05 Aralık 2021 Pazar

Yusuf Aktaş hayatını kaybetti

Yusuf Aktaş hayatını kaybetti

Cumhuriyet Savcısı oldu

Cumhuriyet Savcısı oldu

Hemşire koronavirüse yenildi

Hemşire koronavirüse yenildi

SDÜ MR sorununa Süreyya Sadi Bilgiç son noktayı koydu

SDÜ MR sorununa Süreyya Sadi Bilgiç son noktayı koydu

Aylin Cesur’dan, Gençlik ve Spor Bakanı'na; "Bakın iktidarınızda ne oldu''

Aylin Cesur’dan, Gençlik ve Spor Bakanı'na; "Bakın iktidarınızda ne oldu''

Isparta

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri yaklaşırken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yoğun görüşmeler devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, gençlerin şikayetlerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na tek tek saydı:

Milletvekili Cesur’un konuşmasında, yurt yetersizliği, yurtların eksikleri, bursların azlığı, internet alt yapı yetersizliği, gençlerin geçinme sorunu, burs ve kredilerin yetersizliği, gençlerin iş ve gelecek kaygısı, atamalardaki liyakatsizlikler, beyin göçü, spor ve kültürel imkanların azlığı gibi pek çok başlık öne çıktı.

“İktidarınızın koca bir nesle borcu var sayın bakan” diyen Cesur, ayrıca Isparta için spor yatırımlarının eksikliğini ve yapılabilecek spor yatırımlarını dile getirdi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu konuşmasının tamamı:

Sayın Başkan, Sayın Bakan, Değerli milletvekilleri, Bakanlığın ve Kurumlarımızın Değerli Temsilcileri, Sayın Basınımızın Değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Gençlik ve Spor bakanlığı olunca konumuz, gençler adına yapacağız bu konuşmamızı da! Gençlerimiz “Oy moy yok” diyerek size ve hükümete seslerini duyuralı çok zaman geçti. Ancak o zamandan beri, seslerini duyduğunuza dair, en ufak bir emare göremedik.

Anlamamış olma ihtimaline karşı bir de ben anlatacağım onlar adına. Gençlerimiz özellikle son 5 yıldır terk edilmiş hissediyor.

Bir zamanlar Lise ve Üniversitelere giriş sınavlarına odaklı, dershanelerde geçen bir hayata tepki vardı.

Buna çalınan sınav soruları eklendi. Sonra soruları çalmaya hiç gerek kalmadı. Mülakat sisteminizle puanı düşük de olsa, istediğinizi alır oldunuz, hak edeni eler oldunuz.

Gençlerimiz, devlet planlaması yapılmadan, üniversitelerin gereğinden çok açtığınız kontenjanlı bölümlerinden mezun oldular, iş bulamadıkları için, atanmadıkları için asla mesleğini yapamayacakları bölümleri okur oldular.

Şimdi de, işsizliğin yanında, iş bulsa dahi yoksulluğa mahkum olacakları bir geleceğin onları beklediklerini düşünüyorlar.

Bunu sizin yaptığınızı biliyor ve ondan oy moy yok diyorlar.

Ülkemizde ücretli çalışanların %50’si asgari ücret alıyorken, pek çok üniversite diplomalı, asgari ücrete yakın ücretlerle, çok uzun çalışma saatlerinde işlere mahkum edilmişken başka bir sonuç çıkmazdı zaten. Kaçmak isteyen gençlerle dolu bir ülke yarattınız üzgünüm.

İktidarınızın koca bir nesle borcu var!

Ve gençlerimiz derdini bir şekilde dile getirdiğinde, emniyetten çağırmalar, soruşturmalar başlıyor.

En son yurt bulamadılar ve terörist dediniz onlara.

Gelin evlatlarımız bu gençler bizim geleceğimiz, şikayet etti diye terörist demeyin önce onlara.

Bakın ben de yurtta kalarak tıp fakültesi okudum. Bu yurt sorunu öyle bir sorun ki, nefes alamazsınız sokakta kalmışsanız.

2016’dan bu yana neredeyse hiç yeni yurt yapmamışsınız.

Şu an 773 yurt var.

2021’de devlet yurdu kapasitesi 695 bin kişiye gerilemiş.

Ancak Türkiye’de örgün eğitimde şu an itibari ile 3 milyon 801 bin öğrencimiz bulunuyor.

Yani yurt kapasitemiz, öğrencilerimizin 5’te 1’ine yetmiyor.

Geri kalanlar ne yapıyor?

4406 adet özel yurt var. Bunların toplam kapasitesi de 442 bin.

Ve iki sorunu var bunların; genel olarak çok pahalılar; yurt işi bazı bazı vakıf ve cemaatlere terkedilmiş durumda.

Gençlerimiz ideolojik endokrinasyona maruz kalmak istemedikleri için yurtsuzluğa terk ediliyorlar.

Bu yurt işini serbest piyasaya terk ettik diyemezsiniz, durum öyle değil.

İlim Yayma Cemiyeti’nin 107, TÜRGEV’in 18, TÜGVA’nın 38 ve Ensar Vakfı’nın 60 yurdu var. Sadece bu 223 yurt için, bu yıl devlet tarafından 173 milyon 704 bin lira aktarılacak.

Soru şu ve basit; “Devlet neden yurdu kendi yapmıyor da, bu yapılanmaları finanse ediyor”

Sonuç, kira, ve o şehirlerde artan kira fiyatları ile yaygın mağduriyet.

Bir de yurtlarımızın hali de iyi değil.

İletişim alt yapıları bozuk. Çocuklarımız telefon çeksin diye camdan sarkıyor veya bina dışına çıkmak zorunda kalıyor. İnternet yavaş ve bu çağda 16 GB kotaya mahkum edilmişler, 1 hafta dahi yetmiyor.

Yurt raf dolap, masa gibi yurt mobilyaları yetersiz.

Yemekhaneler genel olarak kötü ve fiyatlar aşırı yüksek. Öğrencinin yemeği üzerinden kar etme anlayışından derhal vazgeçin.

Kredi 650 TL, yemekhaneye ödenen günlük yemek parasını karşılamıyor bu. 20 TL. 650 TL kredi neye yetsin Sayın Bakan?

Bir de başka bir problem, gençlerimiz mezun olunca bu kredileri ödeyecek iş bulamazken, bir de faiziyle bu paraları geri istiyorsunuz.

Bir çay almaya korkuyor gençler.

Yurt dışındaki akranlarının hayatlarını sosyal medyadan takip ediyorlar ve onlara yaşatılanın bir haksızlık olduğunu görüyorlar, bırakın onlar gibi dünya turunu, Türkiye turunu, sinemaya, tiyatroya, konsere gidemiyorlar.

Tam da bu sebeple her yıl en az 50 bin gencimiz yurt dışına okumaya gidiyor, geri kalanlar da bir yolunu bulsam da gitsem diyor.

Ve gelmemek üzere gidiyorlar Sayın Bakan.

Geçliğimize bunlar olup biterken, siz ne yapıyorsunuz Sayın Bakan?

TÜİK’e göre, 2015’de 100 gençten 64’ü mutluyum demiş, 2020’de 47’si. Bu bile gençlerimizin durumu anlatmak için yeterli.

Isparta’mızın 2 üniversitesi var.

Gençlerimiz için sportif ve kültürel aktiviteler yetersiz. Her şey büyük kentlere yoğunlaşmış ve ülkenin geneline yayılmasını sağlayacak olan sizsiniz Sayın Bakan.

Yurdu aç, yatağı at’tan ibaret değil olay ki onu dahi yapmıyorsunuz.

Gençlerimizin kendilerini en çok geliştirmesi gereken dönemlerde okumak ve yoksullukla mücadele etmek dışında onlara alan açmak, bir hobi, uğraş ilgi alanı kazandırmanız lazım.

İhmal edilen sadece üniversiteli gençlerimiz değil, yukarıdaki kaygılar her gencimizin sorunu.

Bakın köylerimizdeki gençlerimiz sportif faaliyetlere dahil olmak için halısaha ve sportif tesisler istiyorlardı.

Ispartamızın Akpınar köyü için, Afşar köyü için, Çaltı köyü için, Hacılar köyü için verdiğim soru önergelerine cevaben değerlendireceğiz demişsiniz. Değerlendirdiniz mi Sayın Bakan? Neden spor tesisi yapmıyorsunuz?

Arak köyü ve Salur köyü için verdiğim önergelere de cevap vermemişsiniz.

Gençlerimizin deşarj olmaya ihtiyacı var.

Covid dönemi, ekonomik sorunlar, gelecek kaygıları. Bunalıyorlar.

Kültürel aktiviteleri ve sportif faaliyetleri çeşitlendirmek ver her gelir grubuna erişilebilir kılmak zorundayız Sayın Bakan.

Duyun gençlerimizin sesini.

Seçim bölgem Isparta spor müsabakaları için, ve her türlü spor için yatırım yapmaya çok uygun.

Eğirdir su sporları için, Davraz kayak bakımından yatırımla geliştirilebilir ve korunabilir. Ormanlarımız ve tepelerimiz doğa yürüyüşlerine ve bu eksendeki turistik sporlara da çok müsait.

Ispartaspor’umuzun ve Anadolu’nun diğer külüplerinin desteklenmeye ihtiyacı var. Yerel taraftarlık ve spor kültürünü yaymak için çalışılmalı.

Bu hem rekabeti arttırır, hem de memleketlilerde aidiyet duygusunu pekiştirir.

Yerel sporcu yetiştirilmesi için gençlere yönelik yatırımlar genişletilmeli sayın bakan. Her kulübün yurt dışından iyi oyuncu getirecek bütçesi yok. Bu da ancak destek ve yatırımla mümkün. Uzun vadede milli takımımızın başarısı daha da artacaktır.

Diğer sporlara ilgi ve alakayı arttırırsanız, hem sporu daha geniş kesimlere yayabiliriz. Hem de uzun vadede ülkemizin olimpiyat başarılarına yeni başarılar ekleriz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

saadet

25 Kasım 2021 Perşembe 21:11

gelmiş gene yumuşak Ğ li troller dolar 13 olunca buralara hiç uğramayıp tatile çıktılar aylin hanımı görünce depreştiler seviyesizler ya...o kadın hepinize yeter çatlayın patlayın

Büşra

25 Kasım 2021 Perşembe 14:53

Kadın her konuda mücadele ediyor helal olsun iyi çalışıyor

TUANALIYIM

25 Kasım 2021 Perşembe 13:49

ben çoktaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan kararımı vermiştim.chp,hdp,ip fetö,pkk,mlkptkp,dhkp-c,tiko daha doğrusu SOLCULARDAN,İNÖNÜCÜLERDEN, alışveriş etmiyorum.MÜMKÜN OLDUNUCA SELAM BİLE VERMİYORUM.

ıspartalı değilim

25 Kasım 2021 Perşembe 13:14

vala NEREYE GİDERLER SE ĞİTSİNLER.ğidişleri olsun ğelişleri olmasın. İKİ kelime bir araya ğetirip KENDİ ÖZ VE ANA DİLİNİ KONUŞAMAYN ĞENÇLİK veya KAPSS SINAVLARINDA KENDİ ANADİLİNİN SINAV ORTALAMISI % 50 ALTINDA PUAN ALAN BİR NESİL BENCE .cahil bir ğençliktir. OKUMUŞ CAHİLER.OKUYANLAR OKUDUKLARINA LAYIK DEĞİL İSELER YOKTAN SAYIN ĞİTSİN. herhanği bir ÖNEMLERİ YOKTUR.

ıspartalı değilim

25 Kasım 2021 Perşembe 11:51

sevenleri tarafından ELBETE KIYMETLİDİR LAKİN: BİZİM NEZDİMİZDE HERHANĞİ BİR KIYMATLERİ YOKTUR.BEN ŞAHSEN.chp,hdp,ip ve bunlarabenzerlerine NE ACILARINA nede SEVİNÇLERİNE ORTAK OLMAM.1 damla su dahi vermem. AÇLIKTAN ÖLECEKLERİNİ BİLSEM 1 LOKMA EKMEK VERMEM.SOFRAMA ALMAM.hani diyarbakırlı meral demişti ya sofra meselesini MERAL şarklıyı tanımamış.

Ertem Karay

25 Kasım 2021 Perşembe 10:36

akşener burada seninle seçime girerse koca bir sıfır çeker. seni burada görmek istemiyoruz. kırkyılda bir geldiğin ıspartada otelde konaklayıp akşam viskini yudumlarken siyaset yapan bir kişilik görmeyeceğiz. kürkünü vestiyerden alıp eline vereceğiz dönmemek üzere göndereceğiz

Bir Bilen

25 Kasım 2021 Perşembe 08:13

herşeyi bir kenara bırakın,benim sokakta duyduklarım seçim olsa Akşenere veririz yönünde.

Vatandaş

25 Kasım 2021 Perşembe 06:38

Bu iktidar söylediklerimizin hepsini yapmış tamam.Siz iktidar olursanız ne yapacaksınız vaadiniz ne.anca karalama yok şöyle yok böyle.yeter artık ya.

Basın kim siz kimsiniz be

24 Kasım 2021 Çarşamba 21:14

Tebrikler bomba 32 teknik arıza palavrasıyla fişlediğiniz insanların yorumlarını yayınlamamak ne kadar dürüst basın olduğunuzu gösterir

HADİ BE SİLKELEYİN DÜŞECEKLER

24 Kasım 2021 Çarşamba 21:11

Devletin milletin imkanlarıyla Hanlarda saraylarda saltanat lüks yaşam sürenlere şakşaklayıp kör şaşı bakıp hiçbir yetkisi icraatı olmayan vekilin kürkü üzerinden saldırmak şerefsizlik namussuzluktur alçaklık hainliktir boşuna alnınızı secdeye koymayın Alemlerin RABBİ hiç bu yaptıklarınıza ifira ve inkarlarınıza kanarmı sahtekar takiyeci bozuntuları ilahi adaletten kaçamayacaksınız hemde hiçbiriniz....

Ertem Karay

24 Kasım 2021 Çarşamba 17:42

bazıları da fotoşopla genşleşmek istiyor. hahaha... üzerine de kürkünü giy de tam olsun. sanki destan yazıyor bu kadar dolduruyor biz de bu nedemiş diye okucez öyle mi? git işine hadi sana buradan ekmek çıkmaz, montaj ustası aramıyoruz biz

Ümmetin gafa karışık

24 Kasım 2021 Çarşamba 17:32

Reis kurtuluş savaşı diyor,e yirmi yıldır hani iyiydik uçuyorduk,aya gidecektik

mehmet yıldız

24 Kasım 2021 Çarşamba 16:59

sorumlu 20 yıldır ülkeyi tekbaşına yöneten iktidar değilde muhalefet mi.öğrenciler mi...Sayın vekilin yazdıkları hangisi yanlış..milletin dertlerini aktarıyor..

Hadi yaaa

24 Kasım 2021 Çarşamba 16:40

Söylenen sözün gerçekliğini düşünmek yerine söyleyene saldırmak buralarda laf çakmak olsa olsa şerefsiz namussuz takiyeciliğin göstergesidir vatanın toprağı bilerek düşürülen lira ve yükselen dolan karşısında talan edilirken sesiniz çıkmıyorsa talanın ortağı ve sebebisiiniz boşuna alnınızı secdeye koymayın ilahi adaletten kacamayacaksınız arşivlerde belgeleriyle yerinizi aldınız kaçamayacaksinız

Os

24 Kasım 2021 Çarşamba 16:20

Aylin cigim sen kürkünü giy keyfine bak devletin işine karisma

Ispartalıyım

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:57

Herşeyi suçu iktidara yıkmak, bundan öncesi ile karşılaştır bakalım nerden nereye ,konuşmak ve eleştirmek ne güzel

Karaparti

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:36

Hiç kendini yorma bu millet akıllanmaz, Aziz nesinin %60 teorisi gerçek çıktı.

Genç-vat

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:26

Kürkü falan bırakın da şu kapaktaki soruyu cevaplayın. Gençler ne düşünüyor ne bekliyor bu ülkede kalmak istiyor mu? Buna cevap verme cesaretini gösterenler sonra da neden diye sorsun ve ondan sonra hala koyun fikirlerini düşünmeye devam ediyorsa direk düşünmeyi bıraksın. Boş oksijen israfıdır

Emekçi

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:25

Oy vermedim ama kadın en azından halkın derdini mecliste gündeme getiriyor iktidar olsalar demek ki bir şey yapacaklar helal olsun 2023 de oy sana

vatandaş

24 Kasım 2021 Çarşamba 14:42

foto yok mu foto...

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR