05 Ekim 2022 Çarşamba

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Sırtından defalarca bıçaklandı

Sırtından defalarca bıçaklandı

Tarlada acı son

Tarlada acı son

Belediye başkanının yeğeni çıktı

Belediye başkanının yeğeni çıktı

Isparta'da üretip çok sayıda ülkelere ihraç ediyorlar

Isparta'da üretip çok sayıda ülkelere ihraç ediyorlar

Isparta

​Isparta Merkez Deregümü Köyü ve Çünür Mahallesinde kesme çiçek (karanfil) üretimi yapan çiftçiler ziyaret edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince yapılan ziyarette, üretimi ve hasadı devam etmekte olan karanfil üretimiyle ilgili çiftçilerden bilgi alınarak sorunları dinlemiştir.

Ülkemizde karanfil üretiminde önemli bir yere sahip olan ilimiz 2021 yılı TÜİK verilerine göre 1.785 dekar alanda 240.800.000 dal üretimle Türkiye'de %39.68'lik oranla üretimde 2. sırada yer almaktadır.

İlimizde özellikle Merkez Deregümü köyünde plastik seralarda, 2022 yılında 1.850 dekar kapalı alanda yapılmakta olan kesme çiçek üretiminin 1.600 dekarı sprey karanfil, 250 dekarı ise standart karanfil üretimi şeklindedir. Dikimler 15 Kasım itibariyle başlamış ilk ürün ise 15 Haziran 2022 tarihinde alınmaya başlanmıştır. Dekara ortalama 33.000 adet fide dikilmekte olup, dekardan ortalama 130.000 dal arasında karanfil elde edilmektedir.

İlimizde geçen yıldan itibaren ilkbahar dikimlerinin yanı sıra kış dikimleri denenmeye başlanmıştır. Kış dikimleri Kasım, Aralık aylarında yapılarak, kesme çiçek üretiminin az olduğu Haziran ayında piyasaya sürülmekte, böylece karanfilde erkencilik sağlanarak üretici birim alandan daha fazla gelir elde etmektedir.

Üretimi yapılan karanfiller yöremizdeki gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olmasından dolayı kaliteli olup, piyasada aranan özelliklere sahiptir. Bu sebeple üretilen karanfiller yoğunlukla başta İngiltere olmak üzere Romanya, Ukrayna, Rusya ve Hollanda gibi ülkelere ihracatı yapılmaktadır.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

parayla çirkinleşen şehir

15 Ağustos 2022 Pazartesi 19:03

butun şehirlerde sokak çiçekleri vardır yaz kış satarlar öyle güzelleştirirler şehri ama ıspartada bu asla olmadı olmuyorda çünki çiçekçiler engel oluyorlar özellikle romanlar bunu yapar geçerden bi demet papatya bi demet nergis krizantem alırsınız ama ısparta geri kalmış havuzları bile olmayan köyden beter ısparta istasyon çay bahçemiz tewbrikler şükrü bey aman ne yakışmış oraya o çocuk kaydıragı yazıklar olsun ya yazıklar olsun çokmu lazımdı oranın güzelim agaç örtüsünü bozdunuz

Abdülhamid

15 Ağustos 2022 Pazartesi 09:04

MaşaAllah

Ismail

15 Ağustos 2022 Pazartesi 08:17

Ukrayna iha aliyor suan .....

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR