19 Ocak 2022 Çarşamba

İşte böyle anlattılar

İşte böyle anlattılar

Basın Merkezi için start verildi

Basın Merkezi için start verildi

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Milletvekili Cesur, sağlık sorunlarını anlattı

Milletvekili Cesur, sağlık sorunlarını anlattı

Isparta

Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, sağlık sisteminde ve pandemi yönetiminde yaşanan sorunları anlattı.

Milletvekili Cesur’un konuşmasında, atanamayan sağlıkçılar, sağlıkta şiddet, Covid ve yoğun bakım biriminde çalışan sağlıkçıların sorunları, şehir hastanelerinin bütçeye getirdiği yük, aşılama kampanyasının yetersizliği, 3. doz aşılama programının belirsizliği, Covid-19’un meslek hastalığı sayılmaması, mesleği bırakan veya yurt dışına gitmeye çalışan sağlıkçılar öne çıkan konular oldu.

“Sağlık sisteminde düştüğümüz halin bizzat 1 numaralı halk sağlığı sorunu olduğunun farkında mısınız sayın Bakan” diyen Cesur, ayrıca sigorta kapsamında çıkarılan ilaçları ve Isparta’nın ilçelerindeki hastanelerde tamamlanmayan eksikleri dile getirdi.

Atama bekleyip de atanamayan sağlık personelinin neden söz verildiği halde atanmadığını sordu ve bir an evvel atamalarının yapılmasının sadece onlar için değil, onlara yurdun her yerinde çok da ihtiyaç olduğu için de gerekli olduğunu belirtti.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu konuşmasının tamamı:

Türkiye sınav döneminde, milletimizin sabırla sınandığı bu dönemde kaygı dağ oldu, en büyük kaygı da sağlık. Sağlık açısından büyük bir sınav verdiğimiz bir dönemdeyiz.

Aşılar sayesinde her ne kadar normal sayılabilecek bir hayata yavaş yavaş dönsek de görmezden gelinen bir gerçek var. Salgın tüm hızıyla sürüyor. 200 canımız gidiyor her gün.

Bu verilerin gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz, çünkü dünyada vaka ölüm oranı dünyada %2 iken bizde %0.9.

Bu farkı neyle açıklıyorsunuz Sayın Bakan?

Dünya’da kimsenin kullanmadığı, aylarca vatandaşlarımıza verdiğiniz, sonra vazgeçtiğiniz Hidroksiklorikin ilacıyla değil sanırım. 18 yaş üstü nüfusumuzun %20’si hala aşılanmamış durumda. Dünyada aşılamaları tamamlamada 68.’yiz. Siz Eylül’de, hastaneye yatışların %83’ü aşıları tamamlanmamışlar, ölümlerin %90’ını da aşısızlar dediniz, sahadan da aldığımız bilgiler bu yönde.

Ben size bu verileri, geçen Ağustos ayında sormuştum, ancak cevap vermediniz. Halbuki o zaman halkı aşı olmaya teşvik için bu veriler paylaşılmalı ve kampanya sürdürülmeliydi, geç kaldınız.

Aşılama kampanyası neden durdu Sayın Bakan?

Herkesi aşılamak için ne düşünüyorsunuz, ne yapacaksınız?

Sinovac aşılarının pek de bir işe yarmadığı kısa zamanda anlaşıldı. Çin’den sipariş edilen ve bize ulaşmayan 75 milyon doz aşıya ne oldu, bilgimiz hala yok.

Biontech aşılarının etkinliğinin 6. aydan itibaren düştüğüne dair çalışmalar var ve 3. Doz uygulamasına geçen, ABD, İsrail, İngiltere gibi ülkeler var.

Bizim bu yöndeki programımız nedir?

Yeteri kadar aşı sipariş ettik mi? İlk Biontech aşısı olanların 6. Ayları dolmaya başladı.

Aşı olduğu için eskisi gibi önlem almayan pek çok vatandaşımız var, aşılama yetişmezse salgında 5. bir pik görmek durumunda kalabiliriz.

Hayatı normalleşmeyen ve artık unuttuğunuz meslektaşlarımızı hatırlatmak istiyorum; Covid birimlerinde ve yoğun bakımlarda çalışan fedakar sağlıkçılarımız. Onlar hala yakın temastalar. Hala o kıyafetlerin içinde saatlerce nefer almadan çalışıyorlar, virüse maruz kalmaya devam ediyorlar.

Covid-19’un meslek hastalığı sayılması gerektiğini defalarca söyledik ancak dikkate almadınız, almayı düşünüyor musunuz Sayın Bakan?

Bugün 508 sağlık çalışanımız Covid’den dolayı hayatlarını kaybetti. Ön cephede bizler için savaşan, sağlık şehitlerimize meslektaşları olarak neden sahip çıkmıyorsunuz Sayın Bakan?

Salgınla mücadelede ön saflarda olan sağlık çalışanlarımızın gelirlerine yönelik kayda değer iyileştirme yapılmadı, verilen ek ödemeler zaten çok yetersizdi.

Çok yoğun mesailerde çalışan sağlıkçılarımız var.

2 gün içinde 36 saat çalışmak zorunda kalanlar var. Ve bu çalışma insanlık onuruna yaraşmaz.

Performans sistemi, sağlıkçılarımızı tüketiyor ve hastalara yeteri kadar vakit ayıramıyorlar, özen gösteremiyorlar.

Bunun karşısında bir de sağlıkta şiddet hala sağlıkçılarımızın can güvenliğini tehdit ediyor. Bir türlü mücadele etme kararlılığı göstermediğiniz bir konu bu.

Salgının pençesinde idik ama Aralık 2020’den bu yana hiç sağlık çalışanı atamadınız.

Bütün bunların yanında hala 39 branşta 800 bine yakın sağlık çalışanı atama bekliyor. Yeni mezunlarla 1 milyona çıkacak.

Bu atamalara en çok ihtiyaç olunan dönemde neden yapmadınız bu atamaları?

Atamayacaksanız, neden yıllarca kaynak harcayıp gençlerimizi yapamayacakları bir meslek için yetiştirdiniz? Neden vakitlerini ve emeklerini çaldınız?

Sorun bütçe yetersizliğiyse, hasta garantili, kira bedelli Şehir hastaneleriniz bu yıl bütçenin %21’ini oluşturması bekleniyordu. Döviz arttı, ödenecek garantiler de arttı. 13 hastane için bütçenin 5’te birini kilitlediniz.

Şehir hastanelerine bu yıl ödenmesi hedeflenen para ile aylık 10.000 liradan, 136 bin sağlık çalışanı istihdam edebilirdiniz.

Şimdi bu hastaneleri Birleşik Arap Emirlikleri’ne satacaksınız ve bu garantiler oraya gidecek. FETÖ destekçisi dediklerinize altın tepside kapitülasyonları veriyoruz.

Şimdi Türkiye çok daha derin bir halk sağlığı sorunu ile karşı karşıya.

Sağlık çalışanlarımız, yurt dışına gitmek için plan yapıyor.

OECD ortalamasının altında, bütün ülkeler arasında sonuncuyuz.

1000 kişiye düşen doktor sayısı bizde 2, OECD ort. 3.6.

1000 kişiye düşen hemşire sayısı bizde 2.4, OECD ort. 8.8.

Sağlık çalışanı açığımız var.

Bugün dil kurslarında hiç olmadığı kadar çok sağlık çalışanımız dil eğitimi alıyor.

Yurt dışında ortalama 38 saat çalışma sistemi var. Üstelik erken yaşta emekli olabiliyorlar. Bizde ise haftalık 60 saati aşan çalışma saatleri var.

Yurt dışında sağlık çalışanlarının üzerlerine yürüyen yok. Bizde sağlık çalışanlarımız hastayken bile çalıştırılıyor. Kolunda serum, hasta bakan sağlıkçılarımız var.

Yurt dışında 3000 euroyu aşan ücretler varken, bizde 300 euro etmeyen ücretler veriliyor.

Ortada aşı yokken, onlar ordaydı. İnsani şartlarda çalışmak istiyorlar.

Gençler TUS’a çalışmayı bıraktı, Almanca öğrenmeye başladılar.

Siz böyle götürdükçe, yurt dışında giden doktorlarımızın, yoğun bakım hemşirelerimizin, sağlıkçılarımızın haberlerini daha çok alacağız.

Sistemi işlemez halde Sayın bakan ve bizzat sağlıktaki düştüğümüz halin 1 numaralı halk sağlığı sorunu olduğunun farkında mısınız?

Geçen yıl ilaç şirketlerine olan borçlar gündeme gelmişti. Bugün son olarak 52 ilaç daha SGK geri ödeme kapsamından çıkarıldı.

Yakında ne hekim, ne de tedaviye ulaşabileceğiz.

 

5 Ekim 2021’de SGK internet sitesindeki duyuruda SMA hastalarının ilaç raporlarını herhangi bir puanlamaya veya kritere tabi olmadan yıl sonuna kadar hazırlatıp ilaçlarını alabilecekleri belirtilmişti. Yıl sonu geldi ancak bu düzenleme neden hala hayata geçirilmedi Sayın bakan? O çocukların kaybedecek 1 haftası dahi yokken, verdiğiniz sözü tutmanızı bekliyoruz.

Isparta’mızın ilçelerinden Şarkikarağaaç, Senirkent, Uluborlu, Gelendost, Yalvaç devlet hastanelerinde uzman doktor yok. Yalvaç Devlet hastanesinde çok uzun zamandır tomografi ve MR cihazı yoktu. Konu ile ilgili verdiğim önergenin ardından ihalesi yapılmış, teşekkür ediyoruz. Şarkikaraağaç da aynı şekilde tomografi ve MR cihazı bekliyor. Gelendost Devlet Hastanesi’nde defalarca bildirilmesine rağmen sedye gibi hala giderilmeyen basit ekipman ihtiyaçları var.

Isparta’mızın köylerinden Kuyucak, Arak, Göksöğüt, Özbayat, Özgüney, Salur ve Yeniköy ebeye ihtiyaç duyuyor, köy halkı ebe bekliyor.

Isparta Merkez’de Fatih mahallesinde aile sağlık merkezinin yeri uygun değil. Halife Sultan mahallesi, Vatan mahallesi ve Anadolu mahallesi aile sağlık merkezine ihtiyaç duyuyor.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Bu size çook yakısıyor

27 Kasım 2021 Cumartesi 18:00

Bu haber sitesi bazı rumuzları fişlemiş teknik arıza uyarısı veriyor bu ahlaksızlıktır alçaklıktır herkes kendine yakışanı yapıyor ama vatandaş bir şekilde bu sansürü deliyor salaklık size kalıyor

NANKÖR DEĞİLİME KAPAK OLSUN

27 Kasım 2021 Cumartesi 17:56

Tüm calışanlar sağlık primi kesiliyor bunun dışında kaç yere çeşit para kesiliyor filmler için kaç ay sonraya sıra veriliyor doktorlar 5 dakika muayeneyle sınırlı millet aç herseyde kuyruk var kota uygulanıyor paranla bile alamaz durumundayız siz burda ahlaksızca hastane konforundan bahsediyorsunuz yani yokluk var ama saraylara konfora iltifat ediyorsunuz bu ahlaksızlık şerefsizlik namussuzluktur hainliktir hırsızla yolsuzlukla ortaklıktır yazıklar olsun ISPARTALILARA utanç vericisiniz

Ispartalilar

27 Kasım 2021 Cumartesi 17:29

Yazıklar olsun diye hiçbir cahil,rezil alcak ıspartalilara hakaret edemez.Ispartalilari begenmiyorsan saygi duymayi ögreneceksin,begenmiyorsan defol git ispartadan.Hakaret edemezin,akilli ol,terbiyeli ol.

YAZIKLAR OLSUN ISPARTALILARA

27 Kasım 2021 Cumartesi 13:09

Yahu ISPARTALILAR hakikaten ne içiyorsunuz 15 tana şehir hastanesine sadece 4 yılda verilen kira bedeliyle 59 tane yapılıyor bunun manasını anlamıyorsanız alayınız bu soyguna ortaksınız ISPARTA iyiki sınırda bir il değilmiş yoksa herşeye koridor olurmuş utanmazlar söylenen doğrumu diye sorgulamadan iktidara uşaklıkta en çok size yakışıyor ıspartalı olmak bu saatten sonra gurur degil UTANÇ SEBEBİDİR

Ispartalıyım

27 Kasım 2021 Cumartesi 11:15

Isparta için demiyorum genel olarak yazıyorum ,nankör bir milletiz yapılanı takdir etmeyiz,unuturuz ,gıybet ederiz ,hırsızlık ederiz ki bunu çok kapsamlı düşünün ahlaksızlık diz boyu daha ne sayayım ,herhes bi partinin peşinde doğru ne eğri bilmez fetva verir başkasının fikrini savunur ,okumaz yorum yapar ,yazık özellikle bu milletin yakın tarihini okumasını çok isterim tarih tekerrür ediyor ,kimse üstüne düşeni yapmıyor özellikle üretim konusunda ,üretmek masa başında olmaz saha da çalışarak ol

Gara Şahin

27 Kasım 2021 Cumartesi 08:53

Yorumculara bak Millet anasının şarap çanağını görüyor bunlar Aylin Hanım'la uğraşıyor.

Nankör değilim

26 Kasım 2021 Cuma 22:22

Nankörlük ,sükürsüzlük dizboyu,o kokuşmuş,ucube hastanelerden 5 yıldızlı otel konforunda hastaneler serdi önünüze yeter artık bıktık nankörlükten,Gözleriniz perdelenmiş,kalpleriniz mühürlenmiş, hastanelerde bir yoğunluk olabilir oda pandemi nedeniyle yoğun,gidin yunus emre hastanesine ohh mis gibi tenha

Şoför

26 Kasım 2021 Cuma 22:06

Devlet hastanesinden her Allahın günü ilçelere uzman doktor gidiyor sağlık müdürlüğünün araçlarıyla çünkü ilçelerde dr yok inanmayan sorsun.

ISPARTALILAR yorumcusuna gelsin bu şarkı

26 Kasım 2021 Cuma 21:13

Ispartalılar her iktidara yalakalık yapmayı ne kadar çook seviyorlar adam namaz kılıyorsa cemaat tarikat bağlantısı varsa ıspartalının ayağından donunu alsan eyvallah der iktidarsan attığın kazık bile ıspartalıya lütuf hatta nimet sayarlar zira soygunu hizmet diye yutuyorlar gerceği söyleyeni sevmezler işine gelince inkar eder birde iftira atıcak kadar müslümandır ıspartalılar yorumcusunı okudunuz.Dimi haah işte hep böyleler

ISPARTALI YORUMCUSUNA KAPAK OLSUN

26 Kasım 2021 Cuma 19:50

Valla hep ıspartalılar diyorum kimse alınmasın hakkınızdaki düşünceleri hiç yanıltmıyorsunuz salaklar konforlu hastane havaalanı otoyol köprülerinin maliyetine kaç misli yapılır sorgulamaktan acissiniz evladınız hergün tomar parayla gelse nerde buldun diye sormayacak kadar takiyecisiniz biri size pezevengin babası dedimii sonrada bilmiyordum der evladınızı suçlarsınız işyerinizi emanet etmeyeceğiniz adamlara ülke emanet ettiniz vatan topraklarında tepiniyorsunuz

Paşa

26 Kasım 2021 Cuma 19:44

Eskiden sağlık karnen yoksa .paran yoksa.muayene olamazdin ambulans yoktu.hastaneler merdiven altı gibiydi.ilacini öyle her eczaneden alamazdin çocuğun doğsa eline bir liste verirlerdi git şunları al gel ve saymadigim bir sürü problem şimdi kalkıp hükümeti eleştirmek kimsenin haddine değildir nankörlük yapmayın

Benreco

26 Kasım 2021 Cuma 19:34

Helal olsun vekilim. Mecliste S.Bilgiçten sonra en fazla çalışan ısparta vekilisin. Verdiğin soru önergeleri ve yaptığın konuşmalar bunu kanıtlıyor. Bazı vekiller gibi sadece yemin edip oturmadığın için sana minnettarız

Zübük,her devirde borusu öten

26 Kasım 2021 Cuma 18:49

Reisi taktir etmek gerek,sen yirmi yıl tek başına har vur harman Savur,fetö ile ortak ol,Kürtlerle ortak ol,en son bahçeliyi al yanına,ülke batsın mazot on TL'yi geçsin,ve bu işin içinden dış güç,din imaan millet deyip sıyrıl,vallaha helal olsun,bir zübük olarak ben bile şaşkınım

Cesars

26 Kasım 2021 Cuma 17:37

Yalvaca MR cihazı şart.

SEDAT KORKMAZ,a cevabtır

26 Kasım 2021 Cuma 17:15

Sen DEVRİM görmemişsin milletin soyulmasınada DEVRİM sanacak kadar cahilsin hem hastaneler hem eczaneler eliyle halk haraca bağlanmış hem sağır hem körsün herhalde uzaya yapılan yoldan uzaya çıktın orada yaşıyorsun zaten yalana inananlar ve savunanlar gerçekleri söyleyenlere düşmandır sizin durumunuzdan ibaret

Ispartalılar

26 Kasım 2021 Cuma 17:12

Dogru yol partisi anap zamanında doktora rüsvet vermeden,ozel muayenesine gitmeden ilaç bile yazmazdı.Muayene bile etmezdi.Hizmetlere pislik atmayın.Tebrik edin.

Uzman yok Uzman

26 Kasım 2021 Cuma 17:03

Serdar Korkmaz ben de seni kınıyorum. Vekil ne demiş Senirkent’de uzman yok demiş. Doğma büyüme Sengetliyim. Yıllarca uzman doktor vardı ilçede. AKP hükümeti aldı uzmanımızı. Yalan mı demiş vekil hanım

Vatandaş

26 Kasım 2021 Cuma 16:41

Nasıl devrimmiş bu yeğenim Isparta gibi bir yerde 1 ay sonraya endoskopi randevusu veriyorlar. Velev ki dediğin doğru olsun 7 köyde ebeye ihtiyaç varsa milletvekili bunu dile getirmesin mi? Sağlıktaki devrimle bunun ne alakası var? Sağlıkta devrim oldu diye 7 köydeki ebe ihtiyacını halkın sorunlarımızı dile getirsin diye oy verdiğimiz milletvekili dile getirmesin mi?

KAHREDEN KURŞUN

26 Kasım 2021 Cuma 16:31

Yanlııııışşş....İktidara Her yönden Eleştiri Getirebilirsin..Ammaaa.Sağlıkta Asla....Senin Demirel Baban zamanında Kadın doğurduğu bebeği alamıyordu..Sabahın dördünde muayene için kuyruğa giriyordukİlaç kuyruğu cabası...evde bakım bedava ambulansDaha çok hizmet sayarım ammaaa sutunlar Almaz..Onun için NANKÖRLÜK YAPMAYIN...

Hüseyin

26 Kasım 2021 Cuma 16:27

Teşekkürler sayın vekil. Bazıkarı diyor karalama peşindesiniz diye. Ispartanın sorunları nı dile getiyor. Sağolun var olun.

Xxx

26 Kasım 2021 Cuma 16:16

Doktorlara elini atsan ya almanca çalışıyor ya da İngilizce. Bunlar daha iyi günlerimiz, mezun olan öğrenciler burada mı kalacak sanıyorsunuz daha 1. Sınıftan hangi ülkeye gitsek nasıl gidebiliriz diye düşünüyorlar. 10 sene sonra en yakınınız doktor değilse bilin ki sakın hasta olmayın olursanız doktor aramayin

Aliveliselami

26 Kasım 2021 Cuma 15:53

Serdar korkmaz kimin yalakasısın sen de baken

Hacı

26 Kasım 2021 Cuma 15:51

O sağlık müdürü değişmediği sürece bu işler düzelmez 12 senedir bir ego bir ego icraat sıfır

YUANALI

26 Kasım 2021 Cuma 15:49

BİZ TÜRKİYE nin NASIL ĞELİŞTİĞİNİ, ĞEÇMİŞTE KİMLERİN ZALİMLİK YAPTIĞINI.KİMLERİN SİZİN ÖNÜNÜZDE EL BAĞLADIĞINI BİLİYORUZ.yaşımız KÜÇÜK OLSADA büyüklerimiz .ĞEÇMİŞTE FIRFIRLARIN NASIL ZÜLÜM YAPTIĞINIDA BİLİYORUZ. ZÜLÜM YAPANLAR ETİKETİ,RUTBESİ,MEVKİSİ,BEŞERİ MAKAMI NE OLURSA OLSUN.HAKLARINI HELAL ETMİYEN MİLYONLARCA İNSAN VARDIR.MİSAL: KENAN EVREN BUNLARDA BİRİDİR.DEMİERLDE BUNLARDAN BİRİDİR.BEN HİÇBİR SİYASİ KİŞİLERİN AYAKÇISI OLMADIM. PARLAMENTER SİSTEMİNİ SEVMİYENLERDENİM.

Dr

26 Kasım 2021 Cuma 15:43

Bir dr olarak zerre samimiyetinize inanmıyorum. Her ilçede uzman dr. Hangi ülkede böyle bir uygulama var. Gerek var mı? Kendin gibi siyasetinde boş. Kürkçü seni

Serdar korkmaz

26 Kasım 2021 Cuma 14:37

Sayın vekil sadece karalama peşindesiniz sağlıktaki devrimi bizzat yaşayan biri olarak bu tavrınızı kınıyorum...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR