21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,579 TL
  • 5,393 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

YÜKSEK GERİLİM HATTINA ÖĞRENCİ YURDU

Akdeniz Gazetesinin haberi gündeme bomba gibi düştü. Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 2012 yatırım programına aldığı 1000 kişilik öğrenci yurdu...

Isparta
Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 2012 yatırım programına aldığı 1000 kişilik öğrenci yurdu...

 Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 2012 yatırım programına aldığı 1000 kişilik öğrenci yurdu, SDÜ’ nün gösterdiği yerin hafriyat alan ve üzerinden yüksek gerilim hattı geçmesi nedeniyle yapılamıyor.

 
YER TESLİMİ YAPILAMADI
 
Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 2012 yılı için yatırım programına aldığı 3 öğrenci yurdundan 2'sinin yer teslimi tamamlandı. Isparta merkezde planlanan 1000 öğrencilik yurdun ise henüz yer teslimi yapılamadı. SDÜ Rektörlüğü'nün üniversite sahası içerisinde yurt inşaatı için gösterdiği yer hafriyat alanı ve üzerinden yüksek gerilim enerji hattı geçmesi nedeniyle KYK Genel Müdürlüğü'nce kabul görmedi.
 
BİLGİÇ: YATIRIM KAÇABİLİR
 
AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta merkez, Keçiborlu ve Uluborlu'da yükseköğretim yurtlarının yapılması kararının büyük bir ikna süreci sonrasında alındığını belirtti. Uluborlu ve Keçiborlu'da yer teslimi yapılırken SDÜ'de henüz bu sürecin tamamlanamamasından yakınan Bilgiç, "SDÜ'den yeni bir yer göstermesini bekliyoruz. Aksi taktirde bu yatırım yapılamayacaktır" dedi.
 
Isparta, her geçen gün yükseköğretim öğrenci sayısının artmasından gurur duyuyor ancak madalyonun öbür yüzünde barınma sorununa yönelik çözümde duyarlı yaklaşım gösterilmiyor. Özellikle maddi durumu zayıf aile çocuklarının barındığı Kredi Yurtlar Kurumu Yükseköğretim Öğrenci Yurdu'na yaptırmak için binlerce öğrenci sırada beklerken, yurt kapasitesini artırmaya yönelik önemli bir karar uygulanamıyor.
 
ISPARTA'DA YER TESLİMİ YAPILAMADI
 
Akdeniz muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2012 yılı programı kapsamında Merkezde 1000, Keçiborlu ve Uluborlu'da ise 400'er öğrencilik yükseköğretim yurdu yatırımı planladı. Bu program kapsamında Keçiborlu ve Uluborlu'da yurt yapılacak arsa ilçe belediyeleri tarafından hızlı bir şekilde temin edilerek KYK Genel Müdürlüğü'ne teslimi yapıldı.
Isparta merkezde ise yılsonu yaklaşmasına rağmen henüz yer teslimi yapılamadı.
 
KYK UYGUN GÖRMEDİ
 
Merkezde 1000 öğrencilik ek yükseköğretim yurdu yapılması sürecindeki sorun ise SDÜ Rektörlüğü'nün KYK Genel Müdürlüğü'ne gösterdiği yerin uygun görülmemesi. Edinilen bilgilere göre. SDÜ Rektörlüğü, yurt için üniversite sahası içerisinde içinde hafriyat bulunan ve üzerinden yüksek gerilim hattı geçen bir yer gösterdi. KYK Genel Müdürlüğü de hafriyatın temizlenmesi ve yüksek gerilim hattının kaldırılması isinin maliyetli olacağı gerekçesiyle SDÜ'nün gösterdiği yeri kabul etmedi. Yurt yapımı için SDÜ'den yeni yer gösterilmesi istendi.
 
SDÜ REKTÖRLÜĞÜ YER GÖSTERMELİ
 
AK Parti Isparta Milletvekili ve Plan-Bütçe Komisyonu Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, SDÜ Rektörlüğü'nden yurt için uygun bir yer göstermelerini beklediklerini söyledi". Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nü Isparta’da 3 öğrenci yurdu yapılması için zar-zor ikna ettiklerini anlatan Bilgiç, "SDÜ Rektörlüğü'nün yurt yapımı için gösterdiği yerde hafriyat ve yüksek gerilim hattı bulunuyor. Bu yerin yatırıma uygun hale getirilmesi oldukça maliyetli ve uzun süreç alacak. KYK Genel Müdürlüğümüz gösterilen yeri uygun görmedi, yeni bir yer gösterilmesi bekleniyor. 2012 programındaki bu yatırım eğer uygun bir yer gösterilmezse başka bir ile kaydırılabilir.
 
Rektörlüğümüz bu konuda duyarlı davranıp, uygun arsayı biran önce göstermelidir. Isparta’da okuyan çocuklarımız bizlere emanet. Bir çoğunun yüksek kira paralarını ödeyecek gücü yoktur. Devletimizin yurtlarından faydalanmalarını sağlamak bizim en büyük görevimizdir. Çünkü o çocuklar bizlere emanet. SDÜ Rektörü'nden duyarlı bir yaklaşım bekliyoruz" diye konuştu.
 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR