17 Nisan 2024 Çarşamba

Seçim öncesi emekliler ile ilgili yeni çalışma

Seçim öncesi emekliler ile ilgili yeni çalışma

Isparta

Emeklilere bayramlarda ödenen ikramiyelerin 3 bin liraya çıkarılması sonrasında hükümetin yeni bir çalışma üzerinde durduğu kulislerde konuşulmaya başlandı. Buna göre durumdan memnun olmayan emeklilere de ulaşılması için 3 bin liralık ikramiyenin 5 bin liraya çıkarılması yönünde bir hazırlığa girişilecek.

Enflasyonun yüksek seyretmesinden en çok zarar gören dar gelirli grubun başında yer alan emekliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en son kendileriyle ilgili yaptığı açıklamada bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarıldığını öğrendi. Ancak bu gelişmeden memnun olmayanların sayısı fazla olunca hükümetin ikramiyede ek zam üzerinde çalıştığı kulis bilgisi olarak öne çıkmaya başladı.

GENEL SEÇİMDEN BU YANA EMEKLİ MAAŞLARINDA DURUM

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim sonrasında maaşlarında bekledikleri artışı bir türlü göremeyen emekliler Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla bir seferliğine mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye aldı, 2024'te de en düşük emekli maaşının 10 bin liraya çıkarılması dışında bir gelişme yaşanmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili son açıklamasında ise emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin liraya çıkarıldı.

Erdoğan, Ordu'daki konuşması sırasında emeklilere verilen bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarıldığını şu ifadelerle duyurdu:

"Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde bütçe imkanlarını tekrar zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı ilk defa 2018'de biz getirdik. Önce 1000 lira olan bayram ikramiyesini evvela 1100 liraya, sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz."

BAYRAM İKRAMİYESİNE EK ZAM ÇALIŞMASI

Hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre emeklilerle ilgili bayram ikramiyesindeki artışın memnuniyet oluşturmaması nedeniyle yeni bir çalışma başlatılacak. Buna göre emekli bayram ikramiyesi 3 bin liradan 5 bin liraya çıkarılacak.

Hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart yerel seçimlerinden önce ikramiyeye ek zammı açıklayacağı yönünde kulis bilgileri konuşulmaya başlandı. Çalışmanın, emeklilerin ekonomideki durum nedeniyle yerel seçimde hükümete tepki göstermesi ihtimalini ortadan kaldırmak için uygulamaya alınacağı yorumları yapıldı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

delilo

21 Şubat 2024 Çarşamba 07:33

Beter olsunlar, hem kendilerini yaktılar hem bizleri ve çocuklarımızın geleceğini yaktılar, onlar sadece şükretmesini bilirler, ne sorgulama ne düşünme yoktur, Bu paralar bile fazla, EMEKLİLER KARNEYE bağlansın, maaşları iptal edilsin.

Emekliler Derneği Üyesi

21 Şubat 2024 Çarşamba 06:12

Erdoğan ile Akparti sandıkta ağır bir darbe alacak ki, aklı başına gelsin. İşte o zaman emekliler onurunu kurtarıp saygı ve itibar görecektir.

Erdoğan

21 Şubat 2024 Çarşamba 06:04

EMEKLİLERİN DİKKATİNE !!! Akpartiye oy vermeyin kime oy verirseniz verin.

Mustafa Yılmaz

21 Şubat 2024 Çarşamba 05:58

Aç, açlıktan nefesi kokan benim gibi Akpartiye oy vermiş Emekliler önümüzdeki seçimde Akpartiye ve başta Erdoğana bir ders vermezse bir daha belini doğrultamaz.

ahmet

20 Şubat 2024 Salı 21:56

bunların u dönüşleri meşhur oldu hep menfaat emekliyi düşünmesi ****. aslında en büyük sorun en düşük emekli maaşı bunu onbeşbin yapın kardeşim başka birşey istemez.

Alpago

20 Şubat 2024 Salı 21:19

Diyelimki 5000 oldu 2 bayram 10000/12::833.33..çoğu emekli en düşük 10000 TL maaşa mahkum edildi bu da demek oluyor ki en düşük emekli maası 10833 TL Yokluğa yoksulluğa mahkum edilmiş olan emeklinin istediği bayram ikramiyesi falan değil 2008 çıkarılan ABO nun kaldırılması ve insanca yaşabileceği bir maaş

Murat

20 Şubat 2024 Salı 20:02

Sürekli dalga mı heçiyor bunlar 3-5 yapalım 2 senedir böyle emekli ve işçiyle çiftçiyle dalga geçiyorlar varsa yoksa memur dünyanın parasını verdi hala istiyorlar hükümeti anlamadım

Hasan hüseyin

20 Şubat 2024 Salı 19:59

Akıl verenler akıllarını kendilerine saklasın. O emekli tecrübelidir.ne yaptığını akıl verenlerden çok daha iyi biliyor.

Emekli

20 Şubat 2024 Salı 18:17

5 bin değil 50 bin bile verse bu akparti oy verenin aklından sorun vardır. insanlarla ela dalga geçmenin hesabı sorulmalı. Gurur için onur için bu aktrollere geçit yok. Yaşasın cehennem aktroller icin

Beyinsiz Dumrul muharrem

20 Şubat 2024 Salı 12:50

Emekliler halinden gayet memnun , çoğu akp seçmeni zamma paraya ikramiyeye ihtiyaçları yok.Alman İngiliz emeklisi sefalet içinde bankta oturup 1 çay bile icemezken bizim emekliler Avrupa ve dünya turuna çıkıp lüks otellerde tatil yapıyor.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR