20 Nisan 2018 Cuma

  • 4,046 TL
  • 4,993 TL
  • 174,81 TL
  • 112.122
ISPARTA 11°
ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Önce Sigarayı Bırakma Sözü Sonra Ameliyat

Önce Sigarayı Bırakma Sözü Sonra Ameliyat

Sağlık

36 yıldır sigara içen hastanın akciğerinde tespit edilen tümör, Isparta'da ilk kez gerçekleştirilen göğüs cerrahisi yöntemiyle ameliyat edilerek alındı Sigaradan kaynaklanan hastalığın tedavisi için ameliyat öncesinde Isparta Devlet Hastanesi doktorları hastadan önce sigarayı bırakma sözü aldı sonra hastayı ameliyat etti Göğüs cerrahisi uzmanı Güneş:"Sigara içene elektif şartlarda kesinlikle ameliyat yapmıyoruz. Öksürük ve grip şikayetiyle gittiği hastanede sol akciğerinde tümör olduğu teşhis edilen hasta, Isparta'da ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla akciğeri korunarak tedavi edildi. Sigaradan kaynaklanan hastalık için hastadan önce sigarayı bırakma ve bir daha içmeme sözü alındı ve sonrasında ameliyat edildi.

 

Burdur'un Çavdır ilçesinde esnaflık yapan Ali Yüksel (52), 4ay önce öksürük ve gribal enfeksiyona bağlı şikayetlerle hastaneye gitti.Yapılan tetkiklerinde akciğer sol üst bölgesinde tümöre rastlanması üzerine Isparta'ya sevk edilen Ali Yüksel'in nefes borusuna ve damarlarına yayılan tümörler Isparta'da ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla akciğeri korunarak alındı.

 

Ameliyatı gerçekleştiren Isparta Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Sedat Güneş,  yaptığı açıklamada, Ali Yüksel'in ameliyatını farklı kılan özelliği şöyle anlattı:

 

"Hastamızda tümör belli bir bölgede, yalnız lokal nefes borusunda ve damarlarda invazyonu vardı. Yani o bölgede bir miktar yayılmavardı. Bu ameliyatı özellikli kılan; eğer tümoral invazyon nedeniyle damar venefes borusundaki yapıları tamamen çıkarmış olsaydık sol akciğerinin tamamınıalmamız gerekiyordu. Nefes borusunda o tümörlü alanın çıkarılıp geri kalan sağlıklı akciğer dokusunu tekrar nefes borusuna ameliyatla bağladık. Akciğerin beslenmesi ve oksijenlenmesi için kan giden damarın da yaklaşık yüzde 30'lık kısmını, tümörlü alanı tamamen temizledik. Ona uygun cerrahi teknikleriuyguladık. Hastamız ameliyattan sonraki birinci günün sonunda hareketine başladı. Çok hızlı bir iyileşme sürecinde"

 

"Sigara içene kesinlikle ameliyat yapmıyoruz"

 

Akciğer tümörlerinin yüzde 90 oranında nedeninin sigara olduğunu vurgulayan Sedat Güneş, sigarayı bırakma sözü vermeyen hiçbir hastayı ameliyat etmediğini belirtti. "Sigara içen bir kimseye kesinlikle elektif şartlarda akciğer cerrahisi planlamam" diyen Güneş şöyle konuştu:

 

"Sigara içenlerin akciğerlerinde KOAH dediğimiz akciğerrahatsızlığı ve belli bir hacim kaybı vardır. Sigara iritasyonu küçük kılcallarda oluşturacağımız değişikliklerden dolayı ameliyat sonrasında pıhtılaşma faktörlerini etkileyebilir ve damar içinde pıhtı oluşturup beyne,kalbe, akciğerin farklı bölgelerine atabilir, hayatı tehdit edebilir, yani biz burada acımasız gibi görünsek de sigara içene elektif şartlarda kesinlikle ameliyat yapmıyoruz. Bu noktada hastamızdan söz istiyoruz, onların vereceği sözbizim için kesin kati hükmündedir. Bu sözü verdikten sonra da ameliyatıplanlıyoruz. Elektif dediğimiz yani seçtiğimiz hastalarda cerrahi planlarkensigara bizim için çok önemli hayati bir değer arzediyor."

 

Ali Yüksel'e de hastaneye geldiğinde ilk sorusunun sigara konusunda olduğunu ifade eden Güneş, hastanın sigarayı bıraktığını ve kesinlikle içmeyeceğini belirtmesi üzerine ameliyata aldıklarını anlattı.Hastanın ameliyat sonrası altıncı gününde iyileşmiş durumda olduğunu ve taburcu edileceğini kaydeden Güneş, "Hasta, ameliyat sonrası tekrar sigara içerse bunu hayatıyla öder" uyarısında bulundu.

 

"Allah beni kurtardı, inşallah tüm içenleri dekurtarır"

 

36 yıldır sigara içtiğini belirten Ali Yüksel, doktorlarasöz verdiğini ve artık sigarayı bıraktığını söyledi. "Sigara öyle bir pislik ki, her şeyi bildiğimiz halde içiyoruz" diyen Yüksel, "Biz şanslıydık erken müdahale edildi, inşallah sigara içenler bunları duyar ve sigaradan vazgeçerler" dedi. Özellikle gençlere seslenen Yüksel, "Sonpişmanlık fayda etmez, diye bir söz var. Pişman olsak da fayda etmez. Allahbeni kurtardı, inşallah tüm içenleri de kurtarır" diye konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

fert

08 Eylül 2014 Pazartesi 14:48

Cemaat haberleri başlamış??

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR