26 Mayıs 2022 Perşembe

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Minik Eray'ı kaybettik

Minik Eray'ı kaybettik

Memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor! TBMM'de kabul edildi

Memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor! TBMM'de kabul edildi

Isparta

TBMM Genel Kurulu'nda memur ve emekliye ek zam, kademeli doğal gaz tarifesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Teklife göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

BES'te belirli bir süre bulunmuş katılımcılara, kısmen ödeme alma imkanı sağlanacak, yüzde 25 olarak belirlenmiş olan devlet katkısı oranı yüzde 30'a yükseltilecek. 45 yaş üstü katılımcılar da talep etmeleri halinde otomatik katılım sistemine dahil edilebilecek. BES'e ödenen katkı paylarına yönelik yapılan düzenleme, sistemde yer alan katılımcılara da uygulanacak. Cumhurbaşkanı, Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarında ödenecek destek tutarı, hesaplama yöntemi ile destekten yararlanacak gerçek kişi kapsamını belirlemeye, nihai hesap açma tarihini öne çekmeye veya 31 Aralık 2023'e kadar uzatmaya yetkili olacak.

MEMUR VE EMEKLİYE ZAM, KADEMELİ DOĞAL GAZ SATIŞI

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak- 30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek. Gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 2 bin 500 liraya çıkartılacak.

BOTAŞ tarafından bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek. Sanayi Sicil Belgesi'ni haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden ve ihracat yapan kurumların söz konusu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına Kurumlar Vergisi oranı 1 puanlık indirimle yüzde 20 yerine yüzde 19 olarak uygulanacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

İmdat

21 Ocak 2022 Cuma 01:17

2500 yaprık diyorlar milleti kandırdık sanıyoelar verdikleri zammı 5510 ek 19 diye borç olarak veriyorlar temmuz ve 2023 ocak belkide temmuz zamlarınıda vermeyecekler çünkü 1500 yaptıjlarında öyle olu .Bizde seçimlerde öyle yaparız bundan sonra

gsk

20 Ocak 2022 Perşembe 21:10

Nas diye bişey vardı ya. O iş noldu?

Mehmet Ali

20 Ocak 2022 Perşembe 19:28

Memu emeklisine yüzde otuz zam,Şçi emeklisine yüzde yitmibeş zam,işçi emeklisi kızı kendi maaşı varsa,babasından maaş alamaz,memur emeklisi kızı kendi maaşı olsada babasından maaş alır.ayırımcılık...sayın Cumhurbaşkanımızın bilgilerine..sağlıklı günler.

ÇEVİR GAZI YANMASIN KIVIRIN BAKALIM

20 Ocak 2022 Perşembe 14:07

Noldu la Mb faizleri sabit tutmuş vahiy geldide faiz ayetleri esnedimi işine gelince nas var gelmeyince serbest piyasa la siz ne dediyseniz tersii yapan kazandı abi dediğiniz başka yaptığınız başka olunca en çook siz kazandınız artık sizlerle aynı safta namaza bile durulmaaaaz

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR