13 Temmuz 2024 Cumartesi

Isparta’daki orman yangınlarının nedeni belli oldu

Isparta’daki orman yangınlarının nedeni belli oldu

Isparta

Isparta Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir, 2024 yılının ilk 6 ayında 7 orman, 7 zirai olmak üzere toplam 14 yangına müdahale ettiklerini belirterek bu yangınların yüzde 90 oranında insan kaynaklı çıktığını söyledi. 
Çıkan yangınlarda toplam 128, 63 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Müdür Özdemir, açıklamasında; “Orman yangınları, ülkemizde ormanların sürekliliğini tehlikeye sokan etkenlerin başında gelmektedir. Orman yangınların çıkış sebebi yüzde 90 oranında insan kaynaklıdır, zarar gören alanların ise yüzde 99’u insan kaynaklıdır. İhmal ve dikkatsizlik en başta gelenidir. Bunlar; anız yakma, bahçe temizliği, piknik ateşi, sigara vb. dikkatsizliklerdir. Son yıllarda yıldırım ve enerji hattından çıkan yangınlar da dikkat çekmektedir. İlimizde ilk 6 aylık süreçte 7 adet Orman Yangını meydana gelmiştir. 7 adet ziraat yangınına da Bölge Müdürlüğümüzce müdahale edilmiştir. Çıkan orman yangınlarında toplam 8,63 hektar alan, ziraat yangınlarında ise 120 hektar alan zarar görmüştür” ifadelerine yer verdi.
Orman yangınlarına karşı dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Müdür Özdemir; “Orman alanlarında ateş yakmamak, çöp atmamak, sigara vb. içmemek, anız yakmamak, Makina ve aletleri soğutmaya dikkat ederek aralıklı kullanmak, yaz döneminde ev veya bahçenin ormana yakın bölümlerinde kolayca tutuşabilen yanıcı maddeler olmaması gibi vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken önlemlerin başlıcalarıdır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ormancı

10 Temmuz 2024 Çarşamba 17:13

Orman Bölge Müdürlüğü bitik durumda. Orman yangın müdahale yollarına bakım bile yapmıyor. Talep gelince de tasarruf tedbirleri nedeniyle yapamayız diyorlar. Bu iş onların işi değil mi. Yangın çıkınca ne diyecekler, tasarruf tedbirlerinin ardına mı saklanacaklar. Liyakatsiz kişiler başa geçince böyle oluyor.

Çiftçi

10 Temmuz 2024 Çarşamba 16:30

Gönen deki ekin yangının da gördük orman yangını değil diye helikopterler su atmadı döndu gitti sağolsun lar sonraki gelen de bir defa su attı gitti ondan sonra da gerile gerile demeç verdiniz

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR