21 Temmuz 2024 Pazar

Ev ve araç alacaklar dikkat: Kredi faizleri değişti!

Ev ve araç alacaklar dikkat: Kredi faizleri değişti!

Isparta

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarmasıyla kredi faizleri de tırmanışa geçti. Peki ihtiyaç, konut ve araç kredilerinde son durum ne? İşte detaylar...

Merkez Bankası'nın üst üste yaptığı hamleler sonrası kredi faizleri değişti. Yüzde 30'larda bulunan ihtiyaç kredisi faizi yüzde 60'a çıkarıldı. Bu süreçte taşıt kredisi faizi yüzde 20'lerden yüzde 46'ya, konut kredisi faizi yüzde 16'dan yüzde 38'e, ticari kredi faizi ise yüzde 14'ten yüzde 40'a çıktı.

Yeni ekonomi yönetimi faizi yüzde 8,5'ten yüzde 25'e çıkarırken, bu hamleler kredi faizlerine de yansıdı. İhtiyaç, taşıt, konut ve ticari kredilerde faizler 2 katına çıktı.

4 AYDA 2 KATINA ÇIKTI

Bankalarda ortalama ihtiyaç kredisi faizleri geçen hafta yaklaşık 7 puan daha artarak yüzde 59,71'e ulaştı. İhtiyaç kredisi faizlerinde iki haftalık yükseliş 13 puanı aştı. Böylece seçim öncesi yüzde 30'larda bulunan ihtiyaç kredisi faizleri, dört ayda iki katına çıkmış oldu.

TAŞIT KREDİSİNDE FAİZ YÜZDE 46

Geçen hafta ortalama taşıt kredisi faizleri de yaklaşık 10 puanlık yükselişle yüzde 46,46'ya çıktı. Seçim öncesi yüzde 20 seviyelerinde bulunan taşıt kredilerinde faiz 2 kattan fazla artmış oldu.

KONUT VE TİCARİ KREDİLER DE YÜKSELDİ

Seçim öncesinde limit düşük tutulsa da yüzde 16'ları gören ortalama konut kredisi faizleri de geçen hafta yüzde 38,85'e yükseldi. Seçim öncesinde uygulanan faiz tavanıyla birlikte yüzde 14'e kadar gerileyen ortalama ticari kredi faizleri de geçen hafta yüzde 40,87'ye ulaştı. Ticari kredi faizleri seçim öncesine göre üçe katlanmış oldu.

KONUT KREDİLERİNE SINIR GELİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konut kredileri için verdiği sıkılaşma mesajının ardından gözler konut piyasasına çevrildi. Sektör temsilcileri konutta kredi kullanımı zaten düşük olduğu için düzenlemelerin etkisinin sınırlı kalacağı görüşünde. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele için başta konut ve otomotiv olmak üzere kredilerde sıkılaşma mesajı verdi.

Konut kredilerine yönelik ilk sıkılaşma adımı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 24 ağustos tarihinde atılmıştı.

BDDK yayınladığı düzenleme ile 2. konutta kredi değer oranını yüzde 75 daraltmıştı. Sektör temsilcileri kredi kullanımındaki düşüşün faizlerin artmasıyla başladığını, BDDK düzenlemesi ile pekiştiğini ifade ediyor. Bu nedenle son açıklamanın piyasa etkisinin sınırlı kalması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Derneği Başkanı Makbule Yönel Maya, "2022 yılı itibarıyla başlayan bir konut kredilerinde sıkılaşma politikası vardı. Tarihin en düşük ipotekli satışlarını yüzde 19 ile 2022'de gördük. Bu oran 2023'te yüzde 20. Buradaki etki bir miktar yavaşlatıcı olacaktır özellikle yatırım amaçlı olanlarda. Ama çok ciddi bir etki öngörmüyorum çünkü kredili satışlar yılbaşından itibaren zaten çok sakindi." değerlendirmesinde bulundu.

Konut kredilerinde özel bankalar ve kamu bankaları arasındaki faiz makası da daralıyor. Kamu bankaları konut kredi faizi konusunda avantajlı olma pozisyonunu değiştiriyor.

Kamu ve özel bankaların konut kredilerinin birbirine yaklaştığını söyleyen Maya, "Yılın başında özel bankalar aylık %2 seviyesinde faizle başlamıştı. Artık 2-3 arasını konuşuyoruz. Artık kamu özel farkını konuşamıyor olacağız. Bakan beyin açıklamasını destekler nitelikte kamu bankalarında da faiz oranı artırıldı" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Saçmaladın

17 Eylül 2023 Pazar 13:11

Laf anlamaz millet yazicisi arkadasa sesleniyorum güzel oku kardes tamam simdi don alacak para yok demissin sende yok demekki ispartada ki kafe ve restoranlarda ki kalabalikta yoksun onu gectim Isparta'nın ekonomisi demissin ula gardaş isparta'nin ekonomi zammini belediye baskani mi ayarliyor sunuda belirtiyim biz burda habere bisey demiyoruz zaten haber guzel sadece mantiksiz konusanlari ozellikle senin gibileri mantığa davet ediyoruz

Spartalı

17 Eylül 2023 Pazar 11:42

Frgaman bitti. Film martta vizyona gircek bunlar alıştırmalar

Baba

17 Eylül 2023 Pazar 08:25

Ne evi ne arabası yiyecek ekmek derdinde millet pazara çıkamıyor et yiyemiyor çocuklarının yüzüne bakamıyor anne babalar ne evi ne arabası ne kredisi faizi...

Laf anlamaz bu millet

17 Eylül 2023 Pazar 05:01

Şurada yorum yapanları okuyorum da hayla trene bakan gibi cevap veriyorlar Diyer illere bak sen diyenler var samıt insanlar diyer iller Isparta'da yaşayanı ilgilendirmiyor herkezi yaşadığı il ilgilendiriyor dön alacak paranız yok bari ısparta'daki uçan ekonomiyi eleştirin adamlar ne güzel haber yapmış

Görücü

16 Eylül 2023 Cumartesi 20:17

Önemli değil yazan kardes ülkeyi Isparta'nın dışına hic cikmadigindan dolayi ispartayi ulke olarak goruyor kardes kafani cikar da diger sehirlere bak tamam sagdan soldan duyduklarinla ezbere konuşma mantikli hareket edin

Mustafa Kemal

16 Eylül 2023 Cumartesi 18:39

Önemli değil adlı şahsa cevap: Evet esnaf deli gibi para kazanıyor. Mal zamlanınca malını işçiliği zamlı yapıyor. Dediğin yerleri esnaflar dolduruyor. Ama işçi memur emekli nin durumu daha kötüye gidiyor. O dolu olan yerdekilere işini sor. Esnaf ve ticaretle uğraşanlar. Oralarda işçi memur emekli bulamazsın.

Ispartalıyım

16 Eylül 2023 Cumartesi 18:32

Faizi düşürdükçe ülke batıyor ekonomiyi bilmiyor diyenler faizler çıktı mutlumusunuz ,üreten büyükler sattıklarınızı 2-3 katladınız ,ev sahipleri sizde ,esnaflar sizde her cebinizden çıkanın faturasını halka yansıttınız unutmayın ki sap döner,keser döner , hesap döner ,Helaline haram katanlar mutlumusunuz

Önemli degil

16 Eylül 2023 Cumartesi 18:04

Ülke battı battı diye veryansın edenlere anlayamıyorum. Mazot 40 tl oldu, yollardan hiç araba eksilmedi. Çarşı pazar ateş pahası, mağazalara pazarlarda iğne atsan yere düşmeyecek. Para yok diye ağlayanların cebinde marlbora sigara, eğlence mekanları, kafeler, fosfot lolantalar tıka pasa dolu. Isparta çürür ile deregümü 6-7 katlı binalarla doldu, (bir daire fiyatı minimum 3-4 milyon lira) satılmayan daire yok. Anlayamadığım batan ülkede bunlar nasıl oluyor. (Örnekleri çoğaltabiliriz)

İşveren

16 Eylül 2023 Cumartesi 16:56

Bunlar başlangıç daha neler olacak ülkede mazot 100 olacağı günleri gorcegimiz günler çok uzak değil.Paramiz cebimize sığmayacak ama aldiklarmiz bir poşete sığacak...

dumrul

16 Eylül 2023 Cumartesi 16:13

nas ne oldu acaba. nas zannedersem naş naş oldu.

Yakup

16 Eylül 2023 Cumartesi 15:55

Faiz haram deyip herkezi faize bulastirdiniz

ARAPHAN

16 Eylül 2023 Cumartesi 15:19

BEN ARABIMÇ ////VATANIM TÜRKİYE//// ATAM OSMANLI///SANCAĞIM 3 HİLAL////DİNİ DİLİM ARAPÇA///RESMİ DİLİM ANADOLU TÜRKÇESİ/// pataes,soğan pahalıdır diyeeeeeeeeeeeeeee HAÇLIYA AVRAT OLMAM.VATANINA EVLAT OLMAYANLAR HAÇLIYA AVRAT OLURLAR.misal: emperyalizme köle olmam.MERAKLILAR EMPERYALİZME EVLATLIK OLABİLİRLER HİİİİİİİİİİÇ SIKINTI DEĞİLDİR

Ozan

16 Eylül 2023 Cumartesi 14:46

Evlerimde arabalarimda var çok şükür. Daha beter olsun ortalık ben izledikçe zevk alıyorum. Daha çok zam olsun. Benzin 60 olmalı. Etin kilosu 750 falan olmalı seçimlerinizin bedelini ödeyeceksiniz.

Altan

16 Eylül 2023 Cumartesi 14:08

Ülke battı.Net belli.Zamla çırpınıyor.Hergun zam olmasa yürütemezler.

Vatandaş rıza

16 Eylül 2023 Cumartesi 13:38

Ev araç almayı bıraktım karnınız doysun yeter Evime ne et alabiliyorsun,nede tavukEv sahibinin gözünün içine bakıyorum birşey dermi diye Allah hepimizin yardımcısı olsun.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR