23 Ocak 2018 Salı

  • 3,784 TL
  • 4,638 TL
  • 162,58 TL
  • 117.235
ISPARTA -1°
FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ'DAN 1'İ ESKİ KOMİSER OLMAK ÜZERE 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

ISPARTA İÇİN REKOR HEDEF TAM 420 KM

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

CİNNET GEÇİREN ANNE KIZINI BIÇAKLADI

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

5 DAKİKADA OLANLAR OLDU KORKU DOLU ANLAR

Yılankıran Çeşmesi, gün yüzüne çıkıyor

Türklerin, Osmanlı'nın sokak çeşmesi kültürü bir başkadır. O kültür, artık unutulmaya yüz tutsa da tarihe sahip çıkıp değerleri yeniden tanıtmak gerekiyor.

Isparta

İşte Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bir Isparta değerini bir Osmanlı kültürünü gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başladı.

Adres ise Sülübey Mahallesi…

5 asırdır ayakta duran ve 2001 yılında tescili yapılan Yılankıran Çeşmesi’nde kazı çalışmaları başladı ve haber ekimiz çalışmayı yerinde görüp inceledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdulah Kılıç, “Yapıldığı dönemde çok önem arzeden 1519 yılında Musa Oğlu İsah Fatih tarafından yaptırılan bu çeşme Yılankıran Çeşmesi olarak ilimizde Sülübey Mahallesi Çayboyu kenarında özel mülkiyetin yanında bulunuyor. Bu çeşme yıllardır bir virane haldeydi. Üzeri toprak kaplıydı. Bu çeşmeyi tarihi eserlerimizi korumak ve yaşatmak adına Müze Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmaya başladık. Isparta Belediyesi’ne ait olan bu çeşmenin gerekli temizlik ve diğer işlerinde belediye çok destek verdi. Yaklaşık 5 asırlık bu çeşmeyi koruma altına almada herkesten gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz” dedi.

Müze Müdürü Mustafa Akaslan da yaptıkları kazı çalışmalarından söz etti. Akaslan, “Yılankıran Çeşmesi büyük ve deposu olan bir çeşme. İki cepheli bir çeşme. Güney cephesi toprak altında olduğu için çoğu kişi bilmiyordu, mahalle halkı bile şaşırdı. 2 cephesinde de derin kemerleri var. Bu kemerler dikdörtgen silmeler içine alınmış. Adeta bir medrese, kervansaray girişi gibi taç kapı gibi şekillendirilmiş” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kılıç, Yılankıran Çeşmesi’nin hikayesini de anlatırken, yapıldığı tarihlerde çeşmeye bir yılan girdği ve ikiye ayrılarak her iki çeşmeden çıktığının rivayet edildiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Yılankıran Çeşmesi’nde yapılan bu ilk kazı çalışmasının, ilimizdeki diğer tarihi çeşmelerde de önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi. 

Yılankıran Çeşmesi, tarihe yeniden merhaba demek için ilk adımı attı, darısı diğer çeşmelerin başın

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR