27 Mayıs 2024 Pazartesi

ADANADA PARALEL ÇEKİSME!

Paralel yapı ile ilgili her geçen gün yeni bir bomba ortaya çıkarken, Adana’da paralelcilerle paralele savaş açanlar karşı karşıya geldi. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş paralele büyük darbe vururken, Isparta’dan Adana’ya atanan Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ismi ise istihbarat raporlarında “paralelci” olarak nitelendirildi.

Isparta

Paralel yapının Adana-Hatay denkleminde uygulamaya koyduğu ihanet planını Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un cesur tutumu devre dışı bırakmıştı. Vali Coş ve ekibinin kararlı tutumu sonrası başlatılan soruşturmada, ikisi müdür 8 sekiz polis gözaltına alındı.

PARALEL'E ILK DARBE

Yasa dışı telefon dinleme iddiaları ile ilgili aralarında Emniyet Müdür eski Yardımcısı İsmail Bilginile Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin'in de bulunduğu 8 polis, evlerinde arama yapılarak gözaltına alındı.Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu sabah 17 Aralık operasyonundan sonra İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'ndan Sosyal Hizmetlerden ve Polisevi'nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanan ve daha sonra buradan da Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Emniyet Müdürü eski Yardımcısı İsmail Bilgin ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden Hassa Noktaları Korumalar Şube Müdürlüğü'ne atanan Ertuğrul Yetkin ile 1 komiser ve 5 polis memerunun evine baskın yaptı. Bu polisler gözaltına alınırken evlerinde de arama yapıldı.

COŞ DİK DURDU TEZGAH BOZULDU

Suriye'ye 19 Ocak'ta giden MİT'e ait TIR'ların Adana'da aranması 'Paralel yapının'organizasyonu olarak değerlendirilirken, kapatılan özel yetkili mahkeme savcıları ile bazı jandarma subayları kısa sürede başka görevlere ve illere atanmış, bu aramanın yapılması ile ilgili olarak da 'casusluk soruşturması'  açılmıştı. Paralel yapılanmanın Türkiyeyi zor durumda bırakmak için devreye koyduğu plana Vali Coş'un dik duruşu engel olmuştu.

 

 

27 Mart 2014 tarihinde Haber10.com internet sitesinde yayınlayan ve Sabah gazetesini kaynak gösteren haberde, cemaatten yeni ayrılmış üst düzey bir yöneticinin verdiği bilgilere dayanarak oluşturulmuş çok gizli bir istihbarat raporuna ulaştı. Bu rapora göre üst düzey polis şeflerinin 71'i paralel yapıya mensup. Pek çoğu yakın geçmişe kadar farklı illerde Emniyet müdürü olarak görev yapan bu polis şefleri, rapordaki bilgilerin teyit edilmesi üzerine görevlerinden alındı. 

 

Bu isimler arasında Isparta’yı da yakından ilgilendiren bir ismin olması dikkat çekti.

Çarpıcı istihbarat raporunda Isparta’dan Adana Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Ahmet Zeki Gürkan’ının isminin de paralel yapının içinde olduğu iddia edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR