aylin Cesur. Bu kadın muhteşem ya

He he la he

21 Ocak 2022 Cuma 00:26

La dingiller siz muhalefetle iktidarı karıştırdinız icra makamı iktidardır salak gibi muhalefete niye çatıyonuz siz önce oy verdiklerinizden hesap sorun sonra muhalefete iftira atmaktan ve yapılanları inkar etmekten utanın nasil alninız secdeye gelip ALLAH,ın huzuruna varıyonuz onu düşünün diycem ama aklı olmayanlarin düşüncelerinede itibar edilmez

Fakir seyyah

20 Ocak 2022 Perşembe 22:57

Konuşan her laf doğru olsaydı peynir gemiside lafla yürürdü

Kabacali

20 Ocak 2022 Perşembe 22:28

Bu hanımefendi bi çözüm uretsin hep boş konuşuyor

Atabeyli

20 Ocak 2022 Perşembe 18:44

IYI PARTI MAALESEF BEKLENTILERI KARSILAMIYOR HIC SANSI YOK secimlerde

Ümmeti müslümin

20 Ocak 2022 Perşembe 18:33

Bunlar cahapeli gomunistlerle bir olup Arap din kardeşlerimizi göndereceklermiş,ümmete sahip çıkalım ak MHP'li dostlarım,onlara iş aş verelim

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR