20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,745 TL
  • 5,497 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
ISPARTA 21°
CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

Yıkım kararı Meclisten çıktı

Eski Özel İdare binasının yıkılmasına ilişkin karar hiç bekletilmeden alındı.

Isparta

 

Eski Özel İdare binasının yıkılmasına ilişkin karar hiç bekletilmeden alındı. Karar Vali’nin onayına sunulacak. Ardından İl Encümeni tarafından yıkımın yöntemi belirlenecek.

 

Otel yapılmasına karar verilen  Esik Özel İdare binasının avam projesi teklifinin Belediye Meclisi’nde beklemesi İl Genel Meclisi üyelerini yolundan döndürmedi. Haziran ayında gündeme gelen binanın yıkım önerisi,  5 gün içerisinde komisyonlar tarafından raporlanarak Meclis’in önüne getirildi.  Binanın yetkili makamlar tarafından onaylanmasının hemen ardından yıktırılması sağlanacak.

 

 Plan Bütçe ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarının ortak hazırladığı raporu AK Partili Nail  Yaşar Akgül okudu. Akgül, 1970’li yıllarda yapılan  eski Özel İdare hizmet binasının  iç konumu, ısı yalıtım pozisyonu ve katların kullanımı açısından hiç uygun durumda bulunmaması, elden geçirilme mecburiyetinin olmaması nedeniyle bodrum ve zemin katta gerekli tadilatların yapılması için kiracılarına gerekçeli tahliye tebligatı gönderilmesiyle bugün gelinen sürecin başladığını söyledi.

         Söz konusu binayla ilgili güçlendirme maliyetinin  yeniden yapım maliyetine oranının yüzde 58,88’ine tekabül etmesi dolayısıyla  güçlendirmenin mevcut duruma göre ekonomik olmayacağının anlaşıldığını belirten Akgül, “ Bu nedenle binanın yıktırılarak ilimizin kimliğine, tarihine, kültürüne, sosyoekonomik yapısına uygun bir projenin gerçekleştirilmesine karar  verildi. Ancak Belediyemizce imar durumu ile ilgili düzenlemenin bugüne kadar yapılmaması nedeniyle bir sonuca ulaşılamayan taşınmazla ilgili  İl Özel İdaresi hesap iş ve işlemlerini denetleyen Sayıştay denetçilerince tanzim edilen  raporda hizmet binasının boş tutulması nedeniyle  uğranılan gelir kaybı ve binada oluşmuş hasarın nedenlerinin  açıklanması sorgu konusu oldu” dedi.

         Akgül, bu nedenle depreme dayanıklı bulunmayan ve ayrıca mevcut haliyle de çağın ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikte olmayan İl Özel İdaresi  eski hizmet binasının  yetkili organlarca da onaylanacak şartname hükümleri doğrultusunda ivedilikle yıktırılması uygun görüldü” dedi.

 Bundan sonraki süreçte Meclis’in aldığı karar Vali onayına sunulacak. İl Encümeni de yıkımın hangi yöntemle,  (ihale, kendi imkanları) yapılacağına kara verecek.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR