24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
ISPARTA 25°
ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

ISPARTA'DA TRAVESTİNİN EVİNE POLİS BASKINI

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

YARGIDA MESAFELER KISALDI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Isparta Barosu'nun 'Konya uzak mesafede, Adalet hizmetinde sorun olur' uyarısını dikkat alarak, bölgede adliye mahkemelerinden birinin Antalya'ya açılmasını Isparta, Burdur ve Afyon'un davalarının da buraya gönderilmesini kararlaştırdı.

Isparta

ARTIK TEMYİZ İÇİN ANTALYA'YA GİDİLECEK
Bölge adliye mahkemesi gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Hukuk davalarının bir kısmının Yargıtay öncesinde denetim ve tetkiki burada yapılacak.

Bir tür ara temyiz mahkemesi görevi görecek. Aldığı bazı kararlar nihai karar sayılacak. Hukuk davalşrı açısından serilik ve adalete erişimin hızlılığı mümkün olacak. Bu arada Özel Yetkili Mahkemelerin yerine Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri geldi. Antalya'da 5. Ağır Ceza Mahkemesi kuruldu. Artık Isparta'nın silahlı organize suç, Anayasal düzeni yıkmaya karşılık davaları Antalya'da görülecek.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından daha önce Konya Bölge Adliye Mah-kemesi'ne bağlanan Isparta'nın uzak mesafe tepkisi dikkate alındı. Isparta, Burdur ve Afyon ile birlikte Antalya'ya bağlandı. Isparta Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, artık temyiz davalarının bir saat ötedeki Antalya'ya götürüleceğini adalete erişimin daha kolay olacağını söyledi.

ISPARTA'DA İSTERKEN KONYA'YA BAĞLADILAR
Yargı hizmetindeki bu önemli gelişmeyi ilk kez Demokrat'a açıklayan Isparta Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu, Baro olarak Isparta'da bir bölge adliye mahkemesi kurulması için HSYK nez-dinde girişimlere başladıklarını belirterek, "Biz Isparta'da açılmasını beklerken Konya'da Bölge Adliye Mahkemesi açıldı ve bizi de oraya bağladılar.

Ancak Konya 4 saatlik mesafede. İsparta'nın verdiği kararları Konya'ya taşımak hem avukatlar hem dava tarafları için çok zor olacaktı. Bu nedenle HSYK'da bazı üyelere bu endişelerimizi aktardık. İsparta'da açılmasa da bölge adliye mahkemesinin Antalya'da açılması. Konya'nın uzaklığı göz önüne alındığında bizleri mutlu etmiştir" dedi.

ADALETE ERİŞİM HIZLANACAK
Isparta, Burdur ve Afyon'nun davalarının bundan böyle ara temyiz  mahkemesi niteliğindeki Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderileceğini aktaran Gökmenoğlu," 2013 yılından itibaren bu mahkemenin göreve başlaması bekleniyor. Bölge adiyle mahkemesi sayesinde Yargıtay'ın iş yükü hafifleyecek.

Mahkeme, hukuk davalarının bir kısmının Yargıtay öncesi denetim ve tetkikini gerçekleştirecek. Hukuk davaları açısından serilik ve adalete erişimin hızlı olmasını sağlayacak. Mahkemenin aldığı bazı kararlar kesin karar niteliği taşıyacak. Bazıları Yargıtay'a gönderilecek. Yüzde 30 oranında yüksek mahkemenin iş yükünün azaltılması hedefleniyor" dedi.

BÖLGE AĞIR CEZA MAHKEMELERİ KURULDU

Gökmenoğlu, bundan böyle Özel Yetkili Mahkemelerin görevini Bölge Ağır Ceza mahkemelerinin yürüteceğini açıkladı. 6352 Sayıl Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte Özel Yetkili Mahkemelerin kalmadığını kaydeden Gökmenoğlu, "Bu mahkemelerin görevi ellerindeki dosyaları karara bağlamak olacak. Bu mahkemelerin yetki ve görevleri sonlandırıldı.

Artık ÖYM'lerde görülen davalar bölge ağır ceza mahkemelerinde görülecek. Kaldı ki bölge ağır ceza mahkemelerinin görev alanı da ÖYM'lere göre daraltıldı" dedi.

ISPARTA'NIN SİLAHLI SUÇ ÖRGÜTÜ DAVASI ANTALYA'DA GÖRÜLECEK

Silahlı suç örgütü, örgütlü uyuşturucu ticareti ve Anayasal düzeni yıkmaya yönelik suç davalarına artık bölge ağır ceza mahkemelerinin bakacağını kaydeden Gökmenoğlu, "Bu mahkemeler 11 Temmuz tarihli Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi kapsamına giren suç dosyalarına bakacak. HSYK kararı gereğince bu'mahkemelerden biri Antalya'da kuruldu.

Antalya'da 5. Ağır Ceza Mahkemesi Isparta, Konya, Afyon ve Burdur'un bu kapsamdaki suç davalarına bakacak" bilgisini verdi.

İTİRAZ ÖZGÜRLÜK HAKİMİNE
Isparta Adiiyesi'ne henüz özgürlük hakimi ataması yapılmadığını kaydeden Gökmeoğlu, "Bundan böyle adliye.lerde özgürlük hakimleri göreve yapacak.

Bir hakim tutukla kararı veriyorsa avukat bunun itirazını o mahkemeye değil, özgürlük yargıçlarına yapacak" diye konuştu.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR