05 Aralık 2022 Pazartesi

Isparta'da sabah namazı camii doldu taştı

Isparta'da sabah namazı camii doldu taştı

Patlayan pil gözünü bu hale getirdi

Patlayan pil gözünü bu hale getirdi

DOMİNİK’TE BİR ISPARTALI

DOMİNİK’TE BİR ISPARTALI

Eğirdir Gölü elden gidiyor

Eğirdir Gölü elden gidiyor

Ev sahipleri abarttı! Kiralık ev için kredi notu istiyorlar

Ev sahipleri abarttı! Kiralık ev için kredi notu istiyorlar

Isparta

Yüksek fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri, alacaklarını garanti altına almak için yeni şartlar ortaya koymaya başladı. Kiralık ilanı veren bazı ev sahiplerinin, maaş bordrosu, kredi notu gibi kriterler tepkilere neden oldu. Ev sahiplerinin yaptırımla karşı kaşıya kalabileceğini hatırlatan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu, "Hukuka aykırıdır bu. Kimse kimsenin maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. Bu bilgileri vermek zorunda değiller" dedi.

Son zamanlarda Kiralık Ev sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de ev sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı şartlar eklendi. İlanlarda medeni durumdan maaş bordrosuna, meslekten, kredi notuna kadar kadar yeni şartlar sıralandı. Bunlara ek olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da en az 2-3 depozito gibi şartlar ise şimdi ev arayanları, daha da zor durumda bıraktı. Başakşehir’de bulunan bir ev ilanında; kiracının Kredi Notu ibraz etmesi zorunlu tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir başka kiralık evden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 yıllık aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı ilan şartlarında yer aldı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, anormal taleplerle karşılaşıldığında şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, "Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara aykırı sözleşme mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım ev kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince ev sahibi, ’ben avukata vermem’ diyor. Çok uğraştırır beni sonra diyor ve ona kiralamıyor. Daha önce bir emsal karar var. Eşitlik ve insan hakları kurulumuz öğrenciye ev kiralamayan ev sahibine ceza uyguladı. Bu tür durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız mutlaka İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na internet üzerinden çok kolayca şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Yani pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Böyle bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır" diye konuştu.

"ÇOK AĞIR KOŞULLAR İLERİ SÜRÜYORLAR"

Kiralık ev sorununu kızıştıran, ev sahiplerini kışkırtanların bazı emlak komisyoncularının olduğunu düşündüğünü ifade eden Ağaoğlu, "Onların da gayrimenkul ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Çünkü o yetki belgesine sahip olanlar bilirler ki; hukuka aykırı işlem yaptıkları takdirde o yetki belgesi, yani gayrimenkul ticareti ruhsatı iptal edilebilir. Bazı emlakçılar o kadar abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve ev sahiplerini de kışkırttılar ki, 1 yıllık peşin isteniyor. 1 aylık kira komisyonu yerine 2 aylık komisyon isteniyor. Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor. Çok ağır koşullar ileri sürüyorlar. Ben bu tür kışkırtma yapan ve durumu fırsata çeviren kişilerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki belgesine sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki belgesine sahip olan biri bilir ki, hukuka aykırı kontrat maddeleri geçersizdir. O hiçbir hüküm ifade etmeyeceği gibi şikayet edildiği takdirde Ticaret Bakanlığı’nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, yani ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir" şeklinde konuştu.

"BU BİLGİLERİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLLER"

Ağaoğlu," Bu tür anormal taleplerle karşılaşan kiracı adayları kendilerini yılgınlık, bezginlik içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Ticaret Bakanlığı’nın reklam kurulu şikayeti dedikleri zaman şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine yaptırım uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ayrıca İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da internet üzerinden şikayetlerini yaparlarsa bu tür tavır sergileyen gerek emlakçılar gerekse ev sahipleri yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka aykırıdır bu. Ayrıca hiç kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O kişilerin özel hayatıyla ilgili, kişisel veri ile ilgili bir durumdur. Bu bilgileri vermek zorunda değiller" diyerek sözlerini noktaladı.

"AYLIK GELİR, MAAŞ BORDROSU SORULMASI YANLIŞ"

17 yıldır emlakçılık yaptığını belirten Zühtü Güldibi bu tür ilanları kendisinin de çok gördüğünü söyleyerek, "Bunlar yanlış ve yasal değil. Burada ikilik ve insanlar arasında ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız tek şey şu tutacak olan kişiye sadece nazikçe mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye sorma şansımız yok" dedi. Bazı meslek gruplarına ev sahiplerinin ev kiralamak istemediğini ifade eden Güldibi, "Aylık gelir, maaş bordrosu sorulması yanlış. Çocuk 7 olur, 15 olur. Sen burada kişiye ’kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ demek olmaz. Yani bu zaten ayıp şeyler. Kiracılık zor bir şey" diye konuştu. Bundan 10 yıl önce kiralık ev sayısının fazla olduğunu söyleyen emlak Güldibi, "O dönemde ben şunu dedim. Kiracılarınızla çok iyi geçinin. Kiracı bulma şansınız yok. Şimdi de tam tersi oldu. Şimdi de yani Daire sahiplerinizle çok iyi geçinin, daire yok" ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Aliveliselami

06 Ekim 2022 Perşembe 10:36

Ölümde varrr

Ispartalıyım

06 Ekim 2022 Perşembe 09:57

Kiracı olan arkadaşlar vermişler ayarı, evet bazı konularda haklısınız ama haksız olduğunuz konularda yok değil kirasını ödeyemeyeceğin evi tutma,evi temiz kullan,kapı arkası askılık 10 tl ama sen on luk çivi çakıyorsun ,kırıyorsun,deliyorsun bakmıyorsun o evde kolaylıkla alınmadı ,yapılmadı her ev sahibi kötü veya paracı değil ,ev sahiplerinin kiracı seçmesinde ki gerçekler belli siz biliyorsunuz kendi malınız gibi kullanın ,iyi olun ki iyilik göresiniz

Vatandas

06 Ekim 2022 Perşembe 01:54

Devlet ev yapsın halkına bedavaya.sosyal devlet anlayışında mülk devletin olsun kullanım hakkı vatandaşın olsun

Ali

05 Ekim 2022 Çarşamba 22:47

Turbo Şevket 'e cevap : Sen hiç kirada yaşamamışın kardeş.Babadan kalma servetle konuşma burada...Tuzun kuru..İnşallah beter olur,dağdaki mağaraya bile muhtaç olursun..Bu hükümet yüzünden oldu bu halk...

Veli

05 Ekim 2022 Çarşamba 22:25

İnşallah kominizim veya sosyalizm gibi sistemler ülkemize gelir de herkesin evi barkı olur.

vatandaş

05 Ekim 2022 Çarşamba 21:21

4 BİN TL YE KİRAYA GİRDİM ASGARİ ÜCRET ALIYORUM 3 AY ÖDEDİM ŞİMDİ ÖDEMİYORUM ERKEKSE ÇIKARSIN,GİRERKEN YALVARDIM ASGARİ ÜCRETLİYİM İKİ ÇOCUGUM VAR DEDİM AMA ANLAMADI DIŞAIDA KALMAKTANSA MAHKEMELERDE SÜRÜNMEYİ TERCİH ETTİM ÇÜNKÜ BAŞKA İMKAN BIRAKMADILAR DEGERİ OLAN 2 BİN TL DESEYDİ KİRAYI NE GÜZEL TIKIR TIKIR ÖDEYİP GİDECEKTİM AMA EV SAHİPLERİNE MÜSTAHAK HA BU ARADA EV SAHİBİM 3 KERE HACCA GİTTİ ALLAH KABUL ETSİN.

Fatma

05 Ekim 2022 Çarşamba 19:55

Bir de tam tersi var, tecrübeye dayanarak söylüyorum..

Ali

05 Ekim 2022 Çarşamba 19:14

Yüksek kira isteyen Ev sahipleri tepelenmediği sürece bu iş düzelmez.Öyle bir kanun çıkaracaksın ki yüksek kira isteyen ev sahiplerinin elinin altındaki mal varlığını devlet hazineye geçirecek,ev sahibini en az 1 yıl içeri tıkacak...

Ödemeyin

05 Ekim 2022 Çarşamba 16:53

Fahiş kira isteyenin kirasını ödemeyin siz ödedikçe tepenize çıkarlar 10000 yaparlr 20000 de yaparlar aklınızı başınıza alın

g/uluborlulu

05 Ekim 2022 Çarşamba 14:50

madem ki maaş soruyorlar ulan küfretsem yayınlamazsınız şimdi. 8000 tl maaş alan birinden 7000 tl kira istemek nedir? ev rezidans falan dersin sıfır daire falan dersin o bile çok. eski 20 yıllık ev.

TURBO ŞEVKET

05 Ekim 2022 Çarşamba 14:11

adi bir kiracıya denk gelirsen paranıda alamazsın 1 yıl dava bitsede evden çıkarsam diye beklersin. ev sahipleri haklı insanımız değişti.

Vatandaş

05 Ekim 2022 Çarşamba 13:37

Bunlar daha iyi günler, sözde Müslüman dininde bütün insanlarız, dedigim gibi sadece sözde bu insanlar paraya tapar olmuş 500 liralık kira olmuş 5000 lira bundan sonra hırsızlıklar kanunsuz işler daha çok artar, 5500 lira asgari olan bir ülkede 5000 lira ödemek çok zor

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR