visitor analyticsvisitor analytics
28 Temmuz 2017 Cuma 19:50

BAŞBAKAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!

BAŞBAKAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!
02 Nisan 2015 Perşembe 12:07

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı pakete göre, toplum yararına çalışanların sayısı 120 bine çıkarılacak. İŞKUR, ilk 6 ay maaş ödemesi yapacak. Yatırımcının vergi yükü düşürülecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Üretim ve İstihdama Destek Paketi'ni açıkladı. Başbakan, açıkladıkları tedbir paketinin 11 ayaklı olduğunu kaydetti. Başbakan Davutoğlu toplum yararına çalışan sayısını artıracaklarını 120 bin yeni istihdam oluşturacaklarını söylerken, yeni paketin maliyetinin 7,5 milyar TL olduğunu ifade etti.

 

İşte Başbakan'ın açıklamalarından öne çıkan satırlar:

 

"Kasım, Aralık, Ocak aylarında dönüşüm programlarını ilan etmiştik. Bir çok noktasal ve sektörel bazlı açılımları gündeme getirmiştik. Ekonomik kriz noktasında baktığımızda özellikle Avrupa'daki ekonomik krizin bize gösterdiği çok açık bir gerçek var, istihdamı önceleyen üretime dönük sanayi yatırımlarının güçlü olduğu ekonomiler krizlere daha dayanıklı oluyorlar. Üretim boyutu zayıf ekonomik yapılar ise, Avrupa'da sanayi yatırımlarının zayıflayıp, daha çok üretimden daha çok hizmet sektörüne dayalı ekonomilerin bu dirençlere dayanması zor oluyor. Türk ekonomisi reformlarla çok güçlü bir üretim üssü oldu.

 

EMEKLİ AYLIĞINA 100 TL ZAM

 

* Bugün açıklayacağımız 11 ayaklı tedbir paketiyle, üretimi,istihdamı, sanayi yatırımlarını geliştirecek bazı önemli adımlar atacağız. Bu çerçevede her şeyden önce Salı günü paylaşmış olduğum emekli vatandaşlarımızla ilgili paketi de burada teyiden vurgulamak istiyorum. Açıkladığım gibi, bundan sonra 1100 türk lirasının altında emekli aylığı alanlara yüz lira zam yapıyoruz. Bin liranın altında olan aylıklara yüz lira zam yapıyoruz. Buyaklaşık 4 milyarlık bir katkının, beş milyon emekli vatandaşımıza aktarılması anlamına geliyor. Ayrıca emekli olup ticaret faaliyetinde bulunan emeklilerimiz için de yüzde 15'lik kesintiyi yüzde 10'a çekiyoruz. Bu da 50 tl'lik bir artış yapıyor. 65 yaş aylığını da 200 liraya çıkarıyoruz.

 

BÜYÜME

 

* Büyümemiz yüzde 2.9 oldu. Bu rakam hedeflerimize göre ufak olabilir ama dünya ekonomik krizden geçiyor. Bu nedenle bizim durumumuz çok iyi. Avro Bölgesi'nin yüzde 0.9 büyürken, biz 2.9 büyüdük. Alacağımız tedbirlerle büyüme ve üretim artışı gerçekleşecek.

 

İŞE BAŞLAYANLARA İLK ALTI AY MAAŞ İŞKUR'DAN

 

* İŞKUR'dan işgücü desteği... Yeni işçilerimizin iş hayatına başlamasıyla devletin işverenlere desteği var. Yeni işe başlayanlara ilk 6 ay İŞKUR tarafından asgari ücret olarak ödenecek. Bu işverenlerimizin istihdama teşvik edilmesinin yanında, eğitim açısından da önemli. İşverene hiçbir maliyet yüklenmeyecek. İşverenin kursiyer için harcama yaptığında vergi matrahından düşecek. Kursiyer 6 aylık eğitimden sonra o işyerinde işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer dektörlerde 30 aylık SGK'sı İŞKUR tarafından ödenecek.Böyle bir geçiş sağlıyoruz. Dört yıllık bir destek verilecek. 2015'in ilk yarısında işbaşı eğitimi başlanırsa destek 6 ay değil 1 yıl olacak.

 

 

 

120 BİN YENİ İSTİHDAM

 

* Toplum yararına çalışanların sayısını artırıyoruz. 120 bin yeni istihdam sağlayacağız.

 

YATIRIMCILARA BÜYÜK DESTEK

 

* Yatırımcıya daha çok vergi indirimi sağlıyoruz. 2015-2016 yılları için vergi indirimi sağlayacağız. 2015-2016 yatırım harcamaları için daha yüksek vergi indirimi uygulanacak. Birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, 3. bölgede yüzde 65'e, 6. bölgede ise yüzde 80'ne bu rakam çekilecek.

 

* Yüksek teknolojili yatırımlara tam destek vereceğiz. Enfazla üstünde durduğumuz konulardan biri budur.

 

* Yeni yatırımcıya daha fazla destek, vergi indirimi sağlayacağız. Şu anda birinci bölge için, teşvik uygulamalarında yüzde 10 olan oran, 15'e, ikinci bölge için 15'ten 20'ye artırıyoruz. Büyük ölçekli yatırımlarda ise 20'den 25'e, ikinci bölgede 25'ten 30'a getirilecek.

 

* Sigorta primi işveren hissesi desteği de hem süre hem oran itibariyle artırılıyor. Şu anki mevcutta sigorta primi işveren desteği, birinci bölgede yokken iki yıla, ikinci bölgede üç yıla, üçüncü bölgede üç yıldan beş yıla çıkarılacak. Bunlar da yatırım esnasında yatırımcıya verilen destekler.

 

KADIN GİRİŞİMCİYE DESTEK

 

* Finansmana erişim imkanları… Finansmana erişim alanının genişletilmesi konusunda önemli kararlar aldık. Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı. Tam destek sağlanacak. 25 Mart'ta kabul edilen kanun ile, öz sermaye ile finansmana vergi kolaylıkları getirilmişti. Sermaye artırımı yapan şirketler için, sermayenin belirli bir kısmı kurum kazancından indirilebilecektir. Şirketler kredi almak suretiyle, borçlanarak yaptıkları yatırımlardan çok daha avantajlı şekilde, yaptıkları yatırımlarda teşvik edilecektir.

 

* Vadeli ithalatta KKDV oranı yüzde 6'dan 0'a indirilecek.

 

* AR-GE ve tasarıma daha fazla destek sağlanacak.

 

* İmalatçı KOBİ ve kadın girişimcilere destekler sağlanacak.Kadın girişimcilerimizin payını artırmak için destekler artırılacak. 100 bin Türk Lira'ya kadar, beş yıl vadeli kredileri için yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlamaktadır.

 

KEFALET LİMİTLERİ ARTIYOR, KALKINMA BANKASI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

 

* AR-GE için özel finansman getirilecek. Projeler Türkiye Kalkınma Bankası tarafından desteklenecektir. TÜBİTAK, burada etkin rol oynayacaktır. Türkiye Kalkınma Bankası yüzde 50'ye kadar destek verecektir.Türkiye Kalkınma Bankası yeniden yapılanma sürecine girdi. İstihdam projelerini desteklemek için yeniden yapılandırılacak.

 

* KOBİ'lere teminat kolaylığı sağlanacak. Her bir KOBİ için 1,5 milyon lira olan kefalet limiti, imalatta faaliyet gösterenler için 2,5 milyon liraya, imalatçı KOBİ'ler için ise 3 milyona çıkarılmıştır.

 

* Kur değişimlerinden kaynaklanabilecek sorunlarla etkin biçimde savaşacağız. Uzun zamanda ekonomimizin dünyanın en büyük 10 ekonomi gücü arasına girmesi için çalışacağız. Bu adımların bütçe disiplinine olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Bu adımlar bütçe disiplini içindedir. Bütçemiz daha da güçlenecektir. Kısa vadeli adımlarla orta-uzun vadeli adımları bütün içinde değerlendirmenin yolunu açıyoruz.

 

"İŞSİZLİK ORANI YÜKSEK GİBİ DURUYOR AMA İSTİHDAMDA İYİLEŞME VAR"

 

* Önümüzdeki dönemde, dünya ekonomisinde genişleme, Avrupa ekonomisinde de toparlanma emareleri artıyor. Bütün ülkeler ciddi çalışmalar yapacaklar. Bu çerçevede de Türkiye'nin pazarlarında da bir gelişme bekliyoruz.Bu ortalama, yüzde 2,9 özellikle tarımdaki geçen sene kuraklık dolayısıyla olan tarımdaki daralmadan da etkilendi. Tarım dışı kalkınma yüzde 3,36. Bu büyüme rakamları bizim beklentilerimizle uyumlu rakamlar. Bu sene yağışlar da iyi,tarımda artış bekliyoruz. Geçen sene eksilerde seyreden büyüme oranları bu sene artılarda seyredecek. Biz bu sene yüzde 4 hedefine ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Yüzde 4 hedefini de muhafaza ediyoruz.

 

* Bu paket hem bu senenin istihdamına etkide bulunacak.Yatırımların, işletme dönemi teşviklerini ayırt ettim. Bugün bir girişimci bir yatırıma karar verdiğinde hemen teşvik oranlarındaki artıştan istifade edecek.

 

"TÜRKİYE'DE GEÇEN SENE 1 MİLYON 400 BİN İSTİHDAM SAĞLANDI"

 

* İstihdam rakamlarıyla işsizlik oranları mukayese edildiğinde, Türkiye'deki istihdam artışı en yüksek artışlarından biridir.Bazen işsizlik oranındaki hafif kıpırdanmalar, sanki Türkiye'de istihdam sorunu varmış gibi bir algı oluşturuyor. Türkiye'de geçen sene 1 milyon 400 bin istihdam sağlandı. Bu Avrupa'da iki üç yılda olmayan bir şeydir. Ama bizim nüfusumuz dinamik bir nüfus. İstihdam için o havuzdan insan unsuru kadar,işgücüne katılım unsuru da var. havuz problemleri var hani, giren su çıkan suyla hesap edilen problemler, iş gücüne katılım Türkiye'de süratle artıyor.İstihdam da ona göre artmak durumunda. 2014'de 1,4 milyon istihdam sağlandı.Fakat gerek eğitim şartlarının iyileştirilmesi, gerek kadın istihdamının artmış olması, gerekse dinamik genç nüfus dolayısıyla bu girdi arttı. Bu sebeple de işsizlik oranında yükselme var gibi bir intiba oluyor, halbuki istihdam oranında çok ciddi iyileşmeler var.

 

* Paketin maliyet analizi yapıldı. Emeklilere sağladığımız imkanlar dahilinde 7,5 milyar Türk Liralık bir maliyetten bahsedebiliriz.Bütçedeki yapılanmada olumsuz bir sonuç doğurmayacak. Mali disiplinimiz sağlanıyor. Dönemlere yayılacak maliyetler. 2015'te düşük düzeyde olacak.Kademeli biçimde maliyetler olacak. Bir anda söz konusu olan maliyetler değil bunlar. Getirecekleri vergi gelirleri ekonomik canlılık getirecektir.Ekonominin canlanmasına, üretimin artmasına vesile olacaktır. 2015'te milli gelirimizin yüzde 0.5'i kadar olacak. Genel maliyet de milli gelirimizin yüzde 0.4'ü olacaktır. Tümü bütçeden değil, işsizlik fonundan da sağlanan imkanlar var. Biz seçim ekonomisi uygulamayı seçmedik. Tüm yaptığımız bütçe mantığı içinde hazırlanmıştır. Üretimin artması sağlanacaktır."

Operasyon başarı ile ifa edilmiştir.

DAVUTOĞLU
14 Nisan 2015 Salı 01:09

Operasyona katılan bütün elemanlarımıza birer Kg fıstık dağıtılmış olup, kabuklarını yere atmamaları ve vatandaşımızın huzur ile güveni sağlamaya yönelik çalışmaların devam ettirilmesini rica ederim. (DİKKAT: Muz kabuklarına da basabilirsiniz, minimum enerji maksimum yol teorisini isbatlayan her türlü araç ve gereçten faydalanan personelimiz ödüllendirilmektedir.)

0 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

MAVAL OKUMA.??

YALNIZ KURT
05 Nisan 2015 Pazar 19:52

Hepsi Yalan Hepsi Palavara , Ormana yalandan 1500 gariban köylüyü Orman Müd. Önüne yığmak Vatandaşı düşünmek deyil,benim komşum genç işsiz karısı oraya gidiyor DAVUTOĞLU SEN SEÇİM YATIRIMI YAPIP İNSANLARI KANDIRIYORSUN SİYASET YOSMASI SEN CEP BAŞBAKANISIN...........

3 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

Borun pazarı geçti desek

Bence
05 Nisan 2015 Pazar 04:58

sen bu kafayla biraz zor kandırırsın milleti.

2 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

oh ne ala

oh ne ala
04 Nisan 2015 Cumartesi 22:09

kendilerine gelince milyar milyar millete gelince kuruş kuruş. Haram zıkkım olsun hepinize.

5 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

DURMUŞ

DURMUŞ
04 Nisan 2015 Cumartesi 11:37

BÜGÜNKÜ YORUMCULARIN SEVİYELERİ BELLİ AKLI SELİM YORUM YAPIN EY YORUMCULAAAAAR

1 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla

BİLAL

BİLAL
04 Nisan 2015 Cumartesi 11:34

1 SIRADA ELEŞTİRİ İSMİ İLE ÇIKAN BOJUWARE201 ELEŞTİRİ YAPAN KARDEŞE SEN DAHA ELEŞTİRİLERİNİ BİLE İSMİNİ YAZIP YAPAMAYAN BİR M..... LSIN ÖNCE KENDİNE BAK

1 Beğendim
8 Beğenmedim
 
Yanıtla

Eleştiri

Bojuware 201
02 Nisan 2015 Perşembe 21:49

Bunlar ne diyor anlamı yok. Anlamı olan 10 yıldır bunların martavallarına inanan mal grubu varya orda burda pinekleyip kemiklenen manayı orda arayın.

9 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

emekcı

Esnaf
02 Nisan 2015 Perşembe 21:41

sayın yetkılı abiler 25 yıl doldu yaşi beklerken bakur ssk odeyın ce maaş düşüyor care

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

Esnaf

emeklı
02 Nisan 2015 Perşembe 21:39

sayın bakanım 31 yıldan emeklıyim 1200 ama 15 yıldan emeklı 1300 alıyor 25 yıdan emeklı 1250 li nasıl adalet bırlıra borcum olmadan emeklı nasıl cocuk okur 3 cocuk dagal gaz asda olsa 1500 olsun sayın bakanım ilac hastane kesinti 24 zam yerıne 100barı verın

3 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

popilizim

fatih
02 Nisan 2015 Perşembe 20:19

'Al sana tencere kapağı seçimden sonra' diyen eski siyasetçileri hatırlatıyor.Seçim yaklaştıkça AKP iyi POPİLİZİM yapıyor.

2 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

Kandırıkçılar

Kandırmayın Milleti
02 Nisan 2015 Perşembe 19:27

Tamam oyumuz ak partiye ama milleti kandırmanın da alemi yok toplum yararına demek 6 aylık geçici işçi demek biz tam istihdam istiyoruz öyle 6 ay çalıştır sonra kapı dışarı at. KPSS'den geçer not aldık Sadece KPSS puanlarımızın kullanıldığı MERKEZİ ATAMA istiyoruz. 3.5milyon mezun için adaletli ve eşit MERKEZİ ATAMA istiyoruz. 3.5milyon mezuna 2014 Kasım ayında 5bin67 kadro verildi devletin çok büyük ayıbı var

3 Beğendim
5 Beğenmedim
 
Yanıtla

hadi ordan

sa na ne
02 Nisan 2015 Perşembe 15:14

AKP her yerin akbabaların yediği leş gibi kokuyor ama ne yaparsın cahil kesim size oy veriyor % 10 çalarsınız % 40 oy demek

7 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

ISPARTA'MIZIN KIYMETİNİ BİLMELİ VE ŞÜKRETMELİYİZ

ISPARTA'MIZIN KIYMETİNİ BİLMELİ VE ŞÜKRETMELİYİZ

ISPARTA'MIZIN KIYMETİNİ BİLMELİ VE ŞÜKRETMELİYİZ

AK PARTİ İL BAŞKANI ZABUN'DAN RAMAZAN BAYRAMI ÇIKARTMASI

AK PARTİ İL BAŞKANI ZABUN'DAN RAMAZAN BAYRAMI ÇIKARTMASI

AK PARTİ İL BAŞKANI ZABUN'DAN RAMAZAN BAYRAMI ÇIKARTMASI

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ: KARDEŞLİĞİMİZ SONSUZA KADAR SÜRSÜN

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ: KARDEŞLİĞİMİZ SONSUZA KADAR SÜRSÜN

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ: KARDEŞLİĞİMİZ SONSUZA KADAR SÜRSÜN

KAHRAMAN ÖZEL HAREKATIMIZI KUTLUYORUM

KAHRAMAN ÖZEL HAREKATIMIZI KUTLUYORUM

KAHRAMAN ÖZEL HAREKATIMIZI KUTLUYORUM

KADIN KOLLARI BAŞKANI DEDİĞİN ZÜBEYDE TURHAN GİBİ OLMALI!

KADIN KOLLARI BAŞKANI DEDİĞİN ZÜBEYDE TURHAN GİBİ OLMALI!

KADIN KOLLARI BAŞKANI DEDİĞİN ZÜBEYDE TURHAN GİBİ OLMALI!

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ İFTARA KATILIP ANKARA'YA GERİ DÖNDÜ

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ İFTARA KATILIP ANKARA'YA GERİ DÖNDÜ

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ İFTARA KATILIP ANKARA'YA GERİ DÖNDÜ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Bakır iddialı konuştu

Bakır iddialı konuştu