25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,742 TL
  • 5,552 TL
  • 198,91 TL
  • 102.314
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

EN BÜYÜK ŞEHİR HASTANESİ ISPARTA’YA YAPILIYOR

EN BÜYÜK ŞEHİR HASTANESİ ISPARTA’YA YAPILIYOR

Sağlık

İl Genel Meclisindeki bütçe görüşmelerinde sunum yapan İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya 2013 yılından buyana yapılan ve 2017 yılında yapılacak yatırımlarla birlikte Isparta’da yapılan toplam sağlık yatırımının 765 milyon 275 bin TL’ye ulaştığını belirterek “Büyükşehir olmayan fakat şehir hastanesi yapılan Türkiye’de iki il var. Biri Yozgat biri Isparta. Nüfusa oranla yapılan şehir hastanesinde en fazla yatağa sahip olan ilde Isparta”dedi.

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü adına, İl Genel Meclisindeki bütçe görüşmelerinde sunum yapan Mehmet Karakaya Isparta’da yapılan ve yapımı devam eden sağlık yatırımları anlattı. İl Sağlık Müdürü Karakaya şehir hastanesinin açılmasının ardından il içindeki mevcut hastane binalarının kullanımı ile ilgili de bilgi vererek “bunlar Isparta’nın malı. Isparta için en faydalı şekilde nasıl değerlendirilebileceğine yine Isparta karar verecek. Bu binalarda başka işlermi yapılacak. Arsaları satılacak mı? Yeşil alan mı olacak? Bunlar milletvekillerimiz, valimizle birlikte konuşulup karar verilecek konular” dedi.

ISPARTA’DA AMBULANS EKSİĞİ YOK

Isparta’nın sağlık personeli noktasında iyi bir noktada olduğunu belirten Karakaya artık Isparta’da ambulans ihtiyacı kalmadığını belirtti. Karakaya “8 bin 15 sağlık personeli ile Isparta’da hizmet veriyoruz.57 adet ambulans ile 112 acil hizmeti vermekteyiz. Kasım ayı sonunda geçici kabul için bakanlıktan heyet gelecek ve inşallah 2017’nin ilk ayında bu hastanemizi hizmete açacağız. 2017 yılı için planlanan yatırımlarımız 50 yataklı Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanemiz 2016-2018 yatırım programına alındı. Eğirdir Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 acil binamız yatırıma alındı. Gönen Toplum Sağlığı Merkezimiz ve 112 acil binamız yıkılan binanın yerine yeniden yapılacak. Isparta Merkez Gülistan Mahallesine 112 acil istasyonu açacağız. Halıkent’te mevcut olan Aile Sağlığı Merkezi binasına 112 istasyonu açacağız. Isparta Davraz Dağı 112 Acil istasyonun yapımı bakanlığımız tarafından onaylandı. Şarkikaraağaç ve Yalvaç 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu da programımızda olan yerler” dedi.

SAĞLIKTA KOĞUŞ SİSTEMİ KALKIYOR

İl Sağlık Müdürü Karakaya “2013 yılından buyana yapılan ve2017 yılında yapılacak yatırımlarla birlikte Isparta’da yapılan toplam sağlık yatırımı 765 milyon 275 bin TL’dir. Büyükşehir olmayan fakat şehir hastanesi yapılan Türkiye’de iki il var. Biri Yozgat biri Isparta. Nüfusa oranla yapılan şehir hastanesinde en fazla yatağa sahip olan ilde Isparta” diye konuştu.

 

Sağlıkta koğuş sistemini kaldırmayı hedeflediklerini belirten İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya “eski hastanelerimizde koğuş sistemli 4-5 kişilik odalar vardı. Fakat yeni yapılan şehir hastanemizde en fazla iki kişilik odalar. Bugün eski hastanelere gelen hastaların ve yakınlarının büyük bölümü mahremiyet gibi nedenlerle tek kişilik yada iki kişilik odalar istiyor.Tek kişilik odalar 35 m2, iki kişilik odalarımız 40 m2. Peki neden yeni yapılan Şehir Hastanesinde bütün odalar tek kişilik değil diye soracak olursanız;özellikle yaşlı hastalarda sosyal iletişim gereği yanında diyalog kuracağı bir kişinin olması sağlıklı oluyor. Toplumumuz da hacı arkadaşlığı, asker arkadaşlığı, hastane arkadaşlığı gibi yerleşmiş ilişkiler var” dedi.

 

2017 İÇİN 300 BİN TL ÖDENEK

 

İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya 2016 yılında ayrılan ödeneklerin kullanım şekli ile ilgili de bilgi vererek “2016 yılında hizmet binası yapım onarımı için 50 bin TL ödenek ayrılmıştı. Biz bunun 28 bin TL’sini harcamıştık. 22 bin TL’si bekliyor. Kara taşıtı alımı için 200 bin TL TL’lik ayrılan ödeneğin 175 bin TL’si harcandı. 25 bin TL’si bekliyor. Tıbbi cihazalımı için ayrılan 10 bin TL ödenek vardı. Tamamı harcandı. 2017 yılı için iseİl Özel İdaresi Bütçesinden bina yapım onarımı için 100 bin TL, tıbbi cihaz araç gereç alımı için ise 200 bin TL ödenek ayrıldı” ifadelerini kullandı.

 

ŞEHİR HASTANESİNDE DAHA FAZLA PERSONEL ÇALIŞACAK

 

Şehir Hastanesinin hizmete açılmasının ardından il içindeki hastanelerin sağlık hizmeti vermeyeceğini söyleyen Mehmet Karakaya “il içindekiDevlet Hastanesi, Gülkent Devlet Hastanesi ve Doğumevi şehir hastanesinin açılmasının ardından sağlık hizmeti vermeyi bırakacak. Burada çalışan elemanlardan devlet memuru olanlar yine Sağlık Bakanlığı bünyesinde Şehir Hastanesinde çalışmaya devam edecek. Fakat sözleşmeli olarak çalışan personeli Afken kendisi alacak. Bu eleman alımı işini de Tepe diye bir firmaya verdiklerini duyduk. Şehir hastanesinde mevcut hastanelerimizde çalışan sözleşmeli personelin yaklaşık 200 kişi fazlası kadar sözleşmeli temizlikçi,güvenlikçi, tıbbi sekreter çalışacak. Oralara alınacak elemanların seçimi Akfen’e ait. Mevcut hastanelerimizde çalışan personelden kendine güvenen,enerjisinin olduğuna inana kişiler gidip şehir hastanesinde çalışabilir. Zaten yeni hastaneye alınacak elemanlar yine Isparta’dan elemanlar olacak” diye konuştu. 

 

MEVCUT BİNALAR NE OLACAK?

 

İl Sağlık Müdürlüğünün, sözleşme gereği Akfen’e ciddi yaptırımları olabileceğini söyleyen Karakaya “örneğin bir hastanın koridorda bir yeri kanadı bir kan mı damladı. Akfen orayı üç dakika içinde temizletip ilgili butona basmaması halinde biz bir yaptırım uygulayabileceğiz.Resepsiyonda hasta yanına refakatçi isteme hakkına sahip. Resepsiyonda bir dakika içinde refakatçi verilmeyip ayakta bekletilen hastayı görürsek bizonlara ceza keseceğiz. Hastanenin yönetimi tamamen Sağlık Bakanlığındadır.Mevcut boşalacak binalar da Isparta’nın menfaatleri için en iyi şekilde nasıl değerlendirilebilecekse o şekilde değerlendirilecek. Oraların nasıl değerlendirileceğine Isparta kamuoyu karar verecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ısparta

13 Kasım 2016 Pazar 12:51

sayın müdür,hep hastanelerin olağan ve olması gerekenlerinden bahsetmişsiniz.peki insanımız mutlu huzurlu olup sağlıklı beslenerek, sağlıklı gıda çevre,sosyal hayat,hane halkının gelirlerinin yükseltilmesi,psikolojik olarak mutlu bir toplum içinde birşeyler yapsak .çokmu zor.

hastane

11 Kasım 2016 Cuma 15:08

bide şu açıdan bakalım;(gülkent,devlet,kdoğum)yani üç hastane kapanacak.

DERSİNİ İYİ ÇALIŞ

11 Kasım 2016 Cuma 10:32

KOCAELİNE YAPILAN HASTANEYİ İNCELE İSTERSEN

Kripto

11 Kasım 2016 Cuma 09:02

Akfenin şu kadar sorumluluğu varmış, bir kan damlamış, 3 dakikada silmezse ceza kesilecekmiş miş...Geç bunları müdür.Akfen personelin tepesine çökecek, kölelik düzeni getirecek. Sen önce bunlara bak. Hekimlerin kaliteli mi? Sayıya değil, kaliteye bak. Bir de kimlerin referansıyla müdür yapıldığına bak.

sağlıkta ihraçlar ve sorular- okul kriteri ve tek

11 Kasım 2016 Cuma 09:01

sayın valim sağlıkta ihraçlarda sorular, tek okuldan dolayı yu göreve iade, gb açığa alınmıyor ihraç ettiklerinzi siz biliyosunuz

Sayın müdürün ıhraclarda da en büyük soru işareti

11 Kasım 2016 Cuma 07:57

Sayın müdürün. Ihraclarda bılgınuz dışundamı gelişti. Tek kriter okuldan ihraç yaptınız. Göreve iade yaptınız. Açığa bile almadıgınız var. Ispartada neler oluyor

tıbbi cihaz

11 Kasım 2016 Cuma 07:19

2016 yılı bütçesinde araç alamı için 200bin tl,tıbbi cihaz için 10 bin tl!!!10 bin tl neye merak edecek merak ediyorum doğrusu!!!

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR