23 Ocak 2018 Salı

  • 3,776 TL
  • 4,645 TL
  • 162,07 TL
  • 118.400
ISPARTA -1°
FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

YUVADA ÇOCUK KALMASIN...

Devlet tarafından güvenceleri sağlanan maddi durumu iyi olmayan ve kimsesiz çocukları sizde korumak ister misiniz?

Isparta
 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyucu aile uygulamasının yaygınlaştırılması için çalışma başlattı.
Isparta'da koruyucu aile yanına verilecek 20 çocuğun bulunduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, devlet koruması altındaki çocukların artık yuva ve yurtlarda barınmayacaklarını hepsinin aile ortamında yetişmesinin sağlanacağını söyledi.
Isparta Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü Yakup Kütük, 'Koruyucu aile' uygulaması kapsamında devlet koruması altındaki çocukların yuva ve yurtlarda barınamayacaklarını hepsinin aile ortamında yetişmesinin sağlanacağını söyledi.
Isparta'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü. Koruyucu aile uygulamasının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 'Önce Çocuk' sloganıyla kampanya başlattı. Çocukların ailelerinin yanında yetişmesine önem verdiklerini belirten İl Müdürü Yakup Kütük, çeşitli sebeplerden dolayı ailesi yanında yetişme imkanı olmayan çocukların aile yanında yetişme ortamları oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
Çocuk Evleri'nde aile ortamı oluşturarak çocukların yetiştirilmesini sağladıklarını kaydeden Kötük, "yurt ve yuva ortamında barınan çocuklarımızın arasından bazılarını koruyucu ailelere vermeyi düşünüyoruz. Bir çocuğun aile yanında yetişememesi hem çocuk hem ailesi için problemdir. Biz sıkıntılar paylaşıldıkça azalır sevinçler paylaşıldıkça çoğalır parolasından hareketle hem çocuğumuzun hem ailenin sıkıntısını paylaşmak adına koruyucu aile olalım diyoruz. Koruyucu aile, çocuğu kısa süreli olarak yetiştirilmesini sağlayan ailedir.
Bu gönüllü olabildiği gibi bizim de desteğimizle koruyucu aile olabilir" dedi. Isparta'da koruyucu aileye verilebilecek yuva ve yurtta çocuklar olduğunu belirten Kütük, "Her çocuğun bir aile yanında büyümeye hakkı vardır' diyoruz. Bu hakkı koruyucu aile vasıtasıyla kullandırmak istiyoruz. Devlet olarak biz yanınızdayız.
Çocuklarımızın aile ortamında en iyi şekilde yetiştirilmesi için üzerimize düşen sorumlulukları alıp çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirelim" diye konuştu. ÇOCUK YUVALARI KAPANIYOR Isparta'da 32 koruyucu aile bulunduğunu kaydeden Kütük, "Hemen koruyucu aile yanına çıkarılabilecek 20 çocuğumuz var.
Bu kampanyamız sonucunda koruyucu aile sayısının 50 rakamlarına ulaşabileceğini zannediyorum. Koruyucu ailelik onu evlat edinme değil, çocuğun eğitim, kültürel ve sosyal alanda yetiştirilmesine yardımcı olmaktır. Evlat edinmede çocuk o ailenin kütüğüne geçer. Biz anne ve babasının yetiştirme imkanı olmadığı çocukları başka bir aile ortamında yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Yıllardır uygulanan yurt ve yuva uygulaması çok başarılı değil. Alınan neticeler hedeflediğimiz neticeler değil. Bu nedenle hep aile ortamına yönlendiriyoruz. 2013 yılı sonuna kadar çocuk yuvası kapanacak. 2014 yılında Atabey Kız Yurdu ve Isparta'da ki Çocuk Yurdu kapatılacak. Koruyucu ailedeki, evlat edinme, sevgi evleri uygulamalar sürecek. Yurtta kalan çocukları çocuk evlerimize alacağız. 17 çocuk evinde 106 çocuğumuza bakıyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR