28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,629 TL
  • 5,427 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

YENİ VEKİLLERE BÜYÜK ŞOK!

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması en çok 7 Haziran seçimlerinde Meclis'e giren 400 yeni milletvekilini etkileyecek. Bu vekiller arasında MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve CHP Milletvekili İrfan Bakır'da bulunuyor. Çünkü iki milletvekili de yeni dönemde aday gösterilmezlerse yada tekrar vekil seçilemezlerse TBMM'de 2 yıllarını dolduramadıkları için emeklilikten faydalanamıyor.

Isparta

Bu yılının sonuna kadar yapılması beklenen erken seçimde tekrar seçilemeyen yeni milletvekilleri, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak.Vekillere sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek için 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor. Yeni vekiller tekrar seçilemezse bu haktan sahip yararlanamayacak. AK Parti Isparta Milletvekilleri Süreyya

Sadi Bilgiç ve Recep Özel ise 3'er dönem vekillik yaptıkları için emeklilik hakkından yararlanıyorlar.

YAŞ VE PRİME GÖRE EMEKLİ OLUYORLAR

Mevzuata göre, milletvekillerine sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek İçin 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor Busüreyi tamamlayanlar, yaş ve prim günü koşulunu da yerine getirdikleri takdirde milletvekili emekli aylığına hak kazanıyorlar. Ancak yaş haddine takılmayan Nuri Okutan ve İrfan Bakır ise normal emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar.

TEKRAR SEÇİLMEZLERSE...

Yaş ve prim günü koşulunu tamamlamamış olanlar ise bu koşulları yerine getirdikleri tarihten itibaren milletvekili emekli aylığı alabiliyor. Sayıları 400'e ulaşan yeni vekiller, 2 yıl milletvekilliği yapma koşulunu yerine getiremedikleri takdirde, şu an için 8 bin 190 lira olan emekli aylığını alamayacaklar.

"KİMSE BUNA YANAŞMAZ"

İki yıl beklemeden emekli aylığına hak kazanabilmeleri için2012 yılında olduğu gibi bir defaya mahsus tek maddelik yasa değişikliği yapılması gerekiyor. Ancak, konjonktür gereği hiçbir partinin buna yanaşmayacağı yorumları yapılıyor.

PEŞİN ALACAKLAR

Milletvekillerinin maaşları üçer aylık peşin olarak ödeniyor. Erken seçim, 15 Ekim'den sonra yapılırsa milletvekilleri, aralık ayı sonuna kadar olan üç aylık maaşlarını peşin alacak. Yasa uyarınca, aylık 15 bin liradan üç aylık 45 bin lira tutan maaşların erken seçim dolayısıyla iade edilmesi gerekmiyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ne gerek var hocam

20 Ağustos 2015 Perşembe 17:04

Sadi Bilgiç ve Recep Özel ise 3'er dönem vekillik yaptıkları için emeklilik hakkından yararlanıyorlar ve yararlanacaklar:) emekli olsunlar artık. diğer iki vekilimiz meclise daha yeni gitti. yapacakları daha çok iş var. şu emekli olacak abilerin batırdıkları işleri düzeltecekler.

MHPLİ

20 Ağustos 2015 Perşembe 14:05

SAÇMA SAPAN BİR HABER YAPMIŞSINIZ..MİLLETVEKİLLERİNİ KÜÇÜK FALAN MI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ.. ASIL AKP SEÇİMİ KAYBEDERSE NELER OLACAK ONU DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ HİÇ?

vatandaş

20 Ağustos 2015 Perşembe 13:10

ne sayın okutanın nede sayın bakırın bahsettiğiniz gibi emekliliğe ihtiyacı olduğunu ya da bu durumda şok yaşadığını düşünmüyorum. ikiside farklı görüşleri olmasına karşın çok değerli insanlar... siz akp vekillerinin alacakları paraları yazında onu öğrenelim asıl ...

ARO

20 Ağustos 2015 Perşembe 11:26

Bence çok haksızlık. Vekiller o kadar masraf edip milletvekili seçildi. Hak mı Adalet mi bu. Bence en kısa sürede önerge verip 2 ay milletvekili olarak görev yapmak yeterli olsun. Birde emekli maaşlarına % 65 zam yapsınlar. Bizim emekliliği de 75 yaşına çıkarsınlar. olsun bitsinn...

hay hayyy

20 Ağustos 2015 Perşembe 09:58

Bu sabaha çok neşeli başmaıştım fakat bu haber tüm dünyamı alt üst etti çok üzüldüm çooooooooooooooooookkkkk

ali

19 Ağustos 2015 Çarşamba 21:52

vatandaş 60 yaşında emekli oluyor bunlar 2 yılda bunun neresi adalet.

vatandaş

19 Ağustos 2015 Çarşamba 19:36

bu dönem vekillerine özgü bir yasa çıkarırlar olur biter...

masalcı

19 Ağustos 2015 Çarşamba 19:24

milletin derdi ne bomba32 nin derdi ne sanene alacakları emekli maaşından ıspartanın hangi sorununu eğildinizde milletvekillerinin derdinle uğraşıyorsunuz

vatandas

19 Ağustos 2015 Çarşamba 17:45

ZATEN ADIL BIR HAKMIKI KIYAK EMEKLILIK! DEVLETIN YANI MILLETIN MALINI KIYAK GÖTÜRMEK DEGILMIDIR ZATEN BU EMEKLILIK! HESABINI SORMUYORKI MILLET; HALBUKI DEVLETIN MALI: MILLETIN CEBINDEN DIREK VE DOLAYLI ELDE EDILEN KAYNAKLAR DEGILMIDIR? EEE BIZ MILLETCE UYUDUGUMUZ MÜDDETCE; MILLETIMIZIN BAZI KESIMLERIDE PEK MERAKLI OLUNCA KIYAK KAZANCLARA KI: HAKSIZ ELDE EDILEN IHALELERDEN TUTUNDA, ??? BOSANARAK ELDE EDILEN DUL MAASLARINA vb..... KADAR CESIT CESIT MISALLER OLUNCA, BU KESIN KANIKSAMIS KIYAKLARI!!

Muhtar

19 Ağustos 2015 Çarşamba 13:47

Bunlar akpartinin müdür yaptığı, amir yaptığı bürokratları değilmiydi ?

Serkan YEŞİL

19 Ağustos 2015 Çarşamba 14:54

Ne Alakası var şimdi anlamadım. Demek ki AK Parti Devlet sistemini olması gerektiği gibi yürütüyor anlamı çıkar buradan. Yani Liyakat öncelikli ve önemlidir. Kamu Görevini bitiren yada askıya alanlarda istediği siyasi partiden milletvekili adayı olabilirler. NORMAL olan bu değil mi zaten. Bizim milletimiz alışmış ANORMAL durumlara NORMAL olmayı kabullenemiyor. Rabbim sen hayırlısını nasip eylee..

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR