21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,579 TL
  • 5,393 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Yaz Aylarında Trafik Kazaları Artıyor

Türkiye'de trafik kazalarında her gün onlarca kişi hayatını kaybediyor. Özellikle son günlerde artan hava sıcaklıklarıyla birlikte kazalarda da ciddi oranda bir artış yaşanıyor

Isparta

Termometreler 30 dereceyi gösterirken, aşırı artan sıcaklıkların trafik kazaları üzerindeki etkisini uzmanlara sorduk.

 

Ölümlü trafik kazalarının sebeplerinden bir tanesinin de uykusuz araç kullanma olduğuna dikkat çeken Tural, “Sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle özellikle öğle saatlerinde araç kullanılmamalı” diye konuştu.

 

Tural konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde trafik kazalarında kaybettiğimiz insan sayısı hala çok fazla. Daha 14 Temmuz Cumartesi günü 9 ilde meydana gelen trafik kazalarında 22 vatandaşımız hayatını kaybederken, 37 vatandaşımız da yaralandı. Ramazan ayında oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekeri düşmekte, açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşlaması ve dikkat dağılmasına karşı sürücüler her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olmalıdır. Sürücüler iftara yetişmek için acele ederek, kendilerini ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemelidir. Hiç değilse Ramazan ayı boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almamak için acele etmeden, trafik kurallarına uyarak ve daha dikkatli bir şekilde araçlarınızı sürünüz. Bu mübarek ayda sürücüler birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıdır. Aksi halde beklenmedik can yakan kazaların olması kaçınılmazdır” dedi.

 

*** “UYKUSUZ ARAÇ KULLANMAYIN”

 

Ramazan ayı nedeniyle tatilden erken dönenlerin aşırı sürat yapmamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını da isteyen Başkan Tural, “Bu son günlerde tatilden dönüşler yoğunlaşacak ve trafik artacaktır. Ölümlü kaza oranı düşmesine rağmen günlük ortalama 14-15 vatandaşımızı kazalarda kaybediyoruz. Tatil dönemlerinde ise bazen iki katına kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu kazaların büyük sebebi, sıcaktan ve nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olarak trafik kurallarına uymamak ve aşırı hız olarak görülüyor. Öğle vakitlerinde sıcaktan eriyen asfalta dikkat ediniz. Mecbur kalmadıkça öğlen sıcağında yola çıkmayınız. 2011 yılının ilk altı ayında meydana gelen 143 bin 740 ölümlü ve yaralanmalı kazada bin 552 vatandaşımızı kaybetmemize neden olan sürücü kusurlarının başında, yüzde 30 gibi yüksek oranda aracımızın hızını yol, hava durumu ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak geliyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı yolculuğun sonuna doğru varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapılıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR