19 Ocak 2022 Çarşamba

İşte böyle anlattılar

İşte böyle anlattılar

Basın Merkezi için start verildi

Basın Merkezi için start verildi

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Emeklilikte yaşa takılanlar kazanılmış haklarını istiyor

Emeklilikte yaşa takılanlar kazanılmış haklarını istiyor

Isparta

CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, emeklilikte yaşa takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor dedi.

Kaymakkapı'da parti üyeleri ile birlikte basın açıklamasında bulunan Başkan Halıcı; Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte birde AKP-MHP engeline takılıyorlar.Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük.TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise“Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor.İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.

Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.

Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı,milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor.

Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor.Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor.

İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor.4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.

EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.

İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor;iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar.

EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor.

EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşlarıolarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.

Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!

Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz:

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhalçıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkıa sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

hızır

15 Ocak 2022 Cumartesi 17:43

ümmeti müslüm... ümmet dediğin araplar bana ne elin arabından kendi vatandaşımız ekmek kuyruğüunda evet gönderecegiz cehennem olsunlar daha dün bir avukatı bıçakladılar çok seviyorsan al evine bak kendi üniversite mezunlarımız limon satıyorya iş aşmış gitsinlewr memleketlerinde yaşasınlar

hoca

15 Ocak 2022 Cumartesi 17:41

madem bu yasayı begenmiyorsunuz yorumcular o zaman neden 2 sene vekillik yapan ömür boyu maaş alıyor...sebep ne....yasayı çıkartmayan cumhur kaç yaşında emekli olmuş bakın bakalım bi...

Ümmeti müslümin

15 Ocak 2022 Cumartesi 10:40

Bunlar başa gelirse Suriyeli din kardeşlerimizi göndereceklermşi,ümmete sahip çıkalım ak dostlar,her birimiz bir suriyeliye bakalım,onlara iş aş verelim,

eyt

15 Ocak 2022 Cumartesi 10:26

şurada eyt ye karşı çıkanlar var ya kesin hepsi de emeklidir ha . ne de olsa ben emekli olmuşum gerisinden banane der gibi bir halleri var bu hamaset dolu tutumunuzdan dolayı hepinizi alkışlıyorum

Emekli işçi

15 Ocak 2022 Cumartesi 09:52

Zor meslekleri anlarım.Polislik,askerlik gibi.Ama genç yasta emeklilik i bu ulkenin butçesi kaldırmaz..Zaten ihracatimız yok,ithal ederek ihracat yapmaya ugrasıyoruz.Genç yasta emeklilik ülkeyi bitirir.

Çalışan

15 Ocak 2022 Cumartesi 00:39

5 yıl 7 yıl fazla çalışan ne olacak

Çetin

15 Ocak 2022 Cumartesi 00:33

38 yaşında Bayanlar ,Askerler ,polisler Emekli oldu. Bu ne yav dünyanın neresinde görülmüş. Almanya 1945 de ikinci dünya savaşından çıktı biz 1920 de çıktık bize ne oldu CHP ?

Süleyman Gökçe

14 Ocak 2022 Cuma 23:13

Bu haklarınızı Özal hükümetinden Çalıßma Bakanı Yaşar Okuyan dan neden sormuyorsunuz? Bu Yaşar Eşek gibi anırma sözünü de yerine getirsin

yalan dolan

14 Ocak 2022 Cuma 22:42

1999 da kim iktidardaydi kemal dervisi kim getirdi bu janunu kim cikardi cikmis konusuyorlar sirunuda ak partiye atiyorlar 3600 pirimle 11000 pirimle emekli olan ayni maasi aliyor sorun yine 1999 yili batik hukumetin icrati utanmadan birde eyt diye cikiyorlar

Vatan

14 Ocak 2022 Cuma 22:19

EYT kim çıkarırsa oyumuz onadir.

Taşeron

14 Ocak 2022 Cuma 21:46

Bağlanacak maaş düz işci için 1500 tl emekli olunca dışarıda iş arayacaklar

ah ah ah ah

14 Ocak 2022 Cuma 21:17

Bende eyt danim bugüne kadar çok umudum vardı takı CHP el atsna denk şimdi ben olsam ak Parti'nin yerine getirmem getirse CHP bizim sayemizde diyecek bazı durumlar vardır siyaset üstü tıpkı mavi vatan tıpkı PKK ile mücadele tıpkı enflasyon ile mücadele tıpkı uyuşturucu ile mücadele v.b bunlarla siyaset yapılmaması gerekir ama CHP varsa sorun var kandili vursan suçlu vurmadan suçlu bunun gibi yapsan suçlu yapmadan suçlu dolar yükselen bağırırken düşünce yine bagiriyorsaniz samimi değilsiniz

Vatandaş

14 Ocak 2022 Cuma 17:26

İnşallah 2023 de millet ittifakı eyt yasasını çıkaracak.

Barbaros32

14 Ocak 2022 Cuma 17:06

Şimdi bu yasayı 1998 yılında dönemin shp si şimdinin chp si SSK başındaki K. K. Çıkardı şimdi çıkmış çıkardıkları kanunu siyasi malzeme yapmak ne kadar inandırıcı yalım bey dönemin çalışma bakanı senin yaşın yetmez adam istifayı göze alarak çıkardı bu yasayı şimdi bu algı neyin nesi you tube yaşar okuyan eyt yasası yazın ilk ağızdan dinleyin

S.k

14 Ocak 2022 Cuma 16:55

Allahını seversen ne hakkı be 45 50 yaşında emekli olacaklarmış. Böyle birşey yok işlerine geldiğinde avrupadan örnek verenler nesen bu konu ile ilgili örnek vermezler haklarıymış b.k hakkınız.

mertcan

14 Ocak 2022 Cuma 16:44

gecin bunlaı akp de cıkarmayacak 2023 de siz iktidar olduğunuzda sizde çıkarmazsınız 28 yıldır çalışıyorum 9000 i geçti pirimim umudumuz tükendi artık

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR