13 Temmuz 2024 Cumartesi

Devlet üniversitelerinde 2’inci öğretim programları kapatıldı

Devlet üniversitelerinde 2’inci öğretim programları kapatıldı

Isparta

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı. Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda da kontenjan düşürme yoluna gidildi.

Devlet üniversitelerinde bir dönem sona erdi. Öğrencilerin akşam saatlerinde eğitim almasına olanak sağlayan 2. öğretim programları tamamen kapatıldı.

SIRADA VAKIF ÜNİVERSİTELERİ VAR

YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi. Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı.

80 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞMİŞTİ

Öte yandan; geçen sene ikinci öğretim programlarına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Bu yıl YKS kontenjanlarında da yaklaşık bu kadar düşüş olacağı anlamına geliyor.

   

  YORUM EKLE

  Güvenlik Kodu

  YORUMLAR

  İş ve meslek danışmanı

  12 Temmuz 2024 Cuma 15:08

  Çalışıpta okumak isteyenlere yazık ettiler. Hem piyasada iş öğrenip hem 2. Öğretimde tahsili tamamlayarak kalifiye olmak isteyenlerin imkanı elinden alınmış oldu. Kesinlikle yanlış bir karar.

  Ben

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 20:27

  Kapatın bölümleri ya mühendiste direk mühendis olmasın 2 yıl okusun 5 yıl çalışsın sonra tekrar sınava girsin 2 yıl daha ders alsın iyice pişsin. Uygulamayı 5 yıl veya 3 yıl görsün. Saçma sapan sistem tahtada tuğlayı görüyoruz çoğu üniversitede laboratuvar bile yok

  Üniversiteleri kapatın

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 18:42

  Devlet üniversitelerinin yarısının kapatılması gerek.Luzumsuz israf,milyonlarca üniversite mezunları işsiz gençlerimiz var,her yıl yuzbinlerce yeni işsiz üretiyorlar.Egitimde niteliksiz..

  öğretmen

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 14:28

  Boş bölümler tamamen kapatılmalı. Hepsi para tuzağı, ev sahipleri yoluyor, marketçiler yoluyor, kafeciler yoluyor, olan aileye oluyor. Çocukların aklı bir karış hava da amaç okumak değil. Ana babadan uzak sefih bir hayat sürmek.

  .........

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 13:56

  ZATEN AKŞAM SAATİNDE ÖĞRETİM VERMİYORLARDI Kİ, İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETİ ALARAK GÜNDÜZ ÖĞRETİM VERİYORLARDI. ÇOKTA İYİ OLMUŞ, HEM HOCALAR İKİNCİ ÖĞRETİM İÇİN AYRİYETEN YÜKSEK MAAŞ ALIYORDU, HEMDE GÜNDÜZE ÇEKİLMİŞTİ DERSLER, YOK ÖYLE 3 KURUŞA 5 KÖFTE İKİNCİ ÖĞRETİMİ GÜNDÜZE ÇEKİNCE ÇALIŞMAK ZORUNDA OLAN VE DERSLER GÜNDÜZ OLDUĞU İÇİN OKULA GİDEMEYEN DEVAMSIZLIKTAN BIRAKILAN MAĞDUR EDİLEN ÖĞRENCİLERİN AHI TUTMUŞTUR.

  Eğitimci

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 13:54

  İnşaat mühendisliği, mimarlık, birçok iki yıllık gereksiz fakülte üniversite kapatılmalı,mecburi eğitim İlk okul beş, eskisi gibi sınırlanmasi lazım, çocuklar İlk okuldan itibaren yeteneğine göre alanlara yönlendirilmesi lazım

  Davud Doğrucu

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 13:31

  Hocaların 2.ogrenimden doğru düzgün ders yapmadan aldıkları paralar gitti,çok yazık olmuş:)))

  Yörükoğlu

  10 Temmuz 2024 Çarşamba 12:53

  Diplomalı işsiz yetiştiriciliği sona ermiş. 1992 ve sonrası açılan birçok üniversite de incelenip kapatılmalı, ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlanıp yüksek lise yapılmalı...

  DİĞER HABERLER

  ÖNE ÇIKANLAR