22 Şubat 2024 Perşembe

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda 'sınıf annesi' uygulamasını yasakladı

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda 'sınıf annesi' uygulamasını yasakladı

Isparta

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda öğretmen ile veliler arasında iletişim kurmak için gönüllü olarak görev yapan "sınıf annesi" uygulamasını yasakladı. Valiliklere gönderilen uyarı yazısında bu kişilerin aidat topladığı ve ders araç-gereci temini için para talep ettiğine vurgu yapılırken bu tip olayların şikayetlere neden olduğuna dikkat çekildi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bir öğrenci ile "sınıf annesi" arasında yaşanan "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" diyaloğu gündem olmuştu.

Okullarda öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi kurmak için gönüllü olarak görev yapan ancak zaman zaman tartışmalara neden olan 'sınıf annesi' uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yasaklandı.

MEB ŞİKAYETLER SONRASI RESMİ UYARI YAYINLADI

Türkiye genelindeki okullarda bazı yerlerde "sınıf annesi" adı altında görevlendirilen velilere yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı, resmi bir uyarı yayınladı. Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekti.

AİDAT TOPLADIKLARINA, DERSLERE MÜDAHİL OLDUKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Valiliklere, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından gönderilen "Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)" konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi.

"MEVZUATTA YER ALMAYAN UYGULAMALARA MAHAL VERİLMEMELİ"

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedilen yazıda "Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim" ifadelerine yer verildi.

ÖĞRENCİNİN "SINIF ANNESİ"NE VERDİĞİ YANIT GÜNDEM OLMUŞTU

Sınıf annelerinin "öğretmenin önüne geçtiği" eleştirilerine karşı bazı veliler ve öğretmenler okuldaki işleri kolaylaştırdığı için sınıf anneliği uygulamasını destekliyordu. Ayrıca bazı sınıf annelerinin, Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları da eleştiriler arasındaydı. Son olarak bir öğrencinin sınıf annesiyle tartışması gündem olmuştu. "Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım" diyen veliye, öğrencinin "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" diye cevap verdiği videoya tepki yağmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

B

06 Aralık 2023 Çarşamba 20:43

Hangi okullar soğuk tespit edilsin. Çocuklar dondu hasta oldu buz gibi sınıfta. Hep il merkezine bakıyosunuz. İlçelere de bakın köylere de

formül çok

06 Aralık 2023 Çarşamba 17:41

adı değişmiş. sınıf temsilcisi olmuş.

MACUR TORUNU

06 Aralık 2023 Çarşamba 15:55

Devlet Diyanet İşleri Başkanın Altına MERSO çekeceğine MEB e kaynak oluştursun MEB bu kaynak ile okullardaki eksikleri gidersin kırtasiye,demirbaş v.s. babasının hayrına toplamıyor millet parayı, bağışı o okulda senin benim çocuğum okuyor ona harcanıyor insanlar eğitilsin istemiyorlar bilinçli nesil yetişsin istemiyorlar ama yakındır "Hak Şerleri hayır eyler zannetme ki ****r eyler arif anı seyreyler görelim Mevlam neyler neylerse güzel eyler."

MACUR TORUNU

06 Aralık 2023 Çarşamba 15:51

Soruyorum neden böyle bir ihtiyaç doğuyor peki demek ki yeterli gelmiyor ödenekler yapılan işler yeterli gelmiş olsa ne sınıf temsilcisine nede sınıf annesine gerek kalmaz MEB o zaman dolabını yapsın askısını taksın yazıcısını alsın her sınıfa perdesini taksın sıra örtüsünü koysun ek kaynak versin bunlar yapılsın böyle şeylerin önü açılmasın önce hatayı kendinde arasın MEB ondan sonra yasaklar koysun genelgeler yayınlasın

örgetmenim

06 Aralık 2023 Çarşamba 15:27

sınıf annesi zırt pırt para toplamaya aracılık eden kişi demektir okul müdürleri ve öğretmenlerin hoşuna gitmez bu ama para toplamak için gene bir formül bulur bunlar gene bir dalkavuk çıkar hediyeler vs almak için toplar

İyi olmuş

06 Aralık 2023 Çarşamba 14:23

Evli Bir erkek öğretmenin yanında evli bir sınıf annesi mic mic hiç hoş değil . Herkes evinin annesi olsun ne gerekirse okul idaresi yada öğretmen toplu msj atabilir . Sürekli toplantı halinde kadınları kafelere kahvaltıya çağırıyorlar benim Yok gelemiyorum çocuğum soruyor biz neden gitmiyoruz.isleri güçleri masraf asgari ücretin farkindalar mi alıyorum ben çocuğumun eksiğini siz eksik kalın

Veli

06 Aralık 2023 Çarşamba 12:55

Ne gerek var sınıf annesi yok okul aile birliği okulun sahibi sanıyorlar kendilerini okulun idaresi var okul aile birliği sınıf annesi gereksiz şeyler sınıf annesi benim sınıfta çocuğumun ayrılacağı var dediğini duydum.gerek yok doğru karar .

VaTaNdAş

06 Aralık 2023 Çarşamba 10:30

Sınıf annesini kaldırmışlar şimdi sınıf yemsilcisi seçmeye başlamışlar yine bir kılıfa uydurdular

Çünürlü

06 Aralık 2023 Çarşamba 10:01

Herşeyde başı çekip öğretmene şirin görüncez diye habire bişeyler çıkarıp para topluyorlar

Tüpçü İsmail

06 Aralık 2023 Çarşamba 09:58

Hayatımda zaten bundan daha saçma bir uygulama görmedim. Sınıf annesi ne yahu? Kraldan daha çok kralcılık, kendi çocuğuna daha çok ilgi şefkat beklenmesi, para toplanacağı zaman en gaddar veznedarların kendileri kesilmesi, egoları, kaprisleri.. Teşekkürler MEB. Öğrenci velileri ile görüşmeye üşenen ve sınıf annesine söyleyin diyen öğretmenler.. (genelleme yapmıyorum) en çok sizin işinize geliyordu bu durum. size de geçmiş olsun.

Faso aga

06 Aralık 2023 Çarşamba 09:40

Benim eşim sınıf annesi okulda temizlik görevlisi yok eşim ve veliler birlik olup sınıfı temizliyor perdeleri yıkıyor sıraları siliyor çocukların beslenme oyun aktivitelerine yardımcı oluyor okullarda tuvaletleri bile temizliyen yok ama ona buna yasak koyan çok herkes herşeye para buluyor ama okulda okuyan çocuğu için 50-100 lira toplandığı zaman kıyameti koparıyor MEB sınıf annesini kaldirdiysan okulları sınıfları tuvaletleri temizle o zaman

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR