05 Ekim 2022 Çarşamba

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Saadet Parti İl Başkanlığına Yaşar Gürtoklu Getirildi

Sırtından defalarca bıçaklandı

Sırtından defalarca bıçaklandı

Tarlada acı son

Tarlada acı son

Belediye başkanının yeğeni çıktı

Belediye başkanının yeğeni çıktı

CHP'den tarımsal sulama tepkisi

CHP'den tarımsal sulama tepkisi

Isparta

Yaz aylarında özellikle meyve sebze üreticileri, tarımsal sulamada artırılan su paralarından dolayı isyan ediyor. CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, tarımda kullanılan suyun fiyatlarını eleştirdi. Dekar başına su fiyatının bin liralar seviyesinde olduğunu belirten İl Başkanı Halıcı, "Çiftçilerimizin bu kadar yüksek su paralarının üstesinden gelmesi mümkün değil" dedi.

Tarım şehri Isparta'da özellikle sebze ve meyve üreticileri, tarımda kullanılan suyun fiyatlarından dolayı adeta isyan ediyor.

Damlama sulamada dekar başı su fiyatı bin lira seviyelerindeyken, salma sulamada bu fiyat daha da yükseliyor.

Bu durum da çiftçilerin belini büküyor.

CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, tarımda kullanılan suyun fiyatlarını eleştirdi. Dekar başına su fiyatının bin liralar seviyesinde olduğunu belirten İl Başkanı Halıcı, "Çiftçilerimizin bu kadar yüksek su paralarının üstesinden gelmesi mümkün değil" dedi.

Bu kadar zor bir dönemde bütün dünyanın gıda krizinden bahsettiği bir süreçte maalesef biz Türkiye olarak hala işin bilincinde değiliz. Buradan bunu anlıyoruz. Bizim sulama birliklerimiz ile ilgili problemlerimiz yıllardır devam eder, işte yeni yasalar çıktı, kayyumlar atandı. Mevcut yönetimler borçlu gitti, elektrikleri kesildi. Bu sulama birlikleri pompaları çalıştırmadı. Zaman içinde birçok buna benzer konuyla. Bizim çiftçimizin, üreticimizin karşı karşıya kaldığını gördük. Şimdi son geldiğimiz noktada Ocak ayında sulamaya zam yapılmasına rağmen. Tekrar şu geçtiğimiz 1 ay önce 11 buçuk ay önce ya da bir zammın % 51 zammın daha yapıldığını ve sulama maliyetinin dekarda bin liranın üzerine çıktığını görüyoruz. Bizim vatandaşımızın küçük çiftçimizin bunun üstesinden gelmesi mümkün değil. Biz eğer köylü milletin efendisidir ilkesine sadık sak, sözüne sadık aksak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği öncelikle sahip çıkmamız gereken bizim çiftçidir. Üreticidir. Bakın bu konuda hızla birçok desteklemenin devreye girmesi lazım. Çiftçi bütçeden hazineden hakkı olan rakamı zaten alamıyor. Siz de bu konularla rahatlatın. Çiftçinin eline mazota destek verin, elektriğe destek verin, sulamayla ilgili destekler verin ki. Bu insanlar üretmeye devam etsin zaten çok ağır bir enflasyon altında eziliyorlar. Bu içinden geçtiğimiz ekonomik krizi en çok etkilediği kesim. Küçük esnaf ve çiftçi. Baktığımızda biz devamlı sahadayız. Bunu yakından görüyoruz. Şimdi siz bu insanların eline niye rahatla atmıyorsunuz? Ondan sonra Türkiye şu kadar ihracat yaptı, bu kadar ihracat yaptı.

İl Başkanı Halıcı, Ak Parti iktidarı tarafından Eğirdir  Gölü Havzası'nda vaadi verilen  kapalı devre sulama sistemine halen geçilemediğini belirterek, sorunların bir an önce çözülmesini istedi.

Bir an önce sulama birlikleriyle ilgili bir düzenleme yapılması lazım. Güneş enerjisi panelleri kurulacak başka sistemlerle mi bakın? AKP iktidarının bir de verdiği bir söz var. Hâlâ gerçekleştiremediği göl havzasında hâlâ% 100 kapalı sulama sistemine geçilmiş değil. Salma sulamayla vahşi sulamayla. Biz sulama yaptırmaya devam ediyoruz. Çiftçimize, üreticimize  gölün hali belli. Eğirdir gölünün hali belli. Hiç mi vicdanı sızlamıyor? Verdiğiniz sözler hiç mi aklınıza gelmiyor? Dolayısıyla bir an önce kapalı sulama sistemleri devreye girmeli, arkasından da çiftçiyi uygun maliyetle biz üretime sevk etmeliyiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

akçakal

21 Eylül 2022 Çarşamba 13:57

kes lan saray beslemesi çakal

AkKurt

21 Eylül 2022 Çarşamba 12:52

CeHaPeli troller sizi gidi. Çakallar. Siz buraya trol yorumu yapıp oylayan bir avuç çakalsınız. Çakalların dansı kurtlar gelince biter. Sizleri kuyruğunuzdan birbirinize bağlayacağız. Sizler emperyalist ülkelerin uşşşaklarısınız. Bizim davamız, ülkümüz büyük. Allah (cc)' ın izniyle ağababalarınız da dahil alayınızı tarihe utanç sayfası olarak gömeceğiz.

Çakal avcısı

21 Eylül 2022 Çarşamba 11:04

duayenmisin ne karın ağrısısın iyi demagoji yapıyorsun.kes lan takiyyeciliği

Spartacus

21 Eylül 2022 Çarşamba 01:03

Salma su bir dekar 1400 TL, damlama 1000 TL yani siz çiftcilik yapmayın deniyor bu fiyattan bu anlam çıkar .Köylü tarım ve hayvancılıktan uzaklasırsa bir daha geri dönmez ac kalırız köylerde insan kalmadı resmi köylü nüfusu 5,5 milyon resmi çiftci sayısı 500 bin bu aclıgın ayak sesleri .Acil önlem.

Halo dayı

21 Eylül 2022 Çarşamba 00:33

Yiğenlerim bakıyorum herkes bnm yiğenlere sahip çıkıyor yiğenlerimin bir tek dayısı var oda Halo dayı ları ama efferin yiğenlerime sahip çıkın. Demişler ki Halo öldü söyleyin herkese dayınız geri döndü AHİRETLİK seni unutmam yiğenlerime de unutturmam yediğin her haltı biliyorum

Tarım bitti

20 Eylül 2022 Salı 23:58

5000 TL ödedim o kadar elma yok bu ne rezalet sayaç versin devamlı sulamadım

Tevfik Fikret aziz Atabey

20 Eylül 2022 Salı 21:25

Tevfik zamanında kapalı sistem için para geldi kapalı sistem hâlâ yapılacak yıl 2005 Atabey

BALLAK GAZİ

20 Eylül 2022 Salı 17:54

yorum yapmaya değmez.KENDİ KENDİNE KONUŞSUN DURSUN.hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç UMURUMUZDA DEĞİLDİR.GAKOŞLAR CEVABI VERMİŞTİR.bütün CHP liler GAKOŞLARIN YAZDIKLARINI ANALİZ ETSİNLER.kılıçtar oğlu ğidicidir.CHP ğenel başkanlık KAVGALARINI FİLM SEYREDER ĞİBİ SEYREDİN.

Duayen - 2

20 Eylül 2022 Salı 15:52

Sömürgecilikten ve kurdukları dünya sistemlerinden (bankacılık ve petrol gibi) müthiş gelirler sağlıyorlar. Biz ise bırakın bu gelirleri bir sürü zorunlu giderlerimiz var. Bu işler o kadar kolay değil. Kolay olsaydı önceki hükümetler yapardı. Durum ve süreç ortada. Bu hükümetten önceki yılları ne çabuk unuttunuz. Ayrıca yorum yapanların büyük çoğunluğu troller. İşleri devlete küfür ettirmek.

Savlu mahoni ıspartalı zagorun çapkın kardeşi

20 Eylül 2022 Salı 15:47

Solcu CHP gelirse afganlı Suriyeli Arap kavmi necip 15 milyon ümmet kardeşlerimizi geri gönderir,kahrolsun cahape,ümmete sahip çıkalılım

Duayen - 1

20 Eylül 2022 Salı 15:46

Evvela Yalım Başkanın söylediklerinde haklı olduğunu söylemeliyim. Şehrimiz malesef vaadlerinin hiçbirisine kavuşamadı. Bunun sebebi il yönetimi ve milletvekillerinin beceriksizlikleri ve iç mücadeleleri. Ancak Yalım Başkan şunu da biliyor olmalı ülkemiz gibi dünya da ciddi sıkıntılar altında. Yükte hafif pahada ağır şeyler üretip pazarda yer almadığımız sürece sürecin altından kalkmak zor. İmrenilen ülkelerin en az yüz yıllık sanayi ve sömürge geçmişleri var.

Gerçekler 4

20 Eylül 2022 Salı 14:40

Şimdi Başkanları düzelttik, sulama sistemleri kapalı oldu, personeli düzelttik, çiftçiler de bilinçlendi. Şimdi birliğin kullandığı enerji bedeli düşer ve su ucuzlar.

Sağcı zübük her devrin adamı

20 Eylül 2022 Salı 14:35

Bu solcu Gilicdar gelirse ne çalar ne çaldırır,bizide nemalandirmaz,ozaman yandık,torpili kaldırır,liyakata önem verir ozaman bittik,din sömürüsü yapmaz ozaman bu milletin gözü açılır,sorgulamaya başlar,ozaman hapı yuttuk,

Gerçekler 3

20 Eylül 2022 Salı 14:32

Tabi bir de bu işin tüketicisi Çiftçiler var. Su çalmak kul hakkına girer. Evet diyanet bir de size görev düşüyor köylüsünün komşusunun suyunu kesmek kul hakkıdır deyiverin bakalım. Çiftçiler haklarına sahip çıktığı gibi başkasının hakkına da saygılı olacak. Birliğin Başkanı hırsız zaten deyip Devletin malına da zarar vermeyeceksin. Unutma onun parası senden çıkıyor. Komşun zarar verdiyse onun parasını sen ödüyorsun bunu bil. Başkan cebinden çay bile ısmarlamaz parası senden çıkar bunların.

Gerçekleri söyleyelim 2

20 Eylül 2022 Salı 14:27

Başkanları denetleyip satılanı yeneni buldunuz diyelim. Bitmedi daha. Personeller yeterli mi? Müdür köylüsünü mü kayırıyor? Müdürün köyünü kaçırdığı yerde diğer personel de eşini dostunu ayırır tabi. Eee tanıdığı olmayan ne yapacak. O zaman bir de personel denetlenecek. Öyle işe yaramazların gazino pavyon fedailerini şoför yapıp gezilmeyecek. Nitelikli personeller çalıştırılacak ve hakettikleri ücretler verilecek.

Yorum istemişsiniz. Gerçekleri söyleyelim.

20 Eylül 2022 Salı 14:22

Yorumu ben yapayım . İl başkanının doğru söylediği malum. Buralar kapalı sulama olmalı, enerji girdileri düşürülmeli. Peki bununla bitermi. Hayır. Önce şu atanan Başkanları denetleyeceksin. Yönetimleri adil mi? Milletin paralarını düzgün idare edebiliyorlar mı? Birliğin mallarını neye göre nasıl satıyorlar? Satılan malların paraları kimin cebinde . Hangi birlikler bu malları sattı? DSİ Bunu denetliyor ama göz mü yumuyor? DSİ Senirkente bir bakın isterseniz

chpli solcu kul hakkı yemeyen

20 Eylül 2022 Salı 14:18

kılıçdaroğlu gelecek namuslu dürüst insan gelecek,,,torpilci rüşvetçi sınav sorularını çalan kul hakkı yiyen milletin hakkını çalanların burnundan fitil fitil getirecek,vatan millet din sömürüsü yapamayacaksınız,sizi gidi menfaatçi çakma dindar çakma milliyetçiler sizi,düzeniniz bozulacak diye ödünüz kopuyor kopsun..

Aslında olan ve olacaklar

20 Eylül 2022 Salı 14:11

Ben bir yorum yapayım madem. Ya da yorumu boşver gerçekleri yazayım. Öncelikle temelden başlayıp Sulama Birliği Yöneticilerini denetlemek gerekir. Hemde önce Senirkentten başlamak lazım. Birliğin paralarını harvurup harman savundular. Aradıkları başkanın biri birliğin mallarını hurdaya çıkardı yeni atanan başkan da sattı sattı yedi. Adam lar birliğin mallarını satıyorlar DSİ uyuyor yada gözünü kapatıyor. Bu adamları denetlemek birinci aşama.

chpli solcu kul hakkı yemeyen

20 Eylül 2022 Salı 14:06

70 senedir kurduğunuz sağcı torpilci mülakatçı rüşvetçi düzeninize son vereceğiz chp ve millet geliyor,çaldıklarınızı burnunuzdan fitil fitil getireceğiz,torpil kalkacak herkes hakkıyla işe girecek liyakatli kişiler sınavı kazananlar işe girecek,din sömürüsü son bulacak,zübüklük son bulacak,

tahsin karadoğan

20 Eylül 2022 Salı 13:54

Bir taraftan üretin diyorlar bir taraftan üretim girdisi sulamaya zam yapıyorlar nasıl bir zihniyet. Bence sulama paraları minimum tutulmalı

Vatandaş70

20 Eylül 2022 Salı 13:25

Mal olan sen ve senin yoldaşların.Görgüsüz

Köydeki

20 Eylül 2022 Salı 12:56

Yanılmıyorsam tarımsal sulama kW ücreti 2.59

Devlet Müstakil

20 Eylül 2022 Salı 12:43

bu cehape il başkanı yalın halıcı ne demek istemektedir, kimlerin maşalığını yapmaktadır? sayın yalım kilimci yoksa bu şekilde gündeme gelerek külliyemize halı mı satmaya çalışmaktadır? yarkın halıser acilen kapatılmalıdır.

Savlu mahoni zagor araphanin amcasi

20 Eylül 2022 Salı 12:19

Mahoni , zagor , savlu, araphan şark sığırı, adam açıklama yapmış kimse yorum yapmiyor, Hepiniz uyuyorsunuz .Cehape açıklama yapmış tüm mallar yatıyor.Hadi hepiniz salak saçma yorum yapın laaann.Milleti din iman ayağıyla uyutun.Bu cehape gelirse ,torpil yolsuzluk yapamayız.Ozaman biteriz .

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR