21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,560 TL
  • 5,358 TL
  • 188,14 TL
  • 103.020
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Yılankıran Çeşmesi, gün yüzüne çıkıyor

Türklerin, Osmanlı'nın sokak çeşmesi kültürü bir başkadır. O kültür, artık unutulmaya yüz tutsa da tarihe sahip çıkıp değerleri yeniden tanıtmak gerekiyor.

Isparta

İşte Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bir Isparta değerini bir Osmanlı kültürünü gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başladı.

Adres ise Sülübey Mahallesi…

5 asırdır ayakta duran ve 2001 yılında tescili yapılan Yılankıran Çeşmesi’nde kazı çalışmaları başladı ve haber ekimiz çalışmayı yerinde görüp inceledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdulah Kılıç, “Yapıldığı dönemde çok önem arzeden 1519 yılında Musa Oğlu İsah Fatih tarafından yaptırılan bu çeşme Yılankıran Çeşmesi olarak ilimizde Sülübey Mahallesi Çayboyu kenarında özel mülkiyetin yanında bulunuyor. Bu çeşme yıllardır bir virane haldeydi. Üzeri toprak kaplıydı. Bu çeşmeyi tarihi eserlerimizi korumak ve yaşatmak adına Müze Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmaya başladık. Isparta Belediyesi’ne ait olan bu çeşmenin gerekli temizlik ve diğer işlerinde belediye çok destek verdi. Yaklaşık 5 asırlık bu çeşmeyi koruma altına almada herkesten gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz” dedi.

Müze Müdürü Mustafa Akaslan da yaptıkları kazı çalışmalarından söz etti. Akaslan, “Yılankıran Çeşmesi büyük ve deposu olan bir çeşme. İki cepheli bir çeşme. Güney cephesi toprak altında olduğu için çoğu kişi bilmiyordu, mahalle halkı bile şaşırdı. 2 cephesinde de derin kemerleri var. Bu kemerler dikdörtgen silmeler içine alınmış. Adeta bir medrese, kervansaray girişi gibi taç kapı gibi şekillendirilmiş” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kılıç, Yılankıran Çeşmesi’nin hikayesini de anlatırken, yapıldığı tarihlerde çeşmeye bir yılan girdği ve ikiye ayrılarak her iki çeşmeden çıktığının rivayet edildiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Yılankıran Çeşmesi’nde yapılan bu ilk kazı çalışmasının, ilimizdeki diğer tarihi çeşmelerde de önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi. 

Yılankıran Çeşmesi, tarihe yeniden merhaba demek için ilk adımı attı, darısı diğer çeşmelerin başın

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR