21 Ocak 2022 Cuma

İşte böyle anlattılar

İşte böyle anlattılar

Basın Merkezi için start verildi

Basın Merkezi için start verildi

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

PCR testi ve karantinada flaş karar!

PCR testi ve karantinada flaş karar!

Isparta

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bilim Kurulumuz tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, Aşı programımız, yerli aşımız Turkovac’ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemi ile toplandı. 

Salgın hastalığın ilk gününden bugüne kadar aldığımız tüm kararlarda bilimden yana tavır koyarak ve gerçek yaşam verilerinden, sosyal hayatın gerçekliklerinden kopmadan hareket ettik. Siz vatandaşlarımızı da en kısa sürede ve en açık şekilde bilgilendirmeyi en önemli sorumluluğumuz olarak gördük.

"VAKALAR BİR AYDA YAKLAŞIK DÖRT KAT ARTTI"

Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi Ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık %10’luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir. Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

"TURKOVAC, SİNOVAC'TAN DAHA ETKİLİ"

Aşı programımıza yerli aşımız Turkovac da eklendi. Vatandaşlarımızın kendi aşımız, kendi gücümüze olan teveccühünden son derece memnunuz. 

Bildiğiniz gibi Turkovac aşımızın Hacettepe Üniversitesinde yürütülen primer aşılama faz 3 sonuçları bugün çalışmayı yürüten bilim insanlarımızca açıklandı. Faz 3 aşamasında 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. Turkovac aşımızın karşılaştırma kolu olan Sinovac aşısından daha etkili olduğu gösterildi. Turkovac aşımızın Faz1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4.244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileri ile aşımız acil kullanım onayı almıştır. 

Dünya sağlık örgütü kriterleri güvenlik çalışmasının 3.000 gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir. Bu bakımdan yerli aşımızın güvenli olduğu toplamda 5.942 kişilik çalışma ile teyit edildi. Acil kullanım onayı da bu veriler dikkate alınarak verildi. Turkovac aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddütü olmamalı.

YENİ KARANTİNA VE PCR KARARI

Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım. 

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

özge

14 Ocak 2022 Cuma 03:19

testiniz yokki test yapsanız paranız bitti diyemiyorsunuzki neden 7 gün oldu karantina test yapamıyorsunuz bi dürüst olun ya

Vakacı başı

13 Ocak 2022 Perşembe 13:36

En son 74 binleri gören ve hızla tırmanmaya devam eden vaka sayılarını nasıl düşürebiliriz? Tebrikler, bildiniz! Test yapmayarak! Tüyo Tüik başkanından gelmiş olmalı.

Kimyaci

13 Ocak 2022 Perşembe 11:54

Aşıların bir işe yaradığı yok tek yararlı olan kapanma buradan bana cevap verecek esnaflar sizde fazladan ettiğiniz karlarinizi oturun yiyin tekrar kapanma olması gerekli

Hacı

13 Ocak 2022 Perşembe 10:06

Dedektif gadget sarar dan giyiniyomuş ondan alıyomuş

G. Kurallar

13 Ocak 2022 Perşembe 08:54

O zaman 3 doz aşı olanlar hasta bile olsa karantina yoksa maskeleri çıkaralım.

gatget tersgetiren

13 Ocak 2022 Perşembe 02:01

neresi yakisikli asi oldun heralde asi olanlar bu adama asik oluyir erkek kiz farketmiyr

Araba domalan Başkan

13 Ocak 2022 Perşembe 00:19

Hepsi Yalan

Pratisyen. 149021

13 Ocak 2022 Perşembe 00:03

Bu haber zaten pandeminin sona geldigini artık sıradan bir Epidemiye GRİBE dönüştügünü gösteriyor Hayrlı ugurlu olsun.

Pratisyen. 149021

13 Ocak 2022 Perşembe 00:02

Bu haber pandeminin sona geldigini artık sıradan bir epidemiye GRİBE dönüştügünü gösteriyor hayrlı ugurlu olsun.

Dedektif Gadget

12 Ocak 2022 Çarşamba 21:33

Bakanım bu yakışıklılığı turcovac aşısından mı alıyorsun maşaallah

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR