03 Mart 2024 Pazar

Ispartalılara Osmanlı Türkçesi öğretiyor

Ispartalılara Osmanlı Türkçesi öğretiyor

Isparta

Isparta Müftülüğü ve Halk Eğitim Merkezi'nde 'Osmanlı Türkçesi' dili öğrenme kursu veren ve birçok eseri günümüz Türkçesine çeviren Faruk Gündüz, Osmanlı Türkçesini öğrenmenin kültürel yönden faydalarından bahsetti.

Osmanlıcanın Arap harflerinden oluştuğunu ve günümüz Türkçesinde pek bir farkın olmadığını dile getiren Gündüz, ifadelerinde; “Osmanlı Türkçesi, Batı Oğuzca’sı ve Türkiye Türkçesi gibi farklı adlarla anılan Osmanlı Türkçesi diye tabir edilen bir yazı dilidir. Yoksa İngilizce veya Almanca gibi yabancı dil olarak bildiğimiz bir konuşma dili değildir. Osmanlı Türkçesi, Arap harfleriyle yazılan ve okunan öz Türkçe’den başka bir şey değildir. Osmanlı Türkçesi Arap harfleri kullanılarak yazılan bin yıllık bir yazı dilimizdir. Arapçada 29 harf vardır. Arap harfleri ve Fars harfleri ile harmanlanan Osmanlı Türkçesinde 36 harf vardır. Biz bugün elmaya elma deyince herkes anlıyor. Bundan 500 yıl önce de anlaşılıyordu. Sadece eskiye nazaran kullandığımız alfabe farklıdır. Biz Arap alfabesini kullanarak sağdan sola doğru Türkçe kelimeleri yazmaya Osmanlı Türkçesi diyoruz. Ayrıca Osmanlı Türkçesinde da mana soldan sağa doğru anlaşılır. Latin alfabesinde ise soldan sağa doğru yazılıyor. Osmanlı Türkçesi zor değildir. Eskiden kullandığımız kelimeleri şimdi kullanmadığımız için zor geliyor, öğrenemiyoruz. Osmanlı Türkçesini okuyup anlamak ciddi bir iştir. Size katacağı faydaları çoktur” şeklinde konuştu.

GÜNDELİK OLARAK KULLANDIĞIMIZ TÜRKÇE KELİMELERİN SAYISI DÜŞTÜ                           

Gündelik hayatta kullandığımız Türkçe kelimelerin artık kullanılmadığına ve dilde yozlaşma olduğuna dikkat çeken Gündüz; “Dilimize yabancı kelimelerin girmesiyle birlikte Türkçe de kullanılan kelimeler azaldı. Bu da anlam karmaşasına neden oluyor. Bugün öğretmenin muallim, öğrencinin de talebe ile aynı anlama geldiğini anlamayacak noktaya geldik. Halbuki ne kadar çok Türkçe ile konuşursak, kelime ve anlam haznemiz o denli gelişir. Osmanlı Türkçesini öğrenmek bir insanın kültürel gelişimine katkı sağlar. Bakış açısını genişletir. Ufkunu açar. Osmanlı Türkçesini öğrettiğimiz kişilerin ufkunun açıldığını görüyoruz. Öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza kurslarımızda hizmet vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (Ali Rıza Cesur)

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

oğuz kaan

25 Mayıs 2023 Perşembe 09:46

tarak kürek iş bunna.

Hamza

24 Mayıs 2023 Çarşamba 18:27

Osman Bey

Muhammed Ali

24 Mayıs 2023 Çarşamba 05:50

Allah cc razı olsun bize özümüzü ve aslımızı unutturdular VAHŞİ BATI ya hayran bir millet olduk lakin vahşi batının vahşetini bize öğretmediler .

hbv

24 Mayıs 2023 Çarşamba 00:11

Yabancı rumuzlu kişi biz senin kardeşin değiliz zaten nereden çıkarıyorsun onu.

Hsn

23 Mayıs 2023 Salı 23:31

Öfff habere bak çok önemli

AKKOYUN

23 Mayıs 2023 Salı 23:14

ZAMAN MAKİNESİ İCAT EDİLİRSE İŞİMİZE YARAR BELKİ. PADİŞAHIM ÇOK YAŞA.

Bay bay TÜRKÇE

23 Mayıs 2023 Salı 19:38

Hanedanlığın sarayında şairlerin çıkardığı dil. Maliyesi hukuku tekkesi farsça dır. Arapça ve Farsça harflerin versiyonu ile çıkarılmış ayrı bir yazı dilş. Halk o gün bugündür Anadolu da Türkçe. Konuşulur. Farsça, Arapça ve yöresel kelimeler kullanılır. Türklerin dili Türkçe dir. Orhun alfabesidir. Tarihçi Fuat Köprülü hoca referanslardan biridir. 12 sene okuyan çocuklarımız İngilizce 4 cümle kuramıyor ama notları iyi. Bir sayfa kompozisyon yazamıyor gençler. Mektup yazamıyor maalesef.

Aslı YEŞİLDERE

23 Mayıs 2023 Salı 17:31

Osmanlı Türkçesi diye ayrı bir dil yoktur. Osmanlı Türkçesi yada Osmanlıca büyük ölçüde arap harflerinden oluşan ve arap harflerinde olmayan bazı harflerinde eklenmesiyle oluşan bir yazı dilidir.

YABANCI

23 Mayıs 2023 Salı 14:36

yorumlara bakıyorum MEĞER NE KADAR CAHİLLER VARMIŞ KENDİNİ türk zan edenler atasını bile tanımıyor..KONUŞKLARI DİLİN TÜRKÇE OLDUĞUNU ZAN EDELER VARDIR.veya OSMANLICAYA KARŞI OLANLAR KENDİLERİNİ SORGULAMALILAR.bunlar benim kardeşim olamazlar ancak yunan ile kardeş olabilir LEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER .

Ertem Karay

23 Mayıs 2023 Salı 13:38

peki bunu öğrendiğimizde yurt dışında falan denklik olacak mı? Zeki müren de bizi görecek mi?

İLTERİŞ

23 Mayıs 2023 Salı 13:27

ÇOK MU LAZIM )))) Osmanlı bir IRK değildir, ailedir. Bizim atalarım GÖKTÜRKLER dir.

Sengetli

23 Mayıs 2023 Salı 12:47

Arkadaşlar korkmayın dil zaten Türkçe sadece alfabe Arap Fars karışık yani ogrenseniz güzel olur eliniz boşsa gidin öğrenin

DEMKOKRAT32

23 Mayıs 2023 Salı 11:45

daha osmanlı turkçesi oldugunu bılmıyorsuuz. Çok lazımm ya. BIZIM ANA DILIMIZ TURKÇE . BU MEMLEKET TURKİYE . Sende haberci değilsin

ayhan

23 Mayıs 2023 Salı 11:33

çok lazım osmanlıca osmanlı rus ****larla anlaşmak için rusca öğreniyordu zamanında

Musa

23 Mayıs 2023 Salı 10:59

Bak güzel kardeşim , bak şeker kardeşim Osmanlıca diye bir dil yok Osmanlı Türkçesi var .

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR