24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,556 TL
  • 5,357 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

4'NCÜ KATTAN DÜŞEN KIZ ISPARTA'DA TEDAVİ EDİLİYOR

4'NCÜ KATTAN DÜŞEN KIZ ISPARTA'DA TEDAVİ EDİLİYOR

Sağlık

SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı travma alanında ‘referans sağlık kuruluşu’özelliğini koruyor. Van’da 4’üncü kattan düşen 16 yaşındaki kız çocuğu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçak ile SDÜ’ye sevk edildi. Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Atay: “Ana bilim dalımız kurulduğundan bugüne kadar kadrosunda bulunan seçkin öğretim üyeleri ile beraber özellikle travma alanında hem Isparta’nın hem de çevre illerin referans hastanesi olmaya devam etmektedir. Ülkemizde sınırlı yerlerde yapılabilen pelvis asetabulum kırıkları yani kalça eklemi ile leğen kemiğin kırıklarının cerrahi tedavisi kliniğimizde son 5 yıldır başarıyla uygulanmaktadır. Ameliyat yapılan bölgenin damar-sinir açısından hem cerrahi zorluğu hem de uygun yapılmadığı takdirde hastalarda kalça eklemlerinde erken kireçlenmeyle sakatlığa yol açabilmektedir.”

SDÜ, Travma tedavisinde referans sağlık kuruluşu

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana bilim Dalı (ABD), kalça ve leğen kemiği kırıkları vakalarında Türkiye’nin referans sağlık kuruluşu konumunda yer alıyor. Zira bu vakalarda Türkiye’nin dört bir köşesinden sağlık kuruluşları SDÜ’ye sevk işlemi gerçekleştiriyor. En son vaka 31 Mayıs Çarşamba günü sabaha karşı 02: 00 sularında Van’dan geldi.

4’üncü kattan düşen kız çocuğu tedavi ediliyor

Van’da yaşayan 16 yaşındaki kız çocuğu ikamet ettiği apartmanın 4’üncü katından düşerek ağır şekilde yaralandı. Akciğer ve karaciğerindeki hasarın tedavisinin ardından kalça ve leğen kemiği kırıkları için SDÜ’ye sevk edilen 16 yaşındaki kız çocuğu 48 saat içerisinde Tıp Fakültesi’nde ameliyata alınacak.

Bölgede tek, çoğu sağlık kuruluşunda yapılamıyor

SDÜ Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tolga Atay, kalça ve leğen kemiği kırıkları ameliyatlarının çok özellik istediğini söyledi. Kalça ve leğen kemiği kırıklarının ulaşım ve damar- sinir yapısı açısından çok zor ameliyatlar sınıfına girdiğini kaydeden Prof. Dr.Atay, “Bölgede tekiz. Türkiye çapında ise sayılı merkezlerde bu tür ameliyatlar yapılıyor. Sağlık kuruluşları bu durumda SDÜ’ye sevk yapıyor” dedi.

31 Mayıs Çarşamba günü 02: 00 sularında Sağlık Bakanlığı’ndan tahsisli hava ambulans ile SDÜ’ye gelen hastanın da hazır olduğu an ameliyata alınacağını ifade eden Atay, şöyle dedi: “Van’da 16 yaşında birkız çocuğu 4’üncü kattan düşme sonucunda ağır yaralanmış. Van Eğitim- Araştırma Hastanesi’ne yatırılmış. Akciğerlerinde ve karaciğerindeki ağır yaralanmalardan dolayı 14 gün boyunca Van Eğitim- Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatırılmış. Karaciğer ve akciğer problemleri çözüldükten sonra hasta stabil hale getirilip, leğen kemiği ve kalça kemiğindeki kırıklar için hastanemize sevk edilmiştir. Kalça ve leğen kemiğindeki kırıkların tedavisi için Sağlık Bakanlığı’nın tahsis ettiği hava ambulansı ile hastamız Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastaneleri’ne getirildi. Hastamız Yoğun Bakım Ünitesi’ne alındı. Genel durumu iyi. Bilinci açık. Konuşuyor. Kısa bir süre içerisinde kalça ve leğen kemiğindeki kırıklar için gerekli cerrahi müdahalede bulunacağız. Travma tedavisinde diğer sağlık kuruluşları ile kıyaslandığı zaman referans hastane durumundayız. Leğen kemiği kırıkları özellik isteyen ameliyatlardır. Bu operasyonları yapan cerrah da çok fazla yok. Kalça ve leğen kemiği kırıklarına karşı cerrahi müdahaleyi ben ve Prof. Dr. Barbaros Baykal gerçekleştiriyor.

3 ay içerisinde yürümeye başlayabilir

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tolga Atay, ameliyattan sonra her süreç olumlu seyir ederse 16 yaşındaki kız çocuğunun 2- 3 ay içerisinde eskisi gibi yürüyebileceğini sözlerine ekledi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Kazazede

03 Haziran 2017 Cumartesi 05:00

Gecirdigim ağır trafik kazasindan sonra acil olarak SDÜ hadtanesine kaldirildim ve femur kırığı ameliyti gecirdim. Tolga beye ve ekibine tesekkur ederim. Başarili bir ameliyati aksam saatlerinde acil olarak gerceklestirdiler ve bize hicbir zorluk cikarmadilar. Ayni zamanda çene ve burun kemigi kiriklarima da plastik cerrah Fuat bey basarili bir ameliyat duzenledi. Kendisine de tesekkur ediyorum. Bu iki degerli doktorumuza Allah hizmetlerinin karsiligini ihsan etsin

Ege

03 Haziran 2017 Cumartesi 00:13

Oğlumun kolunun kırıldığını anlamayıp, bir hafta her gün hastaneye gel git yaptıran hastaneye mi sevk etmişler? Vay be üzüldüm düşen kıza...

sadi kaya

02 Haziran 2017 Cuma 23:16

BİR üniversite hastanesi için bu reklam çok basit kaçmış...

Hastanız Osman sengetli

02 Haziran 2017 Cuma 16:18

Tolga hocam, Metin Lütfi baydar hocamızın Isparta ya emanetidir. Metin hocamın en yakın asistanıydı, yıllarca en yakınındaki isimdi. Vay be Prof olmuş, İlker hocayı da kutlarım Metin hocanın çok yakın çalışma arkadaşını idari göreve getirtiği için.

İlginç

02 Haziran 2017 Cuma 13:57

Allah allah, 85 yaşındaki rahmetli halamı **** kırığı ile 2 gün, amleiyat için malzeme yok diyerek kırık kemikle bekleten ortopedi mi bunu söylemiş?

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR