21 Ocak 2022 Cuma

İşte böyle anlattılar

İşte böyle anlattılar

Basın Merkezi için start verildi

Basın Merkezi için start verildi

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

Elektrik faturalarına EPDK'dan inceleme

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

RAMAZAN ACAR VE SONER TOROS KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Anlamlı hediye

Anlamlı hediye

Isparta

10 Ocak Çalışan gazeteciler günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Rahatsızlığım dolayısı ile katılamadığım etkinliklerde en anlamlı kutlama Belediye Başkanı Sayın Şükrü Başdeğirmen’in Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde yaptığı açıklamada geldi. Isparta basınının uzun yıllardır kendisine ait bir hizmet binasının olmaması nedeni ile bu eksikliği gidermek Sayın Şükrü Başdeğirmen’e nasip olacak İnşallah. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Baş ve bir kısım medya çalışanlarının da hazır bulunduğu ziyarette Başkan Başdeğirmen ile Gazeteciler, Mustafa Baş’ın şahsı ofisinde Bir araya geldiler. Geçici olarak cemiyet adına da hizmet veren küçücük ofise yüzlerce medya çalışanının sığmasının mümkün olmadığını gözleri ile gören Sayın Başkan Başdeğirmen’in cemiyet başkanı Mustafa Baş’ın “Sevgili başkanım gazeteci arkadaşlarla bir araya gelebileceğimiz, toplantı yapabileceğimiz, sizleri misafir edebileceğimiz bir mekana, bir yere ihtiyacımız var, bize bu konuda yardımcı olursanız size ne kadar teşekkür etsek azdır” demesi üzerine Sayın Başkan Başdeğirmen, bu talebe anında cevap verdi. Hatta talimat vererek konur bahçesine Isparta’daki medya mensuplarının kullanabileceği bir Basın merkezi yapılması sözünü verdi. Biz gazeteciler için en anlamlı hediyeyi veren ve büyük bir eksikliğimizi gideren sayın Başkana şahsım ve bütün medya mensupları adına teşekkür ederim. İkinci bir teşekkürü ise yapılması kesinleşen Basın merkezinin isminin Isparta Gazeteciler Cemiyeti Soner Toros Basın Merkezi olacak olması da ayrı bir anlam ifade ediyor. Bunun içinde Sayın Başkanlara teşekkür ediyorum. Merhum meslektaşımız Soner Toros’un isminin yaşayacağı en önemli merkez basın merkezi olmalıydı ve öylede oldu. Belki başka işletmelere ismi verilebilir ama o gerçek bir gazeteci idi ve ismi de anlamlı bir mekanda yer almalıydı.

Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de sektörümüz büyüyerek bugünlere ulaşmıştır. Bugün itibari ile bu sektörden 200’e yakın meslektaşımız ekmek yiyor ve geçimini sağlıyor. Ne var ki buruk bir şekilde kutladığımız basın bayramında maalesef sorunlarımızdan bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçtiğimiz yıl 50 Tl’ye aldığımız gazete kağıdını bu yıl 150 TL’den alacak olmamız sektörümüzdeki girdi maliyetlerinin ne kadar arttığını gösteriyor. Birçok girdinin yurt dışından ithal edilmiş olması ve döviz kurundaki yükseliş fırsatçılarında fiyatları üç-dört katına çıkartmasına vesile oldu. Bir gazetenin maliyetinin 300-400 Tl olduğu günümüzde yerel gazetelerin can çekiştiğini söylemiş olmam abarttığım anlamına gelmez. Herkesin sesi, gözü, kulağı olduğunu iddia ettiği medya sektörü ilerlemiş Demokrasilerde bir güç olarak kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirmesi, şehirlerin kalkınması, yerel yönetimlerin hizmetlerini teşvik etmesi ve daha da önemlisi kamuoyu oluşturması adına tarihi bir misyon üstlenmiştir. Yerel gazetelerin ve medya sektörünün sekteye uğraması halinde o ülkede, Demokrasiden, adaletten, eşitlikten, hizmetlerden bahsetmek mümkün değildir. Umarım gelecek yıllarda kutlayacağımız10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüzü Soner Toros Basın merkezinde hiç fire vermeden, sağlıklı, mutlu bir şekilde kutlamak bizlere nasip olur. Bir kez daha Sayın Belediye başkanı ve ekibine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Not. Covid 19’a yakalanmamak için üçüncü aşımızı olduk. Ne var ki üçüncü aşının yan etkileri ile birkaç gün eve bağımlı olarak süreci tamamladık ve yeniden işimizin başına döndük.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Hacı Kasım

13 Ocak 2022 Perşembe 10:36

Gazeteci Soner Toros abeyi sağken sahip çıkmadınız. Gazetesini kapattırdınız. Ölüsüne mi sahip çıkıyorsunuz. Çok enteresan ..Halk sizi çok iyi tanıyor..

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR