23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,754 TL
  • 5,590 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

YANLIŞ DUYMADINIZ 600 BİN KİŞİYE İŞ

Hükümetin 2014 Programı'ndan gençlerden emeklilere, öğretmenlerden ev kadınlarına, bankalardan işletmelere kadar geniş yelpazede sürpriz düzenlemeler çıktı.

Isparta
Hükümetin 2014 Programı'ndan gençlere de müjde geldi. 600 bin kişiye iş kapısı açılıyor... 

Uzun süre çalışanın emekli aylığı yükseliyor, 600 bin gence iş kapısı açılıyor. Dezavantajlı bölgelerde görev yapan öğretmenin maaşı artarken, tüketici kredilerinde frene basılıyor. Yeni dönemde Genel Sağlık Sigortası'na teminat paketi geliyor. Gelecek yıl hangi alanda ne yapılacağının açıklandığı programda şu başlıklar öne çıktı:

* Tüketici kredilerine fren:

Kredi kartı ve tüketici kredilerine sınırlama getirilirken kredideğer oranı taşıt kredilerine de uygulanacak. Talep olmadan bankaların ürün tahsisi önlenecek.

* Sağlıkta teminat paketi:

Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki hizmetlerin tanımlandığı temel teminat paketi oluşturuluyor. Paket dışı hizmetlerde tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek.

* Helal gıdaya ayar:

İslam ülkelerine yapılan ihracatta, helal gıda standardı ülkelere göre belirlenecek. Standartlar hakkında ülke çapında ihracatçılar bilgilendirilecek.

* 600 bin gence iş:

Gelecek yıl yaklaşık 600 bin gence iş kapısı açılacak. Kamuda ise merkezi yönetimkapsamındaki idarelere 40 bini kontenjan, 34 bin istisna mahiyetinde 74 bin personel alınacak.

* Doğu'ya gidene fazla maaş:

Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölge ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesiamacıyla farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak.

* Emekli aylıklarına düzenleme :

Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek. Süre uzadıkça daha yüksek emekli aylığı bağlanacak.

* Çocuklar eğitime kazandırılacak:

Zorunlu eğitime devam etmeyen çocuklar eğitime kazandırılacak, kademeler arası geçiş oranları artırılacak. Yabancı dil eğitimine erken yaşlarda başlanacak.

* Jandarma sayısı artacak:

Jandarma birimlerinde profesyonelleşmenin artırılması amacıyla profesyonel kadro oranı yüzde 60'a yükseltilecek.

* Doğum yapan kadına iş garantisi:

Doğuma bağlı olarak faydalanılan analık, babalık, refakat izinleri ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek.

* Esnafa destek geliyor:

Esnaf ve sanatkârların kamu tarafından etkin bir şekilde desteklenmesi amacıyla bu kesime yönelik bir destek modeli oluşturulacak.

* Fatih Projesi'nde düzenleme:

Fatih Projesi başta olmak üzere, kamu projelerindeki hizmet alım süreçleri, yerli katma değerin artırılması gözetilecek. Elektronik haberleşme altyapısı olmayan 2 bin yerleşim yeri kapsama alanına alınacak.

* Enerjiye destek geliyor:

Elektrik arz güvenliği izlenecek, önlemler alınacak. Lisansların yatırıma dönüşmesi, öngörülen tarihte devreye girmesi için tedbir alınacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR