02 Ekim 2023 Pazartesi

Motosiklet tıra çarptı

Motosiklet tıra çarptı

Bilgisayarınız neden bozulur ve yavaşlar?

Bilgisayarınız neden bozulur ve yavaşlar?

Isparta

Isparta'da 5 yıldır bilgisayar bakım ve tamiri işiyle uğraşan Ferhat Kayaduran, bilgisayarın bozulmasını ve hızının yavaşlatan sebepleri söyledi ve kullanıcıları uyardı.

Bilgisayarı en çok yıpratan etkenin zararlı virüs yazılımları olduğunu söyleyen Kayaduran; 'Bilgisayarda en fazla işletim sistemi çökmesi sorunu yaşanıyor. Bunda zararlı yazılımların payı çok büyüktür. Zararlı virüslü kodları yazan yazılımcılar sürekli yeni bir virüs geliştirerek kullanıcıları ciddi zarara uğratıyor. Bundan korunabilmek için asla bilmedikleri sitelere girmemeleri gerekiyor. Güvenli siteler zaten bellidir. İnternet sağlayıcıları tarafından belirli güvenlik paketleri vardır. Bunlar zararlı sitelere girildiği andan itibaren siteye ulaşımı direk engelliyor. Bunu da zararlı sitelerle ilgili bir havuz oluşturarak siteler toplanıyor. Başka bir önlem de anti virüs programlarını kullanmaktır. Bu programlar da en başta bir yere kadar koruyabiliyor. Virüs yayıncılar yeni virüsler yaptığı için anti virüsün son sürümünü kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Eski sürüm anti virüs bulunan bilgisayarlar yeni sürüm virüsü tanımlayamıyor. En iyisi bilmediğimiz sitelere girmemektir. Bilgisayara zarar veren başka bir etken de malum havalar ısınmasıyla bilgisayarlardaki fanlar çok çalışmaya başlıyor. Fanlar toz doluyor. Özelikle işlemcinin ve ekran kartının bulunduğu kısımlara doluyor. Böylece hava sirkülasyonu olmuyor. Isınmaya başlıyor ve çok büyük arızalar oluşuyor. Bilgisayarı daha uzun ömürlü kullanbilmek için bakımlarını yapmaları gerekiyor. Kendilerinin yapacağı bakımlar olduğu gibi serviste yapılacak bakımlar da vardır. Bunları belirli zamanlarda yaptırmaları gerekir' dedi. (Ali Rıza Cesur)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

fikret dayı

21 Mayıs 2023 Pazar 21:01

Gazte haberindeki bilgiler için müteşekkirim sayın sevgili kardeşim.Yorum yapan dostlarımızı görünce ah keşke dedim ahilik teşkilatı olsaydıda şu kendini bilmez esnaflar olmasaydı

Ferhat kayaduran

20 Mayıs 2023 Cumartesi 20:21

Beni eleştiren arkadaşlar bir kaç soru soruldu verdim.kimi uzay demiş kimi iş yeri tanıtımı demiş kimi kıdem demiş yıl demiş farklı işler yapmışım .iş yerimin adresi yok tabelası yok reklamı yok kendimi öven yücelten tek kelime yok sadece haberci arkadaşın bir kaç sorunu cevapladım siyasi parti lideri gibi yazmışsınız da yazmışsınız, tuhaf ilginç enteresan diyecek bişey bulamıyorum arayın bomba32' deki arkadaşları bunu kaldırıp size sorsunlar sıkıntı yok arkadaşlar.

Ferhat kayaduran

20 Mayıs 2023 Cumartesi 19:04

Sayın hd isimli kardeşim bu haberde kesinlikle iş yeri reklamı tanıtımı tabelası yoktur.Bize soru sordular bizde cevap verdik ,bu işin piriyiz en iyisi ustasıyım gibi cümleleler Kurmadık sadece acizane sorulan sorulara cevap verdik.Dükkanın ismi yok tabelası yok kendimi övdügüm yok bişey neden bu kadar eleştirme gereği duydunuz gerçekten anlayamadım.Yani arayın bomba32' yi siz kıymetli işin pirine sorsunlar tekrar haber yapsınlarBenim böyle dertlerim yok açıkçası .

Hd

20 Mayıs 2023 Cumartesi 12:24

Herhalde işyeri tanıtımı için yapılmış bir haber. Teknolojide beş yıllık tecrübe çırak kapsamına girer. Ben 30 yıldır bu işin içindeyim, kendimi bu işin piri saymam.

Bayat poğaca

20 Mayıs 2023 Cumartesi 10:34

Helal olsun valla her sektörde varsınız pastacılıktan bilgisayarcılığa emlaktan taksiye saygılar ferhat abimm

Reis

20 Mayıs 2023 Cumartesi 01:58

Ah be Ferhat abim .d

Ali

20 Mayıs 2023 Cumartesi 00:57

Allah hayırlı işler versin

Mülayim

19 Mayıs 2023 Cuma 16:33

Katre sonra belediye üstündeki fırın şimdi bilgisayarcı olmuş çok hızlı bir sektör değişimi bravo

Dana necmi

19 Mayıs 2023 Cuma 14:37

Çok değerli bilgiler vermiş. Uzata füze atarız artık.

vatandaş

19 Mayıs 2023 Cuma 12:45

lisansli urun kullanin. Urunleri kacak lisanslamak icin kullandiginiz kms vs programlar trojan icerdigi icin bilgisayariniza virus bulasmasi cok kolaydir. Mailden gelen her linke tiklamayin. Isletim sisteminizi ve yazilimlari duzenli olarak guncelleyin. Bilmediginiz yazilimlari kurmayin veya calistirmayin.

Bilge dayı

19 Mayıs 2023 Cuma 12:35

5 yıllık tecrübe, neredeyse koca bir ömür... O işe başladığında xp güncelleme bitişi 5 yıl olmuş.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR