20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

YUVA, RESMEN KAPANDI

33 yıllık hizmet dönemi, sona erdi

Isparta
Isparta'da Aile ve Sosyal Politikalar İlMüdürlüğü bünyesinde hizmet veren ÇocukYuvası, Cuma günü itibariyle resmenkapanıyor. Yuvada kalan tüm çocuklar, ya evlatlık verildi ya koruyucu aile yanında bir aileye kavuştu ya da açılan çocuk evlerine alındı. Yani, 33 yıldır hizmet veren bina artık
sessizliğe büründü
maddi sorunlar nedeniyle burada hayatını idame ettirmek durumunda kalan çocukların hatıralarıyla dolu bina sessiz günler yaşıyor. Yaklaşık bir aydır boş olan bina, hizmet anlamında da miadını Cuma günü itibariyle dolduruyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük, bakanlığın yeni politikası gereği yapılan değişimi  anlattı ve elde edilen başarıyı paylaştı.
“Çocuk yuvamız Özkanlar kavşağının üzerinde İl Müdürlüğümüzün hemen altında bulunan erkek yetiştirme kompleksinin içinde bulunan çocuk yuvamız 21 Haziran itibariyle resmen kapanacaktır.
Yuvamızın kapatılmasını şöyle sağladık evlat edindirebilecekleri evlat edindirdik koruyucu aileye verilebilecekleri koruyucuaileye verdik ve çocuk evlerine çıkarabileceklerimizi de çocuk evlerine çıkardık yani çocuk evlerimizim yine bizim kuruluşlarımız Isparta’da şuanda 22 tane çocuk evimiz oldu ve bu evlerimizde 136 çocuğumuz var koruyucu 47 ailemizin yanında 53 tane çocuğumuz var.
Bazen kardeşleri aynı anda aynı aileye verebiliyoruz, ancak 3 çocuğumuzda şuanda koruyucu aileye adaptasyon sürecinde bu ne demek biz hemen koruyucu aile ile çocuğu buluşturup bu sizin yanınızda yetişsin demiyoruz. Biz çocuğu koruyucu aileye veriyoruz belli bir süre izliyoruz yani çocuğun uyumu, annenin babanın ve ailedeki diğer çocukların uyumu, akraba grubununuyumunu gözlemliyoruz her şey çok normal şartlarda gelişirse 3 haftalık 1 aylık bir gözlemlemenin sonucunda koruyucu aileye veriyoruz şuanda da bu durumda üç çocuğumuz var dolayısıyla bu sayımız 50 aile ve 56 çocuk yakında olacak ancak hedefimiz bu ayda 60 çocuğa ulaşmak idi böyle bir hedef koyduk çünkü çocuk kendi öz ailesinin yanında yetişemiyorsa koruyucu ailede evlat edindirmede yetişsin oda olmuyorsa çocukevlerinde yetişsin önceliğiyle gidiyoruz.
Nüfus bazlı oranlandığı zaman Isparta Türkiye birincisi. Evlatedindirme konusunda da bize evlat edinmek için müracaat eden 50 ailemiz var ancak evlat edindirme koruyucu aile gibi çok kısa sürede gerçekleşmiyor biraz uzun süreçler gerekiyor şuanda evlat edindirmeye uygun çocuk yok elimizde ancak bugün olmaması yarın olmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.
Öte yandan boşaltılan Çocuk Yuvası’nın yerine yeni hizmet binasının yapımı için de girişimlerin başlatıldığı öğrenildi.
 KANAL32'NİN VİDEO HABERİNİ SİZLER İÇİN PAYLAŞIYORUZ
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR