24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,567 TL
  • 5,353 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

YUVADA ÇOCUK KALMASIN...

Devlet tarafından güvenceleri sağlanan maddi durumu iyi olmayan ve kimsesiz çocukları sizde korumak ister misiniz?

Isparta
 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyucu aile uygulamasının yaygınlaştırılması için çalışma başlattı.
Isparta'da koruyucu aile yanına verilecek 20 çocuğun bulunduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, devlet koruması altındaki çocukların artık yuva ve yurtlarda barınmayacaklarını hepsinin aile ortamında yetişmesinin sağlanacağını söyledi.
Isparta Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü Yakup Kütük, 'Koruyucu aile' uygulaması kapsamında devlet koruması altındaki çocukların yuva ve yurtlarda barınamayacaklarını hepsinin aile ortamında yetişmesinin sağlanacağını söyledi.
Isparta'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü. Koruyucu aile uygulamasının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 'Önce Çocuk' sloganıyla kampanya başlattı. Çocukların ailelerinin yanında yetişmesine önem verdiklerini belirten İl Müdürü Yakup Kütük, çeşitli sebeplerden dolayı ailesi yanında yetişme imkanı olmayan çocukların aile yanında yetişme ortamları oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
Çocuk Evleri'nde aile ortamı oluşturarak çocukların yetiştirilmesini sağladıklarını kaydeden Kötük, "yurt ve yuva ortamında barınan çocuklarımızın arasından bazılarını koruyucu ailelere vermeyi düşünüyoruz. Bir çocuğun aile yanında yetişememesi hem çocuk hem ailesi için problemdir. Biz sıkıntılar paylaşıldıkça azalır sevinçler paylaşıldıkça çoğalır parolasından hareketle hem çocuğumuzun hem ailenin sıkıntısını paylaşmak adına koruyucu aile olalım diyoruz. Koruyucu aile, çocuğu kısa süreli olarak yetiştirilmesini sağlayan ailedir.
Bu gönüllü olabildiği gibi bizim de desteğimizle koruyucu aile olabilir" dedi. Isparta'da koruyucu aileye verilebilecek yuva ve yurtta çocuklar olduğunu belirten Kütük, "Her çocuğun bir aile yanında büyümeye hakkı vardır' diyoruz. Bu hakkı koruyucu aile vasıtasıyla kullandırmak istiyoruz. Devlet olarak biz yanınızdayız.
Çocuklarımızın aile ortamında en iyi şekilde yetiştirilmesi için üzerimize düşen sorumlulukları alıp çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirelim" diye konuştu. ÇOCUK YUVALARI KAPANIYOR Isparta'da 32 koruyucu aile bulunduğunu kaydeden Kütük, "Hemen koruyucu aile yanına çıkarılabilecek 20 çocuğumuz var.
Bu kampanyamız sonucunda koruyucu aile sayısının 50 rakamlarına ulaşabileceğini zannediyorum. Koruyucu ailelik onu evlat edinme değil, çocuğun eğitim, kültürel ve sosyal alanda yetiştirilmesine yardımcı olmaktır. Evlat edinmede çocuk o ailenin kütüğüne geçer. Biz anne ve babasının yetiştirme imkanı olmadığı çocukları başka bir aile ortamında yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Yıllardır uygulanan yurt ve yuva uygulaması çok başarılı değil. Alınan neticeler hedeflediğimiz neticeler değil. Bu nedenle hep aile ortamına yönlendiriyoruz. 2013 yılı sonuna kadar çocuk yuvası kapanacak. 2014 yılında Atabey Kız Yurdu ve Isparta'da ki Çocuk Yurdu kapatılacak. Koruyucu ailedeki, evlat edinme, sevgi evleri uygulamalar sürecek. Yurtta kalan çocukları çocuk evlerimize alacağız. 17 çocuk evinde 106 çocuğumuza bakıyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR