20 Nisan 2018 Cuma

  • 4,047 TL
  • 4,994 TL
  • 174,81 TL
  • 112.122
ISPARTA 11°
ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA'DA OPERASYON 6 GÖZALTI VAR

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA BELEDİYESİ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ISPARTA'DA SKANDAL İDDİA

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

ÖLEN ANNE VE KIZIN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Zorla Kaçırılan Adam Zorla Kaçırılan Adam Bulgur Pilavı mı İster

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde elma sattıkları tüccarı kaçırıp tartakladıkları iddiasıyla yargılanan 5 üreticiden Şükrü Çapraz, "Evde misafir ettik. Hatta eşime, 'Yenge senin bulgur pilavın çok güzel oluyor.

Isparta

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde elma sattıkları tüccarıkaçırıp tartakladıkları iddiasıyla yargılanan 5 üreticiden Şükrü Çapraz,"Evde misafir ettik. Hatta eşime, 'Yenge senin bulgur pilavın çok güzeloluyor. Pişir de yiyelim' dedi. Zorla kaçırılan adam bulgur pilavı mı ister?Hem aşımızı, ekmeğimizi yedi hem emeğimizi çaldı" diye konuştu.

 

Yalvaç'a bağlı Aşağı Tırtar Köyü'nde elma bahçeleri bulunanOsman, Mustafa ve Arif Çoban kardeşler ve Osman Çoban'ın oğlu Mustan Çoban ileŞükrü Çapraz, 5 yıl önce kendisini elma tüccarı olarak tanıtan Nadir Çelik'eürün sattı. 40 bin liranın üzerindeki alacakları için 29 bin 500 liralık çekalan üreticiler paralarını tahsil etmeyi beklerken, Nadir Çelik kendisini zorlakaçırdıkları ve köyde alıkoyarak darp ettikleri iddiasıyla üreticilerdenşikayetçi oldu. 2010 yılında meydana gelen olay sonrası gözaltına alınan vehaklarında 'adam kaçırma, nitelikli yağma, tehdit ve darp' suçlarından davaaçılan üreticiler, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hakim karşısınaçıktı.

 

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

 

Dün yapılan duruşmaya tutuksuz yargılanan 5 sanıktan Osman ve Mustafa Çoban ile Şükrü Çapraz katılırken, davacı sanık Nadir Çelik katılmadı. Mahkeme heyetine mütalaasını sunan savcı, sanıkların tehdit ve kişiyi kaçırma suçlarından, Mustan Çoban'ın yaralamadan, davacı sanık Nadir Çelik'in ise sahte çek tanzim etmekten cezalandırılmasını istedi. Mahkeme BaşkanıMustafa Mutlu sanıklara mütalaa hakkındaki savunmalarını sordu.

 

'BORÇLARI ÖDEMEK İÇİN TRAKTÖRÜMÜ SATTIM'

 

Sanıklardan Mustafa Çoban, Nadir Çelik'in o tarihte Senirkent İlçesi'nde olduğunu ve paralarını almak üzere yanına gittiklerini söyledi. Bunun üzerine Çelik'in kendilerine "Köye gidelim, sizin işi oradahalledelim" diyerek köye geldiğini ve kendisini evde misafir ettiklerinibelirten Mustafa Çoban, suçlamaları kabul etmedi. Diğer sanık Osman Çoban,"Biz cahil insanlarız, bizi kandırdı. 1 yıllık emeğimizi çaldığıyetmiyormuş gibi bir de suçladı. Borçları ödemek için traktörümü sattım"dedi.

 

'KAÇIRILAN ADAM BULGUR PİLAVI MI İSTER'

 

Sanık Şükrü Çapraz ise Çelik'in köye kendi rızasıyla geldiğini söylerken, "Evde misafir ettik. Hatta eşime, 'Yenge senin bulgur pilavın çok güzel oluyor. Pişir de yiyelim' dedi. Zorla kaçırılan adam bulgurpilavı mı ister? Hem aşımızı, ekmeğimizi yedi hem emeğimizi çaldı. Biz paramızı almak istiyoruz. Amelelere de para vermedi, 5 senedir para beklerler" diye konuştu.

 

HEM DAVACI HEM SANIKLAR CEZA ALDI

 

Mahkeme heyeti alacakların tahsiline başka mahkemenin bakacağını belirterek, kararı açıklamak üzere duruşmaya ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti sanıkların nitelikli yağma, adam kaçırma suçlarından beraatına karar verirken, Mustafa, Osman ve Arif Çoban ile Şükrü Çapraz'a tehdit suçunu işledikleri gerekçesiyle 2'şer yıl hapis cezası verdi. Sanıkların cezası, duruşmadaki iyi hallerinden dolayı 1 yıl 8 aya indirildi. Diğer sanık Mustan Çoban'a ise adam yaralayacak derecede darp suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verilirken, davacı sanık Nadir Çelik hakkında da sahte çek tanzim etmekten 2 yıl hapis cezası verildi, ceza 1 yıl 8 aya indirildi.

 

'PARA YERİNE HAPİS ALDIK'

 

Duruşmadan sonra açıklama yapan Mustafa Çoban, "5 yılönce 40 bin liranın üzerinde alacağımız vardı. Şahıs bize 29 bin 500 TL'lik çekverdi. Ancak biz para almayı beklerken 5 yıl mahkemelerde süründüğümüz yetmiyormuş gibi üstüne üstlük bir de ceza aldık. Hırsız başkası, cezayı alanbaşkası. Köylü olunca bizi göz göre göre dolandırdı. O şimdi bizim elma paraları ile sahilde güneşlenirken biz hala borçları kapatmanın derdiyle uğraşıyoruz. Kararı temyiz edeceğiz" dedi

haber Nurettin Arkan !

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR