27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

YARGITAYIN GÖRÜŞLERİ BİZE ULAŞTI

YARGITAYIN GÖRÜŞLERİ BİZE ULAŞTI

Isparta

“Yargı paketini bize soran olmadı” diyen Yargıtay Başkanı'nın kurumundan haberi yokmuş! Gönderdiği raporda 34 daireden 33'üpakete olumlu yaklaşmış

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın "Bizim görüşümüz sorulmadı" diyerek sert eleştiriler yönelttiği yargı paketi ile ilgiliönemli bir detay ortaya çıktı. Alkan'ın iddiasının aksine Yargıtay, dairelerinde görüşlerini alarak 63 sayfadan oluşan önerilerini 30 Ekim günü Meclis AdaletKomisyonuna iletmiş. Alkan'ın bu iddiasını çürüten cevap Meclis AdaletKomisyonu üyesi ve AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'den geldi. Özel;Yargıtay'ın görüşlerinin Genel Sekreter Erkan Öztürk imzasıyla kendilerine ulaştığını, ayrıca Adalet Komisyonundaki görüşmelerde de Yargıtay'dan iki temsilcinin hazır bulunduğunu söyledi. Recep Özel, komisyona ulaşan görüş yazısında 34 dairenin görüşlerinin ayrı ayrı yer aldığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu yazıda, 1. Daire Başkanı'ndan tutun, bütün hukuk dairesi veceza dairesi başkanlarının, olumlu, olumsuz birtakım görüşleri var. AyrıcaYargıtay Başsavcılığı'nın görüşü de yer alıyor. Toplamda bize 63 sayfalık görüşmetni geldi. Gelen görüşlerden bir kısmı da sadece maaş artışlarıyla ilgilidir.Kendilerini ilgilendiren diğer yasa maddeleriyle ilgili hiçbir görüştebulunmamıştır. 34 daire başkanından sadece biri, adli yıl açılış konuşmalarınınyapılmasında bir sakınca görmüş, eleştirmiş, diğer 33 daire başkanıYargıtay'daki adli yıl açılışlarıyla ilgili olumlu görüş vermişlerdir, hiçeleştirmemişler, 'Düzenlemeyi tasvip ediyoruz' diye olumlu görüşbildirmişlerdir."

YARGITAY'IN İTİRAZLARI

Meclis'e iletilen dosyada ayrıca, Yargıtay'a sorulmadan yapılacak atamaların işlerin aksamasına yol açacağı, daire başkanının hangihakimle çalışıp çalışmayacağına kendisinin karar vermesi gerektiği gibiöneriler yer alıyor. Pakette yer alan hakim-savcılara yönelik sicil affına daitiraz eden Yargıtay, bu düzenleme yerine yeniden inceleme sisteminin getirilmesinindaha doğru olacağını bildirdi. Arama kararındaki 'makul şüphe' kriterine deitiraz eden Yargıtay üyeleri bu düzenlemenin keyfi uygulamalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ali

28 Kasım 2014 Cuma 12:45

recep Özel Tayyibin özel kalemi gibi çalişin bir sekreter gibi. bunların kendilerine ait fikirleri ve projeleri yoktur. Koro üyesidir. Mite dokunulmazlık getiren yasa maddesinide Recep hazırlamıştı.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR