10 Aralık 2023 Pazar

Başkan Tutar'dan adaylık açıklaması

Başkan Tutar'dan adaylık açıklaması

Isparta

ITSO Başkanı Mustafa Tutar, yeniden adaylığını açıkladı. Barida Hotels’de gerçekleştirilen Adaylık Açıklama Toplantısına; Başkan Tutar’ın yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda İşadamı katıldı. Başkan Tutar, adaylık açıklama toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Isparta Ticaret ve Sanayi Odamızın çok kıymetli üyeleri ve çok değerli basın mensuplarımız, şahsım ve ekip arkadaşlarım adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ben, doğup büyüdüğüm, mesleğimi icra ettiğim, evlendiğim, çocuklarımı büyüttüğüm,  Isparta’mıza karşı her zaman kendimi sorumlu ve borçlu hissettim. Gerek iş ve sosyal hayatımda, gerekse de Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki görevim süresince ilimize en iyi şekilde hizmet ederek sorumluluğumu yerine getirmeyi kendime ilke edinmiş bir kardeşinizim.

Allah nasip etti,  1 yılı Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı  3.5 yılı da Yönetim Kurulu Başkanı olmaktan gurur duyduğum Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda çok kıymetli ekip arkadaşlarımızla Isparta’mıza hizmet etme şerefine nail olduk. Ekibimizle birlikte hiçbir maddi karşılık beklemeden ülkemizin zor zamanlardan geçtiği bu süreçte, büyüyen ve gelişen Isparta’yı bir adım daha nasıl ileriye götürürüzü kendimize düstur edindik.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası 155 yıllık köklü tarihi ile geçmişten günümüze kadar Isparta’nın ekonomisine, sanayisine, tanıtımına, tarımına, turizmine yön veren odamızın çıtasını kaldığımız yerden daha da üstlere taşımak ve projelerimizi devam ettirmek adına tekrar yola çıkma kararı aldık. Kıymetli üyelerimizin yeni dönem için teveccühleri olması halinde aynı anlayış ve istekle projelerimize ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.

​Sizlerin de bildiği gibi Ülkemiz 2 yıl boyunca bütün dünyanın yaşadığı pandeminin ekonomik ve Sosyal birçok olumsuz etkisini yaşadı. Bu süreçte işadamlarımız ve esnafımız sıkıntılar çekmesine rağmen devletimizinde güçlü desteği ile çalışmaya, üretmeye istihdam sağlamaya devam ettiler. ITSO olarak bu süreçte bilgi ve tecrübe ile harmanlanmış bir birikim elde ettik. El yordamı ile iş yapmanın dönemi geçmiştir. Stratejik planlamalarla, eğitimlerle iş insanlarımızı buluşturmak, ufuklarını açmak vizyon gerektirir. Bizler bu vizyona sahip olduğumuzu biliyor ve bunu misyonumuz kabul ediyoruz. Teknolojiyi, ileri iletişim ve pazarlama tekniklerini kullanmak, dünyaya açılmak, sanayici ve esnafımıza arz talep dengesinde yeni pazarlar bulmak, onlara karmaşadaki düzeni göstermek, Isparta'yı büyütmek, başladığımız işi tamamlamak amacımızdır.

Ticaret ve Sanayi Odası her zaman birlik ve beraberlikten yana olmuştur. Görevimiz süresince, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerimizle ilişkilerimizi Isparta’nın menfaatleri doğrultusunda en iyi şekilde sürdürdük, Bundan sonra da bu anlayışımızla devam ederek, daha güzel işler başaracağımıza inanıyoruz. Ekonomi Kampüsü, ekonomiyi ilgilendiren tüm kamu, kurum ve kuruluşlarına birliktelik sağlayan bir kampüstür bu kampüste ayrımcılığa bencilliğe ve egoya yer yoktur. Odamızın kapısı Ispartalı iş insanlarımıza her zaman bir sivil toplum kuruluşunun gereği olarak ayrımcılık yapmaksızın açık oldu, ve açık olmaya devam edecek!

Sorun çözen, haklara saygılı, uzlaştırıcı, yapıcı ve adaletli olmayı seçtik, seçiyoruz.

Hiçbir arkadaşımız beklenti içinde göreve talip olmaz, çünkü ITSO’da hizmet etmek demek fedakarlıktır, memleket sevdasıdır.  Tek isteğimiz Ispartamıza en iyi şekilde güzel hizmetler edebilmektir. Seçimler bir demokrasi yarışıdır, sonuç her ne olursa olsun tüm üyelerimizle ve yöneticilerimizle oturup fikir alış verişi yapmak istiyoruz.

Başlıca çalışmalarımızdan kısada olsa bahsetmek isterim.

Görev süremiz içerisinde ihracat rakamımız 295 milyon dolardan 440 milyon dolara, ihracatçı sayımız ise 150 den 201 e çıktı. Bu yükselişte yurtiçi ve yurtdışında belirlediğimiz hedef pazarlara sağlanan ziyaretlerin katkısı büyük olmuştur. Mobilya ve kozmetik sektörü için başlattığımız urge projeleri ile bu rakamın daha da artmasını hedefliyoruz.

2023 ihracat hedefimizi 500 milyon dolar olarak belirlemişken İhracatçı firmalarımızın finansman desteğine daha kolay ulaşmaları amacıyla odamız bünyesinde Türk Eximbank Temsilcilik ofisini faaliyete geçirdik. Artık üyelerimiz bu işlemler için Antalya’ya gitmek zorunda kalmıyorlar.

​Sektörlerin ihtiyaç duyduğu ara eleman sorununun çözümü için mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine ciddi katkılar sunduk, Çünkü biz mesleki eğitimin sadece sektörlerimiz için değil gelecek hayali kuran gençlerimiz ve ülkemizin geleceği adına önemli bir aşama olduğuna inanıyoruz. O yüzden mesleki eğitim iştir, aştır geleceğe güvenle bakmaktır diyoruz.

​Pandemi döneminde hizmetlerin aksamaması adına yürüttüğümüz özverili çalışmalar sayesinde odamız TSE Güvenli Hizmet Belgesi alan ilk kuruluş ünvanına sahip oldu.

​Altını çizerek söylüyorum görev süremiz içerisinde 1.4 megawatlık güneş enerjisi santrali kurduk, kabulü yapıldıktan sonra kendi enerji ihtiyacımızı karşılayıp. Hem de odamıza sabit bir gelir kapısı aralayacağız.

​Üyelerimizin oda içerisindeki ihtiyaçlarını en hızlı şekilde çözümleyebilmek adına önemli adımlar attık. Üyelerimiz için çok önem arz eden bazı hizmetlerin kalitelerini en üst seviyeye çıkardık. Zamanlarını kısalttık, Çünkü iş insanı için bir dakika bile çok önemli bir zaman dilimi. Örneğin, Ticaret sicil gazetesinde yayınlanacak olan ilanlar artık bir haftada değil, tescil işlemini izleyen 2 saat içerisinde yayınlanıp üyelerimize online olarak ulaştırılıyor. Belge talepleri internet üzerinden yapılabiliyor ve odamıza gelmek zorunda kalmadan en hızlı şekilde e imzalı olarak sonuçlandırılıyor. Yine çeşitli işlemler için bankada zaman kaybetmeden artık işlem akabinde ücretlerini odamızdan yatırabiliyorlar.

​Biliyorsunuz, ​Isparta güllerin olduğu kadar göllerin de şehri. Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su havzası konumundaki Eğirdir Gölü için hayati adımlar attık. ITSO, ilimizde birleştirici bir görev almaktadır. Bölgesel Kalkınma İdaresi’nin kuruluşu ile bu misyonu devam ettirmek istiyoruz. Hedefimizde batıdaki ilk kalkınma idaresini Isparta, Burdur Göller Bölgesi’nde kurmaktır. Bölgesel Kalkınma İdarelerinin ortak hedeflerinden birisi su kaynaklarının düzgün bir şekilde kullanılmasıdır.

​Yıllardır mücadelesini verdiğimiz diğer bir konuda merdiven altı gül suyu üretimi idi. Isparta Ticaret ve Sanayi Odamız olarak, gülsuyunun farkındalığının ve öneminin artırılması amacıyla başlattığımız çalışmaları bilimsel bir proje ile taçlandırmak için kolları sıvadık. SDÜ Doğal Ürünler Araştırma Merkezi, ITSO üyelerinin ürettiği gülsuyuna içerik analizi yaptıktan sonra doğal ürün sertifikası veriliyor. Bu da gülsuyumuzun maddi ve manevi değerini artırmış oluyor.

Gebze’deki Bilişim Vadisi’ni ziyaret edip, çeşitli temaslarda bulunmuştuk. Amacımız Bilişim Vadisi’nin bir üssünü Isparta’da oluşturmak. Yapay zekâ, makine öğrenmesi ile bu alanda Isparta’ya yeni bir rota çizmek istiyoruz. Bilişim Vadisi desteğiyle odamız bünyesinde, gelecekte önem kazanacak olan veri etiketleme yapmak, geleceğe hazır olmak istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. 

​Üyelerimiz adına Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, İhracatçılar Birliği, diğer Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte ortak birçok projelere imza attık.

Değerli katılımcılar,

Biz sanayicimizi, esnafımızı bir adım daha ileriye götürebiliyorsak bizim için en büyük mutluluk budur. Göreve geldiğimiz günden bu yana ekibimizle birlikte Isparta’lı iş adamlarımızın en iyisini hak ettiğine inanarak yakışanı layıkıyla yapmaya çalıştık. Bizim iş insanımız yardım sevendir, boş çevirmeyendir , sosyal sorumluluk projelerinde gücünü birleştirerek taşın altına elini koyandır.

İşte bu yüzden, biz böylesine kıymetli böylesine değerli iş insanlarımızı desteklemeli ve yaşatmalıyız.

Yeni yönetim ve meclis üyelerimiz ile birlikte hepimizin Isparta sevdalısı ve Ispartanın adamı olduğumuz duruşumuz ile aşikardır. Birlik ve beraberlik içinde ekip ruhuyla, memleket aşkıyla, emeğe saygıyla adaletle, bu göreve talip olduğumu bildiriyorum, taktir üyelerimizindir.

Seçimlerin ıspartamıza hayırlı olmasını dileyerek tüm üyelerimize saygı ve sevgilerimi sunarım.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Enver

27 Eylül 2022 Salı 20:19

Mustafa bey nacizane tavsiyem Gülyağı,gülsuyu ve gül ürünlerinin reklamı ve pazarlaması dünya pazarlarında iyi yapılmalı,bu kadar değerli ürünümüz var ama pazarlama faaileyleri sıfır denecek seviyede ,yazık oluyor bu memleketin emeğine

fildişi

21 Eylül 2022 Çarşamba 16:39

sevmezler tabi tutar amca sen medyaya oynayan olmadın ya mavi boncuk dağıtmadın ya saç ayaklarıyla oturup kalkmadınya rantcılara ekmek vermedin ya alemlerde ****ri meşru gezenlerle yanyana olmadınya küfür eden söven sayan biri olmadın ya sevmezler sağda solda görüntün dedikodun yok ya sevmezler çökmeyi duysan yere çömelmek sanırsın ya sevmezler bu ülkede hamaset yapan sevilir sen bilmezsin. birşey olmamış ****rimeşru guruplar etiket meraklıları uçkurkafalar birikmiş telaş etme

misafir

20 Eylül 2022 Salı 16:59

Eline vermişler yazılı kağıdı okuyor işte. Kopyala yapıştır. Yaz eline tutuştur. Tutar, ister eline ver istersen havadan fırlat tutar mı tutar. Arkıdeş demezlemi adama senin projen vaa mı? Şahsi hayallerinle gerçekleştirmek üzere planladığın veya öngörülerinle faydalı olceğine inanıvediğin procelerin nelee diye soruluusa deyveceğin lafın vaa mı? 2023 de MV adayı olmeceğine söz verebiliyon mu? Ticaret Odası esnafını satmeceğine yemin edemin? De baken?

yellehçiler

15 Eylül 2022 Perşembe 20:04

akp toplantısına hoşgeldiniz bunları dügün dernek nikah açılış festival dışında iş basında gören varmı aşure günü pişi şeyi akp lilerle gezsin akşama kadar durmadan akp yanlılarını ziyaret edip elif ba tablo hediye etsinler şu ıspartada spor dahil allah için tek bir gelişme gören varmı yellehçiler diyorya hoca doğru diyor hepsinin derdi para koltuk coronoda neden esnafa yardım edilmedi=?65 yasındayım hala ısparta gelişecek

Koltuk sevdası

14 Eylül 2022 Çarşamba 18:38

2 aday ıspartayı kutuplastırdı malesef yazıktır.Şeçim sonrası asıl komite başkanları belirleme de cok büyük sıkıntılar olacaktır.üyeleri birbirine kırdırdılar malesef kırgınlık küslük olacak kaybeden ısparta olacak işallah adaylardan biri cekilir birleşirler ısparta kazanır

GÖRELİM

07 Eylül 2022 Çarşamba 16:16

SİZ ORADA ÇALIŞTIRDIĞI İŞCİYE MALZEME ALDIĞI ESNAFA BORCUNU ÖDEMEYEN TİCARETİ BOZUK SÖZÜM ONA MİMAR SÖZÜM ONA SAKALLI HACI SÖZÜM ONA UZUN BOYLU ADAM VE BUNUN AVANESİ İLE SEÇİM KAZANMAYIMI DÜŞÜNÜYORSUNUZ BUNU ANCAK GÜLÜNÜR.

kara hilal

07 Eylül 2022 Çarşamba 12:12

RÖ, senin akraban olan tevfik. yeni kayıtlarda kişi başı 3000 TL bu ne yaa. bu rakam az dersen maksimum %35 falan zam yapın bari yasalara uygun olsun RÖ. bazı velilere de tepeden davranıyomuş haaaa. yapma tevfik falan diye nasihatte bulun emi RÖ

kara hilal

07 Eylül 2022 Çarşamba 12:08

RÖ ne dediğimi anladın demii; bu fırsatları kaçırma, seçim sonu nasıl olsa ısparta dışında paçayı kurtarmış olucan. bu arada hızırbey okulu müdürü kankan mı, akraban mı her neyse, bağış alıyomuş hemde 3000 TL, ciddi şikayet var velilerden haa. hem de bi özel kurumla mı anlaştı bilmiyom artık. başkaca özel kurumları kötülüyor ve velileri oraya git****i için uyarıyormuş. bilgin olsun RÖ. keser döner sap döner UNUTMA RÖ

kara hilal

07 Eylül 2022 Çarşamba 12:05

memleket sevdası mııııı... yazıklar olsun size, hırsınıza, haksızlığınıza, vurdumduymazlığınıza. kaç senedir üyeyim, ne bi arayan ne bir soran nede derdimize derman olma hevesinde bi muhatap yok malesef. hem ITSO hem esnaf odaları birliği hepsi aynı terane. kim kimin yancısı belli değil.RÖ hazır baro seçimleri de yaklaşıyo ya; hem ITSO hem BARO... sen bilin gaaa... bence hepsine müdahale etmelisin. değilse elinde avcunda bişey kalmayacak yakında.

SEN BEN BİZİM OĞLAN

07 Eylül 2022 Çarşamba 10:53

Sanayi odalarina başkan sanayici olmalı .ORMA,GÖLTAS,,YÜNTEKS, gibi milyon dolarlık ihracat yapan firmaların sahipleri yöneticileri olmalı bakkal ,manav kasap önemli fakat binlerce kişiyi istihdam Eden edecek firmaların önderlik etmesi gerekir.yoksa Isparta'da fabrika kurmak arttırmak ufuk isteyen bilgi isteyen para istteyen maddi manevi bilgi ve birikim isteyen bir iştir.kahvehane sahibide başkan o olabilir ufku çay kahvedir.tuhafiyecide sanayi odası başkanı olabilir ufku Don gömlektir.

Davut Doğrucu

07 Eylül 2022 Çarşamba 08:58

Sen önce boş yere işten çıkardığın çalışanların bir hesabını ver de ondan sonra aday ol. Kaç yıldır ne hizmeti yaptın oda imkanlarıyla yemek ve gezmekten başka. Hangi esnafın hangi derdine çare oldun. Ama koltuk tatlı tabi.

ısparta

07 Eylül 2022 Çarşamba 08:56

tüm odalar, Kamu sendikaları hiç bir işe yaramıyor olmasa daha iyi, üyelerin aidatı ile Anca makam aracıyla gezilsin, protokol protokol gezilsin faydalı tek bir işlerini görmedim.

GÜRSOY

07 Eylül 2022 Çarşamba 08:36

mustafa tutar bey başarılar.efendi naif kişiliğinizle başarılı olursunuz.muhakkak.

hakan

07 Eylül 2022 Çarşamba 08:35

basarılarınız daim olsun

O.f

07 Eylül 2022 Çarşamba 08:23

Bırak memleket sevdasını. Alayınız koltuk peşindesiniz. Alayınız güce zenginliğe tapıyozunuzz ülke umrunuzda değil

Xxx

06 Eylül 2022 Salı 23:33

Sanayi odalarının güncellenmesi gerekir. İş insanlarına daha fazla imkan saglamalari şart. Lakin yorumlarda laf eden arkadaşlar. Daha zaman var, daha iyisini yapacaksanız kalabalık etmekten de buyurun hodri meydan.

Gidaci

06 Eylül 2022 Salı 22:49

Sayın tutar, toplamda 6 oy kullancam size oy yok neden, çünkü ekibiniz ve siz calismadiniz, ziyaretlerde bulunmadiniz. Esnafı bankalara muhtaç edildi, esnafa bir kredi anlaşması yapabilirsiniz. ,Allah yolunuzu açık etsin.

Aksucu

06 Eylül 2022 Salı 20:19

Ya tutar allah aşkına bir git neye faydan olmuş, şükrü başkan seni işaret etmese başkan falan olamazdın

Vatandaş 3232

06 Eylül 2022 Salı 18:50

AKP il-ilçe-gençlik kolları aylık yönetim toplantısı Barida otelde olmuş galiba, yalnız kadın kollarını unutmuşlar kalabalığı görüncede sayın tutar adaylığını açıklamış sanki

Isparta sevdalısı

06 Eylül 2022 Salı 18:47

Siyaset üstü olması gereken bir kurum ne hallere düşmüş. 2004 ten beri siyasetin cirit attığı bir yer haline gelen Ticaret Odası şimdi daha da ayağa düşmüş. Keşke diyorum ama nafile. Isparta bu mu yazık

Fikri

06 Eylül 2022 Salı 17:47

Akp il toplantısı gibi olmuş. Ticaret ve Sanayi Odası meclisi böyle olmamalı.

Yeni bir ekip lazım

06 Eylül 2022 Salı 16:55

Mustafa Tutar on numara adamdır, beyfendi, kibar, sakin kişilikli birisidir ancak maalesef ticaret odası başkanlığı sayın Tutar’a on gömlek fazla gelmiştir. Koltuk kaygısı yada ticari kaygılar söylenmesi gerekenlerin söylenememesine sebep olur ki sayın Tutar’ında dönemi böyle geçmiştir. Ancak Isparta’nın artık kaybedecek vakti ve lüksü yoktur. Bu nedenle yenilik şarttır.

ayşe

06 Eylül 2022 Salı 16:40

uygunsuz tiplerle dolu kadro çok kötü

Şükrü’nün ekibi Şükrü’ye mi muhalif.

06 Eylül 2022 Salı 16:34

Şükrü, Metin Çelik’i destekliyor dedikodusuyla Şükrü’ye muhalifleri etrafına toplamak tam şark kurnazlığı. Ama görünen o ki ekip gene Şükrü’nün ekibi.

Senden olmaz Başkan

06 Eylül 2022 Salı 16:29

Siyaset burnunu sokmuş gene Tutar Başkan. Sende Şükrü abin gibi Akp il başkanıylamı yapacan listeni. Gerçi fotoya bakarsak şimdiden listeyi vermişler gibi.

Itso üyesi

06 Eylül 2022 Salı 16:26

Memlekete olan sevdanızın bir kısmını da üyenize gösterseydiniz keşke. Pandemi döneminde kapatılan iş yerleri için gıkınız çıkmadı. Abileriniz ne derse eyvallah dediniz. Resimlere bakılırsa kimin himayesinde olduğunuz da alenen belli. Siz bilirsiniz efendim demeye devam edecek ekipten ıtsoya da Isparta’yada hayır gelmez artık. Gelmediğini de gördük sayenizde.

M. Aldemir

06 Eylül 2022 Salı 15:09

Başkanım Allah yardımcı olsun, şahsınıza ve çalışma arkadaşlarınıza başarılar dilerim.

Vatandaş32011

06 Eylül 2022 Salı 14:30

Isparyanın farklı bakış açısı getirecek isimlere ihtiyacı var bence , misyonu aynı olan yöneticilere teşekkür edip gönderilmesi gerek .ticaret Odası da bunların başında yer alıyor , Bu benim şahsi fikrim başkanı da tanımam adayları da ama , bir oyun var gidip vereceğim .yeni bir adaya . Şuan yakın gelen Metin Çelik . Babadan oğula geçen sistem gibi geliyor bana ticaret odası şuan

Sanayici

06 Eylül 2022 Salı 14:24

Akp yönetim toplantısı gibi olmuş, kümin adamı olduğunu belli etmiş, eskiden ticaret osaı siyaset üstüydü., saygınlığı vardı. Şimdi yalama merkezi olmuş. Liyakatsizler işbaşında. Dilerim bu son seçiminiz olur. Isparta ticaret odası işgalden kurtulur

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR