22 Şubat 2024 Perşembe

Doğuştan yemek borusu kapalı olan bebek tedavi edildi

Doğuştan yemek borusu kapalı olan bebek tedavi edildi

Isparta

Isparta’da yemek borusu doğuştan kapalı olan bebek Kancağan, Isparta Şehir Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Kancağan bebek, 40. Gebelik haftasında 2800 gram olarak doğdu. Isparta Şehir Hastanesi’ne solunum sıkıntısı nedenli kabul edildi. Hasta takibinin ilk 6 saati içerisinde muayene bulguları ve görüntüleme yöntemleri ile izole özefagus atrezisi tanısı konularak 24. saatini doldurmadan Çocuk Cerrahi uzmanı hekimi Op. Dr. Mustafa Çelik tarafından ameliyat edildi. Ameliyatından sonraki 48-72 saat içerisinde beslenmeye başlandı. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Yenidoğan Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet İbrahim Kurtoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Nurullah Cihan Şöhret ve yenidoğan ekibi tarafından takip ve tedavisine devam edilen hasta yaşamının 14. gününde tedavisi tamamlanarak taburcu edildi.

ÖZEFAGUS ATREZİSİ NE DEMEK?

Özefagus atrezisi doğuştan yemek borusunun devamlılığının olmaması olarak tanımlanan durumdur. Özefagus atrezisine diğer organ ve sistemleri etkileyen anomaliler de eşlik edebilmekte ya da tek başına izole özefagus atrezisi de görülebilmektedir. İzole ozefagus atrezisi 15.000 ila 20.000 doğumda bir görülebilen bir anomalidir. Özefagus atrezisinin günümüzde tek tedavi yöntemi cerrahidir.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Sağlıkçı

27 Kasım 2023 Pazartesi 12:56

Dr.Mustafa Çelik Isparta için çok büyük şans, mesleğini bu kadar severek yapan başka bir dr.görmedim. Umarım daha uzun yıllar gitmez burdan.

By

27 Kasım 2023 Pazartesi 11:50

Helal olsun ameliyat eden doktorlara

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR