26 Mayıs 2022 Perşembe

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Diş Hekimliği Camiasının Acı Günü

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Seyir halindeki kamyon alev alev yandı

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Isparta'da 19 Mayıs coşkusu

Minik Eray'ı kaybettik

Minik Eray'ı kaybettik

Hemşirelerimizin iş yükü ağır, ücretleri yetersizdir

Hemşirelerimizin iş yükü ağır, ücretleri yetersizdir

Isparta

Türk Sağlık-Sen Isparta Şube Başkanı Hayrettin Çiçen, 12-18 Mayıs Hemşireler haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemşirelerin sorunlarına dikkat çekti. Çiçen’in açıklaması şöyle:

“Türkiye’de görev yapan 235 bin hemşire arkadaşımızın 12-18 Mayıs Hemşireler haftasını bayram havasında kutlamalarını isterdik. Ne yazık ki biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve ücretlerle ilgili beklenen düzenlemelerin henüz hayata geçmemesi nedeniyle hemşire arkadaşlarımız bu haftayı da buruk geçirmektedirler.

Salgın döneminde canlarından ve ailelerinden fedakarlıkta bulunarak gecesini gündüzüne katıp şifa dağıtan, 7/24 sağlık hizmeti sunan bütün sağlık camiasını yüzünü güldürecek somut adımlar atılmamıştır. Sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmeye gelince geride durulması, yavaş davranılması, sürecin uzatılması çalışanları ümitsizliğe sevk etmektedir.

Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığı ortadadır.

SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Bu duruma biran önce çare üretilmelidir. Ücretler konusunda uzun zamandır dile getirdiğimiz maaşa zam şeklinde tek ödeme, refah payı verilmesi ve enflasyon farkının ödenmesi hususları biran önce uygulamaya konulmalıdır.

Şiddet ile ilgili yeni bir düzenlemenin TBMM’de bu hafta yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. BU düzenleme olup olmakla birlikte tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan edilmesi, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetinin belirli bir süre acil haller dışında ücretli olmalı ve her şiddet uygulayanın istisnasız tutuklu yargılanması gibi önerilerimiz mutlaka hayata geçmelidir.

Sözleşmeli memurluk, vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm ucube istihdam modelleri kaldırılmalı ve tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. 3600 ek gösterge adil ve hakkaniyetli bir biçimde hayata geçmelidir.  Sağlık hizmetlerinin daha verimli olması, çalışanın yüzünü gülmesi, mutlu çalışan, mutlu Türkiye idealimize ulaşmamızın anahtarı hakkı teslim etmekten, emek veren alın teri dökenler için gereğini yapmaktan geçmektedir.

Çalışan, huzursuz, mutsuz ve ekonomik olarak dar boğazda iken ne yapılırsa yapılsın bir anlam ve faydası yoktur.

Bu nedenle önerilerimizi sunuyor ve çözüm istiyoruz.

Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz. Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz.

Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakarlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.”

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Rıza Değirmenci

12 Mayıs 2022 Perşembe 14:09

Laf olsun diye konuşuyorsun, hemşireler kadar yüksek maaş alan hangi memur varki?

Vatandaş

12 Mayıs 2022 Perşembe 07:26

Ağzınıza sağlık. VİCDANI ve ŞEREFİ ile görevini yapan, oturduğu KOLTUĞUN SORUMLULUĞUNU bilen herkese selam olsun.

Hemsireler Haftasi

12 Mayıs 2022 Perşembe 06:52

Artik su meslek az calisiyo bu cok calisiyo biz ondan daha cok para hakediyoruz gibi yorumlar yapan arkadaslar.Lutfen duyarli olalim. Tum saglik sektorunde calisan arkadaslarim iyiki varsiniz. Ve lutfen artik bu ulkede birbirimizi sevelim. İnsan oldugumuz icin sevelim.Fikirler farkli olabilir.Ama soz konusu insansa hepimiz tek bir odakta olalim.

Hemsireler Haftasi

12 Mayıs 2022 Perşembe 06:48

Belki bu msj hemsireler haftasi oldugu icin paylastiniz ama sağlıkçi diyince neden sadece akla hemsire doktor gelir.Daha yeni laborantlar gunu oldu.Biyologlar gunu gecti kimseden ses seda yok.Röntgen teknisyenlerinin yuzune bakan yok. Saglik icinde bir cok meslek grubu var.Ama her nedense sadece doktor ve hemsire akla geliyor. Bu arada saglik calisanlarinin cogu parasini hak ediyo.Meslek gruplarina yorum yaparken dikkatli konusmak lazim. Tabiki her meslek de oldugu gibi iyilerde kotulerde olabil

Laci

12 Mayıs 2022 Perşembe 01:44

Sdü diş hekimliğinde elini işe sürmeyen, akademik personele fırça atan, lacivert üniformalarıyla boy gösteren eli boş takımı hemşirelerde mi çok çalışan grupta!!!!!

Mustafa hemsire

12 Mayıs 2022 Perşembe 00:02

Bir hemşire olaraki spartaliyim yorumunu yazan arkadaş pandemi döneminde anasına babasina bakmayan onlardan öcü gibi kaçan anasının babasının oluşunu almaya bile gelmeyen yukarda servislerde anasına babasına kendi bakmayipda covid olma korkusuna hasta bakıcı tutan ,sen evde çoluğu çocuğunu öper sever kokarken biz KYK yurtlarında misafirhaneler de kaldikbiz onlara hasret kaldık kucaklayamadik ana ve babamızı aylarca onları covid olcak diye aylarca kaçtık yani öyle masal gibi yazması değil

Ispartalıyım

11 Mayıs 2022 Çarşamba 21:02

Ne kadar çalışkan olduğunuzu görüyoruz ,aldığınız maaşla yaptığınız işi kıyaslayın bakalım ne kadarını hak ediyorsunuz ,salgında gördük ne kadar verimli çalıştığınızı 8-4 çalışıyorsunuz ağır işiniz yok

hemşire

11 Mayıs 2022 Çarşamba 20:51

Helal olsun dayoğlu

Murat Tekinoğlu

11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:39

Bu zor zamanda Türkiye genelindeki mücadelenizi yakından takip ediyorum. Isparta özelindeki performansınız, hakkın mücadelesini vermeniz, yanlışa dur demeniz takdirde şayandır. Cenab-ı Hak yar ve yardımcınız olsun

DeniZ07

11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:29

Kurusıkı at bakalım tutarsa

Vatandaş

11 Mayıs 2022 Çarşamba 18:47

Milletin problemlerini ,sorunlarını ,derdini anlatmak için makam gider koltuk gider ya da cezaevine atiliriz diye ağzını açmaya korktuğu şu günlerde haklı ve cesaretli açıklamalarınızı tebrik eder sizin gibi cesaretli insanların sayısının artmasını Allah 'dan temenni ederim Hayrettin bey

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR