07 Ağustos 2022 Pazar

Murat Baltaş hayatını kaybetti

Murat Baltaş hayatını kaybetti

Çalıştığı hastane bahçesinde can verdi

Çalıştığı hastane bahçesinde can verdi

Ispartalı askerimiz hain saldırıda yaralandı

Ispartalı askerimiz hain saldırıda yaralandı

Ramada Otelin sahibi hayatını kaybetti

Ramada Otelin sahibi hayatını kaybetti

Doğu Ekspresine kardeş geliyor: Göller Ekspresi

Doğu Ekspresine kardeş geliyor: Göller Ekspresi

Isparta

Doğu Ekspresi'ne olan yoğun ilgi nedeniyle, Türkiye'nin farklı bölgelerine aynı amaçla yeni tren seferleri yapılacak. Bu kapsamda Van Gölü Ekspresi, Güney Ekspresi, Karaelmas ve Göller Ekspresi adı altında seferler düzenlenecek. 

Kars-Ankara güzergahında hizmet veren turistik Doğu Ekspresi treninden sonra Türkiye'nin farklı bölgelerine aynı amaçla yeni tren seferleri düzenlenecek. TBMM KİT Komisyonunda milletvekilleri, turistik amaçlı Doğu Ekspresi seferlerinin bölge ekonomisine katkısını dile getirerek, Türkiye'nin farklı bölgelerinde de aynı uygulamanın başlatılması gerektiğini gündeme getirdi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, bu konuda hazırlıkların yapıldığını belirterek, yeni güzergahlar hakkında bilgi verdi. Pezük "Turistik tren talepleriyle gerek arkadaşlarımızla, gerek STK'lar ve ilgili belediyelerimiz ve turizm acenteleriyle detaylı çalışmalar yapıyoruz. Yeni planladığımız, Van Gölü Ekspresi, Güney Ekspresi, Kara Elmas Ekspresi ve Göller Ekspresi bölgelerinde de çalışmalar yürütülüyor" dedi.

TARİHİ NOKTALARA UĞRAYACAK

Edinilen bilgilere göre, yeni turistik güzergahların devreye girmesiyle Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu'nun turistik rotaları gezginlerle buluşturulacak. Otobüs turlarının güzergahlara entegre edilmesiyle birlikte, Pamukkale Travertenleri, Konya Mevlana Müzesi ve Çatalhöyük, Van Gölü ve Akdamar Kilisesi, Şanlıurfa Göbeklitepe ve Balıklı Göl, Mardin Evleri ve Dara antik kenti, Diyarbakır Ulucami ve Meryem Ana Kilisesi, turistik rotalara dahil olacak.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Ankara-Kars güzergahı seyahat yazarları tarafından dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri seçilen Doğu Ekspresi, hem yerli hem de yabancı turistler açısından büyük ilgi görüyor. 

Salgın nedeniyle seferlerine ara verilen Doğu Ekspresi seferleri aralık ayında yeniden başlatılmıştı. 300 kilometrelik Ankara-Kars parkuru 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkuru da 32 saat 37 dakikada tamamlanıyor. Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Bu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulucami ve Gök Medresenin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahatseverler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor. Doğu Ekspresinin bölge ekonomisine büyük katkısı bulunuyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

güller solmayacak.insanımız hep gülecek ısparta

03 Temmuz 2022 Pazar 23:55

DEMİRYOLU HALKIN YOLUYDU.ısparta eğirdir demiryolu söküldü.yolun halini görmek için güzergahta gezseniz anlarsınız.yazık 1900 yıllarında yapılan yol kaldırıldı raylar söküldü.sormak gerekir.dünyanın en güzel göllerinden eğirdir gölümüze yeni güzergah ekleyerek gölümüzü çepeçevre nostalji ve turizm treni olarak tekrar hayata geçirebiliriz.30 milyonluk antalya turizm pastasından ısparta olarak içini doldurarak milyonlarca turisti ağırlarız cesaretle.ısparta ülkemiz için.ayağa kalk ısparta.

İşsiz doktor

27 Haziran 2022 Pazartesi 12:46

Isparta'da akupe merkezine mi uğrayacak? Hiç Isparta adı geçmiyor bu haberde? Neyin reklamı bu ya da bir gece rüyamda mi gördün de sabaha proje yaptın? Tüpü tak bile bu projeye zırnık vermez.

zor biraz ama

27 Haziran 2022 Pazartesi 06:14

ucuz olursa , bi değişiklik olsun diye gidilebilir , diğer vesait ile gitmek cep yakıyo

Vatandaş

27 Haziran 2022 Pazartesi 04:26

Antalya'ya bağlantı olmayacaksa pek rağbet göreceğini sanmıyorum

Ispartalı

26 Haziran 2022 Pazar 23:25

Baskın seçim vaadleri başladı

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR