08 Şubat 2023 Çarşamba

ISPARTALI ÇİFT DEPREMDE HAYATINI KAYBETTİ

ISPARTALI ÇİFT DEPREMDE HAYATINI KAYBETTİ

Muhammed Yusuf Karaarslan hayatını kaybetti

Muhammed Yusuf Karaarslan hayatını kaybetti

Davraz'da mahsur kalan vatandaşlardan tepki

Davraz'da mahsur kalan vatandaşlardan tepki

Isparta'da 60 dairelik site rezilliği yaşadı

Isparta'da 60 dairelik site rezilliği yaşadı

Artan aidat fiyatlarına yargı yoluyla müdahale edebilir

Artan aidat fiyatlarına yargı yoluyla müdahale edebilir

Isparta

Yeni yılla birlikte apartman ve site aidatlarına yapılan artışlar gündemden düşmüyor. Apartman ve site sakinleri aidatlara yapılan fahiş fiyatlara tepki gösteriyor. Peki, aidatlara itiraz edebilir mi? Aidatı kiracı mı yoksa ev sahibi mi ödemeli? Bu soruları Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya yanıtladı.

2023 yılıyla birlikte pek çok kalemde artış yaşandı. Bunlardan biri de apartman-site aidatları oldu.  Apartman ve site sakinleri ile yöneticiler arasında aidat krizi yaşanmaya başladı. Konuyla ilgili Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya, önemli açıklamalarda bulundu.

Kiracı ve ev sahibinin arasında bir aidat sözleşmesi gerektiğini belirten Avukat Çankaya, " Şimdi öncelikle bu krizin çözülmesi için aslında ekonominin iyiye gitmesi gerekiyor. Aidatlarının artışı aslında apartman ya da site yönetimlerinin keyfi olarak yapmış oldukları artışlar değiller. İşte ortak alanların ısıtılması, ortak alanlardaki elektrik giderlerinin artması, oturduğunuz apartmanda bir kapıcı varsa apartman görevlisi varsa. Ya da sitede oturuyorsanız burada güvenlik varsa bahçesi varsa bahçesinin bakımı peyzajcı derken fiyatlar gerçekten geçtiğimiz dönemlere oranla büyük bir şekilde artmış ve neredeyse bir kira boyutuna gelmiş durumda. Tabii ki burada aidatları veren kiracılar ya da mülk sahipleri bu durumdan doğal olarak şikayetçiler. Aidata geldiğimiz zaman aslında apartmanlarda ya da sitelerde kat mülkiyeti kanununa göre binalarda yapılacak kalıcı işlemler kat malikinin yani ev sahibinin sorumluluğunda. Apartmanın örnek veriyorum çatısında bir izolasyon çalışması yapılacak, cephesinde bir izolasyon çalışması yapılacak ve bunu kiracının evden çıkarken alıp götürmesi mümkün olmadığı için bunlar kalıcı olduğu için ev sahibinin ödemekle yükümlü olduğu şeyler. Aidata gelince aidatta aslında bu tür ortak giderlerden kiracı faydalanıyor. Fakat normalde site yönetiminin ya da apartman yönetiminin muhatabı mülk sahibidir. Ödenmediği takdirde mülk sahibinden ister apartman yönetimi ya da site yönetimi fakat mülk sahibi ile kiracısı arasında bir sözleşme olur kirası sözleşmesi. Bu sözleşme de mülk sahibi der ki, aidat borcu sana aittir. Ama bu kiracı ila mülk sahibi arasındaki bir sözleşme, ikisinin arasındaki bir sözleşme. Bu sözleşme apartman yönetimini ilgilendirmez, bilmek durumunda değiller, onları da bağlamaz. Kiracı sözleşmeye rağmen ödemiyorsa yönetim mülk sahibinden ister, mülk sahibi ödemesini yapar. Sözleşmeye dayanarak da kiracıdan ister." dedi.

AİDAT KRİZİ BÜYÜYOR

SİTE VE APARTMANLARDA İSTENİLEN AİDATA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Artan aidatlara oy birliğiyle itiraz etmekte mümkün. Yönetim hayat pahalılığından yüksek miktarda aidat istiyorlarsa apartman ve site sakinleri yargı yoluna başvurabileceğini beliryten Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya “Oy birliğiyle düşüttürülebilir, oy birliğiyle her türlü kararı almak mümkün. Ama yönetimlerin alacağı kararda, eğer ev sahibinin kiracıya verdiği bir vekaletname yoksa aslında o yönetiminde kiracının sözü de yok. Çünkü kat Maliki olmadığı için toplantıya kendisi çağrılmaz, ama kiracıya ev sahibi bu yönde bir vekalet verdiyse o zaman gidip çağırabilir. Ama ev sahibi ile kiracı arasında bu yönde bir anlaşmazlık olacağını varsayarsak, o vekaletname ilişkisinin olması çok mümkün değil. Afaki bir artış varsa biraz önce bahsetmiş olduğum genel hayatın hayat pahalılığından da yüksek oranda bir artış varsa mahkeme müdahalesi, hakim müdahalesi istenebilir. Bu fiyatlar fahiştir, bunlardan daha az rakamlara, fiyatlara aynı hizmet sağlanabilir şeklinde mahkemeye başvurarak hakim müdahalesi istenebilir.”dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Vatandaş

25 Ocak 2023 Çarşamba 07:57

Gel sen yap yöneticiliği de görelim. İşin içinden çıkabiliyormusun.

Hd

24 Ocak 2023 Salı 19:42

Hükümet her şeye zam yapıyor, ardından şov yapıp kirada yüzde 25 der fazla zam yapılmaz, aidat artışı olmaz diyerek vatandaşı birbirine katıyor. Masraf nerden çıkacak, gereksiz ve boş muhalefet yapmayalım.

Ispartali

24 Ocak 2023 Salı 15:04

Aidatlar asansör firmaları ve Royal cert firması yüzünden artmıştırBu firmalara kim dur diyecek

Ispartali

24 Ocak 2023 Salı 15:02

Aidatlar asansör firmaları ve Royal cert firması yüzünden artmıştırBu firmalara kim dur diyecek

dost acı söyler

24 Ocak 2023 Salı 09:25

siyasal dinci arapsever ve ortağı çakma millici zihniyetten kurtulmazsanız dah bunlar iyi günleriniz.

içten konuşan

24 Ocak 2023 Salı 07:14

vermeyin arkadaş , tutmayın güvenlik , kendi çöpünüzü kendiniz atın , merdivenleri sırayla yıkayın , yıkamayan kendi sırası gelince yıkatsın , kendi pisliğinizi kendiniz halledin la , her haltı parayla halletmek kavramından vazgeçin , aidat maidat kalmaz ortada ,

Üniversiteli

23 Ocak 2023 Pazartesi 23:50

Aidat kriz değildir site giderleri artmıştır. Site aidatı olarak ödediğiniz parayı kimse gznd veya başka yerde yemez yiyemez site giderlerinden başka yerde kullanamaz. Şimdi birkaç çıkarcı menfaatçi fırsatçı aslında herşeyin farkında olan yönetici ol dersin kaçan ama her boka muhalefet olan veya sitede daha önce oturmamış adamların ağzına laf veriyorsun. genel toplantıya katlacaksın oy birliği ile alınan maddelere kanunen uymak zorundasın yoksa avukat masrafları ve faiz ile ödersin

Asansör

23 Ocak 2023 Pazartesi 22:30

Siz aidata itiraz yerine giderlerin artmasına dava edin özellikle asansör firmalarının yüksek sabit fiyat anlaşmasına ve yıllık periyodik muayene ücreti dava edin o vakit aidat düşer elektrik faturasına zam gelmesin çözüm bu

Doğrusu

23 Ocak 2023 Pazartesi 22:16

Gider artmış girdileri dava et edeceksen aidat keyfi artmıyor herkes çok hevesli kimse burdan menfaat sağlamıyor bunu bilin davayla neyi halledecek

Veli

23 Ocak 2023 Pazartesi 22:05

Asansör firmaları anlaşıp bu fiyat tutturdular siz ona müdahale ederseniz otomatik düşer ,elektrik ücretleri çok arttı royal cert periyodik muayene 500 den 1103 e çıktı aidat otomatik arttı bu bakımlar olmazsa olmaz

mahoni

23 Ocak 2023 Pazartesi 20:41

Ya benmi yanlış biliyorum aidat i kimse kafasına göre almıyor degilmi toplantı olur onay alınır sen toplantiya gelmezssen ağlama hakkın yok toplantıda alınan kararlar oy çokluğu ile alınıyor ( tabi sen yönetime tam yetki verdiysen kusura bakma boş senede imza atan sebege benzemissin siz siz olun yetki vermeyin verecekseniz kısıtlı yetki veriniz sonra ahlak aglak çıkmayın ortaya)

Vatandaş

23 Ocak 2023 Pazartesi 17:43

Asansör firmaları na ve yılda bir kez kontrol yapan şirkete kim dur diyecekAsansör firmaları 5 dakikalık ayda bir kez yapılan bakım için bu yıl %300 zam yaptı 400-500tl para isteniyor.Kontrol yapan firma ise yarım saatlik kontrole 2022 yılında 550 TL para alıyor idi bu sene tabiki o da zam yapmış tır Lütfen bu fiyatlara biri dur desin.

Medet32

23 Ocak 2023 Pazartesi 17:07

Benim aidat 200 TL di 400 oldu haram zehir zıkkım olsun inşallah burunlarından fitil fitil gelsin

Halil

23 Ocak 2023 Pazartesi 16:52

Yasamayali bu ulkede

YABANCI

23 Ocak 2023 Pazartesi 16:26

boş konuşuyorsunuz boooooooooooooooooooooş KİMİN AVUKATISINIZ.ÖNCE DERNEĞİNİZİN İSMİNİ DEĞİŞTİRİN.baro nereden ğelmektedir.farnsız ,alman gavur her yerinize ğirmiş .MEDENİYE SANARSINIZ.VEYA HAK ARAYAN SANARSINIZ .RABBİM KİMSEYİ SİZİN ELİNİZE MUHTAÇ ETMESİN.

mamati

23 Ocak 2023 Pazartesi 15:29

veli oturacaksangel şehrin gobegind eev var 1500 tl sobalı oturunmu (noldı beyenmiyormusun kimse bakmıyor bile çunku herkesin parası var kaloriferlı evde oturacak kadar sorun şu ıspartanın en elit yerinde oturmaya kalkanlar maaşına göre değil zevkine göre oturmak istıyor kuusra bakma bu dünyada yok çalış ahırette bedavaya bulursun onuda bu dunyada kazanırsan

Abdullah AYDIN

23 Ocak 2023 Pazartesi 15:03

Site yönetimi giderleri belgelediğinde dava açılsa ne olacak? Kapıcısı, güvenliği, yönetici ücreti, diğer giderler, hepsi kayıt altında. Mahkeme aidatı düşür dese bile, aidat nasıl düşecek?

Veli

23 Ocak 2023 Pazartesi 13:28

Kira fiyatları aldı başını gitti ev sahibi olmak toki olsa bile imkansız hale geldi yaşamayalı mı bu ülkede?

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR